Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Pastarnokai tinka ne tik sriuboms

Parengė Žilvinas Užkuraitis | Šaltinis: vlmedicina | 2012-01-05 23:51:53

Pastarnokai  (lot. Pastinaca sativa, sanskritu  Garjarikaa) buvo valgomi nuo antikos laikų. Plinijus rašė, kad, pastarnokai kasmet buvo tiekiami aristokratų ir imperatoriaus Tiberijaus stalui iš Reino upės slėnių. Romėnų laikais buvo tikima, kad pastarnokai yra afrodiziakas. Viduramžiais buvo gaminami pastarnokų saldainiai, sirupas nuo kosulio.

 Pakeičia bulves

Pastarnokas. Žilvino Užkuraičio nuotr.

Kol Europoje nebuvo bulvių, pastarnokai buvo svarbiausia maistinė daržovė. Iš jų galima daryti traškučius, košę, troškinius, jie tinka pomidorų ir agurkų, bulvių ir daržovių sriuboms.

 Pastarnokai gerai dera su  daugeliu  daržovių, prieskoniais -  imbieru, ciberžole, juodaisiais pipirais, žolelėmis: baziliku, krapais, petražolėmis, čiobreliais ir peletrūnu.

Jei pastarnokų derlių imate pavasarį, jų skonis bus daug saldesnis. Patys saldžiausi ir skaniausi pastarnokai yra vidutinio dydžio.

Šaknys gerai išsilaiko 0 laipsnių  temperatūroje.

 Sveikatinančios savybės

Pastarnokų skonis -  saldus ir rišantis. Ši vertinga daržovė turi daug vitaminų C, K, B1, B2, provitamino A folio rūgšties, kalio, kitų vertingų medžiagų.

Virtas pastarnokas minkština vidurius, šviežias  skatina gausų šlapinimąsi. Pastarnokas skatina vėluojantį vaikų augimą nuo 1 iki 7 metų.

Pastarnokai gerina virškinimą ir ramina nervų sistemą. Jame esantis kalis šalina iš organizmo skysčių perteklių ir reguliuoja kraujo apytaką, saugo nuo koronarinių kraujagyslių ir žarnyno spazmų.

 Sveikatinantis pastarnoko šaknų užpilas: du valgomuosius šaukštus smulkintų šaknų užpilame stikline verdančio vandens. Gerti reikia po ketvirtadalį stiklinės keturis kartus per dieną prieš valgį. Pastarnoko šaknų užpilas žadina apetitą, gerina virškinimą, malšina skrandžio skausmus, tinka nusilpusiems ligoniams. Jis  stimuliuoja šlapimo skyrimąsi, padeda išvengti spazmų ir malšina skausmus.

 Nuo kosulio padeda ir pastarnoko lapų arbata: 1-1,5 valgomojo šaukšto smulkintų lapų arba ketvirtadalis arbatinio šaukštelio sėklų stiklinei vandens. Šis nuoviras geriamas taip pat kaip ir šaknų antpilas.

Pastarnokas ypač naudingas esant akmenims inkstuose, puikiai gerina virškinimą, detoksikuoja ir valo organizmą.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų