Penktadienis, 2024.04.26
Reklama

Nemirtingumo simbolis sezamas(1)

Šaltinis: vlmedicina | 2011-10-20 20:04:21

Sezamo (lot. Sesamum indicum, sanskritu Vatahari) sėklos  - pati seniausia aliejinė kultūra.  Šis augalas buvo žinomas  Indijos teritorijose, Mesopotamijoje, Senovės Graikijoje.

Indijoje sezamo sėklos laikomos nemirtingumo simboliu. Senovės Babilone moterys valgydavo chalvą iš medaus ir sezamo sėklų, kad pratęstų grožį ir jaunystę, o romėnų kariai – kad būtų stipresni ir lankstesni.

Šios sėklos yra labai maistingos: 100 g yra 18 g proteino, iki 60 g riebalų ir daugiau negu 20 g angliavandenių. Sezamo sėklose gausu nervus stiprinančio magnio, jomis galite pasimėgauti, kai jus užklumpa bloga nuotaika.

Žilvino Užkuraičio nuotr.

Sezamu paskaninami įvairūs duonos produktai, salotos, suši. Iš maltų sezamo sėklų ir medaus gaminama chalva.

Sezamo sėklų maistinės medžiagos lengviau pasisavinamos, jei jos prieš vartojimą sumalamos arba sutrinamos.

Sezamas Ajurvedoje

Ajurveda rekomenduoja sezamą vartoti esant išbalansuotai vata došai. Tačiau vartojant dideliais kiekiais padidina pita ir kapha ir amos (toksinų) kiekį.

Sezamas yra satviškos (dorybės) prigimties ir yra puikus maistas praktikuojantiems jogą (po 30 gramų malto sezamo kasdien).

Galima pasigaminti atjauninantį organizmą mišinį iš vienos dalies sezamo ir 0,5 dalies šparagų šaknų, įdedant imbiero ir nerafinuoto cukraus pagal skonį.Vartoti po 30 gramų per parą.

Sezamo aliejus

Ajurvedoje dažnai vartojamas sezamų aliejus, kuris yra nepamainoma priemonė ūmaus peršalimo, slogos ar kosulio gydymui. Taip pat šis aliejus patariamas vartoti tiems, kam yra sutrikęs kraujo krešėjimas. Jis gydo ir odos nudegimus, malšina dantenų uždegimą, ramina sudirgusią ir niežtinčią odą.

Sezamo aliejus lygiomis dalimis su vandeniu skiestomis citrinos sultimis naudojamas išoriškai esant nudegimams, furunkulams, opoms.

Ajurvedoje sezamo aliejus naudojamas esant sąnarių skausmams, reumatoidiniam poliartritui, reumatizmui, reumatoidiniam artritui. Šitam tikslui pašildytas sezamo aliejus švelniai įtrinamas į skaudamas vietas.

Sezamo aliejus turi šildantį efektą: juo įtriname krūtinę, galvą, pėdas ir delnus peršalę, esant gripui, plaučių uždegimui, astmai.

Esant ausų skausmui įlašiname du tris šiltus lašelius sezamo aliejaus nakčiai.

Šaltu metų laiku bent vieną kartą per savaitę reikėtų daryti viso kūno masažą su sezamo aliejumi. Vieną šaukštą ir daugiau sezamo aliejaus švelniais sukamaisiais judesiais įtriname į odą, po 15-20 min. nuplauname po šiltu dušu. Toks masažas maitina širdį, ramina protą, suteikia lankstumo raiščiams ir raumenims, tvirtina kaulus.

Sezamo aliejus turi daug saulės energijos, todel Ajurveda rekomenduoja jį naudoti kiekvieną rytą, esant tuščiam skrandžui, po 1 arbatinį šaukštelį į vidų. Tai gerai sutepa skrandžio ir žarnyno sieneles ir pagerina maisto pasisavinimą.

Sezamo aliejus, šepetėliu valant dantis, sumažina dantenų ligas ir opas, pašalina apnašas.

 Parengė Žilvinas Užkuraitis

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nauja farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto išrašymo
Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tač...
Pavasario saulė taip pat gali pakenkti odai ir ją nudeginti
Po permainingų pavasario orų mėgaudamiesi pasiilgta saule, žmonės dažnai daro vieną klaidą – nepasirūpina odo...
Ir maistas, ir vaistas: salierai padės detoksikuotis pavasarį
Salierai auginami jau tūkstančius metų: jų ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur senovės Graikijoje ir Romoje sal...
Verta žinoti būsimiems ir esamiems tėvams: šleivapėdystė ir šleivojimas – skirtingi dalykai
„Nebūk šleivapėdis", – tėvai subara vaiką, kuris eidamas pėdas ant pagrindo stato ne lygiagrečiai, o įs...
Kaip sportuoti saugiai: pataria gydytojas kardiologas
Daugiau nei prieš tūkstantį metų persų kilmės gydytojas ir filosofas Avicena sakė: „Judėjimas gali pakeisti daugel...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų