Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Protingas gerųjų riebalų vartojimas augina ne svorį, o intelektą

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-10-31 16:17:17

Neseniai atlikti Ilinojaus universiteto tyrimai atskleidė, kaip mityba veikia mūsų smegenų veiklą bei pažinimo funkcijas. Pasirodo, mononesočiųjų riebalų vartojimas gali turėti teigiamos įtakos atliekant dėmesio reikalaujančias užduotis ir sprendžiant kasdienes problemas.

Aliejus. Pranešimo autorių nuotr.

Tokias išvadas mokslininkai padarė ištyrę 99 sveikus vyresnio amžiaus žmones. Jie tyrė ryšį tarp riebalų rūgščių ir smegenų audinių, kurie yra bendrojo intelekto pagrindas. Rezultatai parodė, kad aukštesnis mononesočiųjų riebalų rūgščių kiekis kraujyje yra susijęs su didesniu šių žmonių intelekto lygiu.

Produktai, kuriuos rekomenduojama įtraukti į savo mitybą

Mokslininkai, atlikę tyrimą, kaip vienus geriausių mononesočiųjų riebalų šaltinių įvardija alyvuogių aliejų, riešutus ir avokadus. Šių gerųjų riebalų taip pat galite rasti ir kituose augaliniuose aliejuose, valgomosiose sėklose, alyvuogėse.

Aliejai

Aukštą mononesočiųjų riebalų rūgščių kiekį turi šie augaliniai aliejai: alyvuogių, avokadų, rapsų, dygminų, saulėgrąžų. Drąsiai gardinkite jais salotas, gaminkite padažus, paįvairinkite įprastų patiekalų skonį.

Riešutai ir sėklos

Riešutų mėgėjams puikus pasirinkimas yra migdolų, lazdynų, anakardžių, žemės, makadamijų ar karijų riešutai. Iš šių riešutų pagaminti sviestai taip pat yra turtingi mononesočiaisiais riebalais ir gali būti gardžiu užkandžiu. Tik verčiau juos gaminkite namuose, taip išvengsite nesveikų riebalų, kuriuos kartais naudoja gamintojai.

Sezamo sėklos, šių sėklų pasta – dar vadinama tahini – taip pat turi daug gerųjų riebalų. Jų yra ir kitose sėklose – moliūgų, sezamo, saulėgrąžų, dygminų, arbūzų.

Įtraukti į savo mitybą riešutus ir sėklas visai paprasta: berkite juos į pusryčių košes, jogurtus, salotas, trintas sriubas, kepkite sveikus avižinius batonėlius arba tiesiog kasdien jais užkandžiaukite.

Avokadai ir alyvuogės

Tik du vaisiai – avokadai ir alyvuogės – yra kupini mononesočiųjų riebalų. Maždaug 100 g kiekvieno produkto yra apie 10 g šių gerųjų riebalų. Alyvuoges vartokite tiek žalias, tiek ir juodas. Į mitybą šiuos produktus įtraukite gamindami salotas, užkandžius, užtepėles ar ruošdami sveikus sumuštinius.

Nauda visam organizmui

Ilinojaus psichologijos profesorius Aronas Barbey, minėto tyrimo vadovas, pabrėžia: „Mūsų išvados pateikia naujus įrodymus, kad mononesočiųjų riebalų rūgštys yra susijusios su labai specifiniu (dorsaliniu) smegenų tinklu“. Nuo to, kaip efektyviai funkcionuoja dorsalinis dėmesio centras, priklauso bendrasis intelektas. Tyrimo metu pastebėtas ryšys tarp aukštesnės mononesočiųjų riebalų koncentracijos ir didesnio bendrojo intelekto. Remiantis šiomis išvadomis, teigiama, kad mononesotieji riebalai veikia pažinimo funkcijas.

Amerikos širdies asociacijos rekomendacijomis, bendras suvartojamų riebalų kiekis per dieną turėtų sudaryti iki 35 proc. kalorijų, bent 20 proc. turėtų sudaryti mononesotieji riebalai. Pastarųjų riebalų reguliarus vartojimas gali padėti sumažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, širdies ligų ir insulto pavojų. Šie riebalai taip pat aprūpina organizmą maistinėmis medžiagomis, kurios padeda kurti ir palaikyti kūno ląsteles.

Tad jei žvarbiomis rudens dienomis sunku susikaupti darbui ar mokslams, paskanaukite avokadų, riešutų ar sėklų. Šie produktai ne tik numalšins alkį, bet ir pamaitins protą.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Supaprastinta siuntimų tvarka lėtinėmis ligomis sergančių pacientų ilgalaikiam stebėjimui
Siekdama toliau mažinti gydytojų administracinę naštą ir trumpinti paciento kelią, Sveikatos apsaugos ministerija atnauj...
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų