Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Kaip paruošti bulves, kad jos nekenktų figūrai

Emilija Miliauskė ("Kuras kūnui") | Šaltinis: vlmedicina | 2018-05-02 00:06:50

„Bulvės kenkia figūrai“, „Jeigu nori sulieknėti – turi atsisakyti bulvių“, „Bulvės ne tik tukina, bet ir neturi nieko naudingo organizmui“... Šie ir panašūs teiginiai dažnai skamba, kai kalbama apie vieną populiariausių daržovių Lietuvoje – bulves.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Lietuviška virtuvė neįsivaizduojama be bulvių. Tai cepelinai, plokštainiai, bulvių blynai, žemaičių blynai bei daugelis kitų patiekalų. Greito maisto restoranai iš bulvių gamina traškučius ir bulvytes fri. Na, o kone kiekvieno virtuvėje bulvės dažnai patiekiamos kaip pagrindinis patiekalas ar garnyras. Bulvės keptos, virtos, virtos su lupena, garintos ir t. t.

Išties šios daržovės vartojimas paplitęs ne tik Lietuvoje, bet ir visame Pasaulyje. Ir ne be priežasties. Bulvės yra puikus vitamino B6 šaltinis, jose yra kalio, vario, vitamino C, fosforo, niacino, daug maistinių skaidulų ir pantoteno rūgšties.

Bulvėse taip pat yra fitoprotezinių – medžiagų, turinčių antioksidacinį poveikį. Tarp šių svarbių sveikatingumą skatinančių junginių yra karotinoidų ir flavonoidų bei patatino, kuris veikia laisvųjų radikalų aktyvumą. Vadinasi bulvės – labai naudinga daržovė.

Tačiau svarbu aptarti bulvių įtaką kūno linijoms. Pasirodo, bulvės tikrai gali tukinti, bet gali to ir nedaryti. Visa tai priklauso nuo jų paruošimo būdo.

Harvardo universiteto tyrimuose nurodoma, kad 150 gramų baltų keptų bulvių glikeminis indeksas siekia 85. Tuo tarpu 150 gramų baltų virtų bulvių indeksas tik 50. Glikemijos indeksas (toliau GI) rodo suvalgyto maisto įtaką cukraus kiekiui kraujyje po valgio. Aukšto GI produktai, patekę į organizmą, yra greitai virškinami ir staigiai pakelia cukraus kiekį kraujyje. Dėl to išsiskiria daug insulino, kurio perdirbtas cukrus paverčiamas riebalų atsargomis audiniuose.

Glikeminis indeksas skirstomas taip: žemo GI – iki 49, vidutinio – nuo 50 iki 70 ir aukšto – nuo 70 iki 100.

Vadinasi, virtų baltų bulvių glikeminis indeksas yra vidutinis (apie 50), o keptų – aukštas (apie 85). Įdomus tyrimas, atliktas 2005 metais Amerikoje, publikuotas Diabeto asociacijos žurnale (angl. „Journal of the Diabetic Association”), nurodo, kad bulves geriausia virti ir valgyti ne karštas, bet atvėsusias. Karštų virtų raudonųjų bulvių GI siekia 89, o atvėsusių – tik 56.

Bulvės – vertinga daržovė, turinti daug vitaminų, mineralų ir skaidulų. Ar bulvės kenks figūrai, priklauso nuo jų paruošimo būdo. Keptos bulvės, bulvių traškučiai ar bulvytės fri pasižymi aukštu glikeminiu indeksu. Nuolat valgomos taip paruoštos bulvės gali atsiliepti papildomais apimčių centimetrais.

Bulves rekomenduojama rinktis ne kaip garnyrą, o kaip pagrindinį patiekalą. Valgyti su įvairiomis daržovėmis ar salotomis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: bulvės
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų