Trečiadienis, 2024.02.21
Reklama

Šiaurietiškasis ėjimas – virusas, užkrėtęs Klaipėdą

2012-07-20 12:28:18

Liepos 25 dieną Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuras kviečia į šiaurietiško ėjimo treniruotes. Kaip ir įprastai, jos rengiamos Klaipėdoje, greta Vasaros estrados. Kadangi šiaurietiško ėjimo mėgėjų gretos plečiasi, visuomenės sveikatos specialistai ragina į treniruotes registruotis iš anksto (tel. 8 – 46 – 234796, el. paštas viktorija@sveikatosbiuras.lt).

Šiaurietiškasis ėjimas
Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro nuotr.

 Suomijoje atsiradęs toks ėjimo metodas sparčiai populiarėja pasaulyje, ne išimtis ir Klaipėdoje. Burti tokius žmonės ėmėsi Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuras – jie pirmieji uostamiestyje pradėjo žmones kviesti nemokamai mokytis šio fizinio aktyvumo būdo subtilybių. Šiuo metu  Klaipėdoje įkurtas šiaurietiško ėjimo klubas vienija apie aštuoniasdešimt entuziastų. Apie šiaurietišką ėjimą kalbamės su treniruotes rengiančia visuomenės sveikatos specialiste Dainora Bielskyte.

Kas tai yra šiaurietiškas ėjimas?

Ši fizinio aktyvumo forma atsirado dar 1970 metais Suomijoje. Jis buvo taikomas slidininkų vasaros treniruotėse. 1997 metais buvo pradėtos gaminti specialios lazdos ir šis ėjimo metodas peraugo į fizinės būklės gerinimo (fitneso) pratimą. Šiaurietiškas ėjimas tapo žinomas už Suomijos ribų ir pradėjo sparčiai plisti visoje Europoje ir JAV. Vis daugiau žmonių atranda šiaurietišką ėjimą kaip puikią laisvalaikio leidimo, bendravimo ir sveikatos stiprinimo priemonę, tinkančią bet kokio amžiaus žmonėms, nepriklausomai nuo jų fizinės būklės.

Kokia šiaurietiško ėjimo nauda sveikatai?

Apie šiaurietiško ėjimo naudą mūsų sveikatai yra išleista daugybė knygų, mokslininkai ilgus metus tyrinėjo šiaurietiško ėjimo pliusus mūsų savijautai ir sveikatai. Šiaurietiškas ėjimas plačiai taikomas kaip gydymo forma ir yra veiksmingas gydant kvėpavimo ir kraujotakos sutrikimus, stuburo ligas, osteoporozę, Parkinsono ir Alzheimerio ligas. Jis puikiai tinka ir vyresnio amžiaus bei turintiems antsvorio žmonėms. Šiaurietiškas ėjimas yra geriausiai pritaikyta reabilitacija po sportinių traumų atvirame ore. Įrodyta, kad šiaurietiškas ėjimas mažina „blogojo“ cholesterino kiekį, padeda kovoti su stresu, reguliuoja žarnyno veiklą, gerina imuninę ir nervų sistemą, bei psichinę savijautą.

Tai daugiau sportas ar tiesiog lengvas būdas palaikyti gerą savijautą?

Šiaurietiškas ėjimas kaip bendro fizinio pasiruošimo ar reabilitacijos po traumų priemonė dažnai pritaikomas ir sporte. Cooper institutas (Dallas, JAV) atliko tyrimą, kuriuo buvo siekiama palyginti šiaurietišką ėjimą su paprastu greitu ėjimu. Šis tyrimas parodė, kad šiaurietiškas ėjimas padeda sudeginti 47% daugiau kalorijų bei sunaudoti daugiau deguonies, negu paprastas ėjimas be lazdų tokiu pat greičiu. Tiems, kam skauda nugarą ar kojų sąnarius, gydytojai dažniausiai nerekomenduoja bėgioti. Bėgimo metu stuburas ir kojų sąnariai gauna dideles apkrovas. Šiaurietiškas ėjimas yra puiki alternatyva bėgimui.

Ar sudėtinga išmokti šiaurietiško ėjimo subtilybių?

Išmokti taisyklingai vaikščioti su šiaurietiškomis lazdomis nėra sunku, tačiau pirmiausia, visgi reikėtų pasikonsultuoti su specialistais, nes neteisingai dirbdami su lazdomis galime ir pakenkti sau... Tačiau

išmokus, rezultatai labai greit pajaučiami.  Iki 30% mažiau apkraunamas judėjimo aparatas, todėl ypatingai tinka turintiems sąnarių ir nugaros problemų, taip pat atpalaiduojami kaklo ir sprando srities raumenys, gerinama širdies ir kraujagyslių veikla, treniruojami viršutinės kūno dalies raumenys. Be to, tai labai veiksminga svorio metimo treniruotė gryname ore.

Visgi dažniausiai jūsų treniruotėse dalyvauja senjorai. Ar iš tiesų ši fizinio aktyvumo forma yra labiau tinkama vyresnio amžiaus žmonėms?

Tai mitas. Toks įspūdis gal susidaro todėl, kad senjorai turi daugiau laisvo laiko ir lengviau randa laisvą minutę prisijungti prie mūsų treniruočių. Šiaurietiško ėjimo mylėtojų būrys labai spalvingas – sportuoja ir vyresni, ir jaunesni žmonės. Turime daug moterų, tačiau džiugina ir nauja tendencija, kad į treniruotes vis dažniau ateina vyrai. Prisimenu, kaip vienas vyriškis nuolat atlydėdavo savo žmoną į treniruotes, jis jas stebėdavo tik iš šono... Gal nedrįsdavo, gal varžėsi, tačiau po kurio laiko prisijungė ir jis. Tokie pavyzdžiai mus tik dar labiau įkvepia žmones džiuginti nemokamomis pamokomis apie šiaurietišką ėjimą. Į jas ateina net ir visos šeimos – senelis, močiutė, dukra ir net anūkas.

Aišku, kad šiam fiziniam aktyvumo būdui būtinos lazdos. O kaip apranga? Ar ji irgi turi būti kuo nors ypatinga?

Visiškai ne – svarbiausia, kad žmogui būtų patogu ir lengva judėti. Pirmai treniruotei tiks paprasta sportinė apranga. Teisingai pasirinkus drabužius, šiaurietišką ėjimą galima praktikuoti ištisus metus. Labai svarbu, kad batai būtų uždari, nes aštrūs lazdų galai gali užkabinti ir sužaloti koją. Tinka bėgimui arba laisvalaikiui pritaikyti sportiniai arba turistiniai batai. Treniruotės metu reikėtų turėti galvos apdangalą nuo saulės, apsauginę priemonę nuo vabzdžių, diržą su gertuve bei būtinus vaistus, jei tokius vartojate.

Ar šiaurietiško ėjimo lazdos kuo nors skiriasi ir kaip jas tinkamai pasirinkti?

Lazdas renkamės individualiai, atsižvelgdami į kūno sudėjimą, ėjimo techniką ir greitį, patirtį. Jeigu norite ėjimo metu jausti didesnį malonumą ir komfortą, rekomenduojama naudoti kokybiškas lazdas. Žemiau pateikiame lazdų rekomendacijas. Apie tai plačiau sužinosite Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro rengiamuose mokymuose.

Kaip pasirinkti tinkamas šiaurietiškojo ėjimo lazdas?

Lazdų kokybę apibūdina anglies pluošto („karbono“) kiekis medžiagos struktūroje. Jei šios medžiagos kiekis mažesnis, lazdos yra „kietesnės“ – nepakankamai amortizuoja atsispyrimą, o tai ilgainiui gali sąlygoti sąnarių skausmą bei su vibracija susijusius susirgimus. Tokios lazdos yra trapesnės - trumpiau tarnauja, gali netikėtai lūžti. Lazdų, kurių medžiagos sudėtyje iš viso nėra anglies pluošto (pvz. aliumininių) naudoti nerekomenduojame.

 Jei sportuojate 1-2 kartus per savaitę, anglies pluošto kiekis lazdos medžiagoje turėtų būti bent 20%.

 Jei sportuojate kasdien, rekomenduojame rinktis profesionalams skirtas lazdas, turinčias 60-80% anglies pluošto.

 Šiaurietiško ėjimo lazdos būna vientisos arba teleskopinės. Teleskopinių lazdų privalumas - galimybė reguliuoti jų ilgį. Tačiau Vokietijos Nordic Walking draugijos oficialaus mokymo institutas VDNOWAS rekomenduoja vientisas lazdas dėl šių priežasčių: mažesnis svoris, mažesnė lūžimo tikimybė, sąnarius sauganti amortizacija.

Dauguma lazdų gamintojų rekomenduoja rinktis lazdas pagal tokią formulę: lazdų ilgis = ūgis x 0,7.

 Yra ir toks lazdų parinkimo metodas: stovime tiesiai (geriausia - avėdami batus, su kuriais vaikščiosime), kojos pečių plotyje, lazdą imame į rankas taip, kaip ėjimo

metu. Lazdos galą pastatome tarp pėdų, lazdą laikome vertikaliai ties kūno centro ašimi. Taip stovint, alkūnės sudaromas kampas turi būti ne mažesnis, nei 90 laipsnių (alkūnės sudarytas 90 laipsnių kampas parodo maksimalų lazdos ilgį). Rekomenduojama (ypač pradedantiesiems), kad sulenkus alkūnę 90 laipsnių kampu, lazdos galas 2-3 centimetrus nesiektų žemės.

 Lazdos pasirenkamos ir pagal ėjimo techniką, treniruočių vietą (jei dažniau eisime neasfaltuotais takeliais – reikės lazdų smailiais galais, jei asfaltu arba šaligatviais – teks ant lazdų smaigalių užmauti guminius „batelius“), ėjimui naudojamą avalynę ir kitus kriterijus.

 Prieš lazdų pirkimą verta apsilankyti šiaurinio ėjimo mokymuose. Mokymų metu turėsite galimybę išbandyti skirtingo ilgio ir tipo lazdas bei gausite vertingus instruktoriaus patarimus.

 vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Tymus galima suvaldyti skiepais
Tymai – itin užkrečiama virusinė infekcinė liga, plintanti oro lašeliniu būdu. Vienas tymais sergantis asmuo gali...
Virškinamojo trakto vėžys – nereta diagnozė jaunam žmogui: kada nereikėtų delsti?
Šiomis dienomis gydytojų jau nebestebina, kai, pavyzdžiui, vos 30-ies sulaukusiam pacientui tenka diagnozuoti virškinamo...
Pyragas be miltų ir cukraus: išsikepkite sveikatai palankų braunį
Jei po pietų užsimanote ko nors saldaus, nebūtina traukti iš spintelių miltų ir cukraus – patikėkite, gardų pyragą...
Anestezija – tik gilus miegas ar sudėtinga medicininė procedūra?
Anestezija – tai dirbtinai sukelta būsena, kurios metu pacientui nepatiriant skausmo ar kitų nemalonių jutimų gali...
Nepamainomos medžiagos augančio vaiko intelektui ir nervų sistemai
Kaip galima prisidėti prie geresnio vaiko intelekto koeficiento ir pažintinių gebėjimų? Pasak Vilniaus universiteto prof...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų