Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Meditacija: maistas smegenims ir vaistas nuo senatvės

psichika.eu | 2013-07-19 14:57:06

Medituodami siekiame nuraminti ir atpalaiduoti protą. Bet naujausi tyrimai parodė, kad šie pratimai duoda daug daugiau: jie tikslingai suaktyvina kai kuriuos smegenų arealus.

Senukas
Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Jau gerą dešimtmetį Vakarų psichologija gilinasi į šį klausimą. Vienas iš tokių tyrimų yra Gyseno universiteto Benderio neurovizualizacijos instituto (Bender Institute of Neuroimagining) atliekami stebėjimai, kaip meditacijos treniruotės veikia smegenų struktūrą ir funkcijas, kokius pėdsakus palieka žmogaus galvoje.

Pastaraisiais metais buvo paskelbta nemažai studijų rezultatų, kurie leidžia teigti, kad smegenų treniruotės pagerina kognityvines funkcijas ir sukelia tam tikrų smegenų arealų architektūros pokyčių.

Gysene daugiausia tiriamos dėmesingumo meditacijos technikos. Dėmesingumą tiriamieji lavina tokiu būdu: dėmesys sutelkiamas į esamu momentu spontaniškai kylančius jutimus. Medituojantieji mokosi visus jutimus priimti palankiai ir pritariamai. Susitelkimas į čia ir dabar neleidžia nuklysti į prisiminimus arba apmąstymus. Daugelis tą įvaldę patiria, kad ima kitaip suvokti aplinką ir save pačius. Jie pasakoja, kad meditavimas pakeitė jų gyvenimą, dabar jie gali geriau kontroliuoti dėmesį ir jausmus, giliau juos išgyventi.

Amishi Jha iš Pensilvanijos universiteto įrodė, kad meditacijų pratimai išlavina įvairias dėmesio struktūras. Ji nustatė, kad patyrę medituotojai geba mažiau reaguoti į blaškančius dirgiklius, sustiprėja medituojančiųjų gebėjimas koncentruotis, jie lengviau siekia numatyto tikslo. Dėmesys priklauso nuo priekinės juostinės smegenų žievės (anterior cingulate cortex). Šią sritį galima suaktyvinti nuolatinėmis treniruotėmis.

Palyginus medituojančių ir nemedituojančių žmonių smegenis, nustatyta, kad medituojančių žmonių smegenyse daug didesnė pilkos medžiagos koncentracija. Pilkoji smegenų medžiaga yra tas sluoksnis, kuriame, be kita ko, sutelktos nervinės ląstelės. Kuo didesnė pilkosios medžiagos koncentracija, tuo geriau funkcionuoja smegenys.

Medituojančių žmonių smegenyse pakitimai ypač matomi salos žievėje (insular cortex), kur pasireiškia kūno siunčiami signalai, ir hipokampe, kuris itin svarbus ilgalaikei atminčiai.

Matomi pakitimai ir smegenų dalyje, kuri atsakinga už emocinį reagavimą: tai orbitofrontalinė smegenų žievės dalis (orbitofrontal cortex). Šio arealo dėka galime išmokti efektyviai kontroliuoti emocijas, pakeisti neigiamas teigiamomis.

Degeneraciniai procesai senatvėje sąlygoja pilkosios medžiagos sumažėjimą, pirmiausia frontalinėje smegenų dalyje. Pilkosios medžiagos netektis susijusi su kognityvinių gebėjimų prastėjimu. Pablogėja senų žmonių darbinė atmintis, sunkiau sekasi daryti logines išvadas.

Harvardo medicinos mokykloje Saros Lazar atlikti tyrimai leidžia tikėtis, kad tokį nykimą galima sustabdyti meditacijų pratimais. Ištyrusi daugybę ilgus metus medituojančių žmonių smegenis ji nustatė, kad senatvė jų frontalinei smegenų žievei poveikio neturėjo ir nykimo pėdsakų nėra.

Įvairių tyrimų duomenys patvirtina, kad kuo ilgiau laiko skiriama meditacijai, tuo didesnė pilkosios medžiagos koncentracija smegenyse.

Išeina, kad meditacija yra tam tikra apsauginė priemonė nuo senatvinės silpnaprotystės. Šiuo atveju galioja taisyklė: Use it or loose it – naudokis arba prarask.

Masačusetso centrinėje ligoninėje Bostone atliekami tyrimai patvirtina, kad meditacijų pratimai leidžia sustabdyti kognityvinių gebėjimų suprastėjimą. Tam tinka įvairūs meditacijų pratimai, tokie kaip tai či, meditacija vaikštant, dzenas, vipasanos meditacija ir daugelis kitų.

Pagal:

Frank Schirrmacher (2013). Smegenų mankšta: kaip naudotis galva. Gimtasis žodis: Vilnius. 40-45 p.

psichika.eu

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų