Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Kodėl lietuviai pamėgo Ajurvedą (2)

Daiva Ausėnaitė | 2013-10-18 00:01:34

Vydūnas, matyt, buvo pirmasis žinomas Ajurvedos gydymo sistemos propaguotojas mūsų šalyje. Dėka Ajurvedos žinių jam pavyko nugalėti to laikmečio rykštę – džiovą. Kodėl ši sistema patiko Vydūnui ir iki šių laikų sužavi tiek daug lietuvių? Pasigilinus į Ajurvedos teoriją, galima rasti ne vieną priežastį, kas būtent sužavi lietuvį Ajurvedos sistemoje.

Butelis
„Jeigu atliekamas ajurvedinis, aliejinis masažas – jūs ne tik atsipalaiduojate, jūs ir gydotės. Patys save galite gydyti kiekvieną rytą įsitrindami aliejumi“, - pataria Ajurvedos specialistės. Algirdo Kubaičio nuotr.

Pirma priežastis – logiška sistema

Žodis „ajurveda“ reiškia žinios ir gyvenimas. Pasak Ajurvedos akademijos direktorės Linos Lukošienės, Ajurvedoje pirmiausia dėmesys skiriamas protui, o paskui jau kūno gydymui. „Žinios mums labai svarbios, jos būna dviejų rūšių – vienos yra subjektyvios, sukurtos mūsų proto; kitos – autentiškos senovinės žinios, kurios yra atėjusios iš labai senų laikų. Kokios yra pastarosios? Dievas sukūrė gamtą, joje yra žmogui reikalingas maistas ir vaistai. Taip pat jis sukūrė įstatymus, pagal kuriuos turime gyventi. Tų įstatymų laikantis, naudojamės gamtos maistu ir vaistais. Tuo naudodamiesi, mes esame arčiau kūrėjo, mes esame dvasingesni. Dvasingumas prasideda nuo labai paprastų dalykų – nuo natūralių maisto produktų, nuo natūralių gydymosi būdų“, – sako L. Lukošienė.

Ajurveda moko, kad joks gydymo būdas nebus veiksmingas, jeigu jis bus paskirtas neatsižvelgiant į došą – žmogaus konstituciją.

„Pirmiausiai mes esame siela, bet kūnas mums daugiausiai kelia rūpesčių, todėl turime daugiau juo rūpintis. Kai kūnas sutvarkytas, bet vis tiek yra pojūtis, kad kažkas negerai, tuomet mes lendame dar giliau – aiškinamės, kas yra ego, sąmonė, protas. Ajurvedoje viskas aiškinama be jokių mistikų ir paslapčių, viskas labai logiška. Lietuviai mėgsta sakyti – penas dūšiai. Mes nežinome, koks tas penas, bet suvokiame, kad jo reikia, jeigu norime būti laimingi. Dar mūsų seneliai tą suvokė. Ajurveda tai ir siūlo“, – sako Ajurvedos specialistė.

Lina Lukošienė
„Visus dalykus, vykstančius su mumis ir aplink mus, paaiškina prigimtinės konstitucijos“, – sako Lina Lukošienė. Daivos Ausėnaitės nuotr.

Ajurveda yra pirmoji medicinos sistema, iš jos kilo kitos medicinos sistemos, pavyzdžiui, Tibeto. Ajurveda – tai ne religija ir ne tautybė. „Jei pataikaujame savo liežuviui, renkamės produktus neatsižvelgdami į savo tipą, keičiasi prigimtinė mūsų konstitucija ir tai atsiveda ligą. Ajurvedoje visada gydoma priežastis, gydoma doša. Kuo skiriasi ši sistema nuo vakarietiškos medicinos? Vakarietiška medicina gydo besivystančią ir išsivysčiusią ligą. Ajurvedoje tokių sąvokų nėra, ten yra sutrikusi doša ir ji yra gydoma. Kai došų pusiausvyra atkuriama, dingsta visos ligos“ ,– aiškina L. Lukošienė.  Ajurveda nėra tobulinama medicinos sistema, ji nesikeičia ir praktikuojama daugiau nei 5000 metų.

Antra priežastis – dėmesys gamtai

Antras artimas lietuviui dalykas, randamas Ajurvedoje, – tai, kaip šioje sveikatingumo sistemoje apibrėžiamas santykis su gamta. Širdyje išlikome pagonys, nes jaučiame stiprų ryšį su gamta, ji mus kviečia, mes ją gerbiame; jaučiame, kad gyvename jos apsuptyje.

„Medis, mineralas, žuvis ar žmogus – mes visi esame gamtos dalelė. Galbūt evoliucinis lygis žmogaus yra didžiausias – mes galime mąstyti, svarstyti, tačiau kalbant apie sveikatą, čia itin svarbu suvokti, jog esame gamtos dalelė.

Ajurveda sako, kad gamta ir visa kūrinija sudaryta iš biologinių energijų, ugnies, žemės, vandens, oro, eterio elementų. Žmogaus organizme esančios kietos dalys – kaulai, dantys – tai žemės elementai. Viskas žmoguje juda, kraujas teka, vyksta medžiagų apykaitos procesai – tą skatina oro elementas. Kūno temperatūra, virškinimo sistema – tai ugnis. Kai kalbame apie šiuos penkis elementus, energijas žmoguje, mes jas sugrupuojame į tris dalis. Ir čia prasideda esminis skirtumas nuo vakarietiškos medicinos.  Ajurveda sako, kad žmogaus kūnai būna bent jau trijų rūšių. Kūnų tipai yra trys – ugnis, žemė ir oras,“ – aiškina Lina Lukošienė.

Stichiniai žmogaus kūno tipai

Pirmas Ajurvedos sistemą norinčio išbandyti žmogaus tikslas – nusistatyti savo kūno tipą. Nėra gero, sveiko ar nesveiko maisto, vienodai tinkančio visiems trims tipams. Vienas maisto produktas gali būti labai sveikas oro tipo žmogui, bet jis visai netiks žemės tipo žmogui.

Vata, pitta ir kapha tipai – oras, žemė ir ugnis. Šios stichijos vyrauja ir mūsų prote. Jos vadinamos gunomis. Kūno tipai skiriasi sudėjimu, išvaizda, charakteriu ir elgesiu. Žmonės skiriasi, nes juose yra skirtingi tipai ir skirtingos energijos protuose. Yra žmonės, kuriuos labai sunku išvesti iš pusiausvyros – tai žemės tipo žmonės. Oro tipo žmogus labai jautrus, jis greitai susinervina, jį viskas dirgina. Visus dalykus, vykstančius su mumis ir aplink mus, paaiškina prigimtinės konstitucijos“, – sako L. Lukošienė.

Eglė Kauneckienė
„Masažas Ajurvedoje buvo sukurtas tam, kad būtų įtrintas aliejus“, - paaiškina Eglė Kauneckienė. Daivos Ausėnaitės nuotr.

„Kai gimsti, turi taip gyventi ir prisižiūrėti, kad prigimtinė doša neišsibalansuotų. Došų pusiausvyros organizme procentą gauni kaip DNR, bet jeigu vienos došos organizme yra apie 80 proc., vadinasi, jau yra išsibalansavimas. Ir došos prigimtinės negalima pakeisti. Dažnai gimsta moterys kapha tipo, o madingos visuomenėje yra lieknos, ir ta moteris visą gyvenimą kovoja su savo svoriu. Taip jos bando keisti savo došą – kuo tai baigiasi? Gali baigtis liga, net mitybos sutrikimu ar kokia kita psichikos liga.

Dažnai būna kūnas vienos došos, o protas kitos. Todėl tikslesniam nustatymui, Ajurvedos gydytojai klausosi pulso, klausia, koks yra tuštinimasis, žiūri kūno sudėjimą. Kartais moteris pagimdo kūdikį, po to lieka antsvoris ir ji jau sako esanti kapha tipo. Praeis keli metai, neliks to antsvorio. Tai ne doša pasikeitė, tiesiog dabartinė situacija padarė įtaką došoms, bet prigimtinė tavo doša niekur nedingo ir nepasikeitė“, – sako Ajurvedos SPA „Shanti“ centro įkūrėja ir vadovė Eglė Kauneckienė.

Mes visi turime visų trijų tipų energijos. Tik vienos kurios nors došos yra daugiau – tuo vardu mes save ir vadiname. Kai mes elgiamės tik pagal savo poreikius, neturime šitų žinių, mes išderiname savo prigimtinę proporciją ir tada atsiranda liga.

Trijų žmonių tipų paaiškinimai:

Oro tipas, vata doša. Oras visada juda. Šio tipo žmonės irgi visada juda. Tokie žmonės būna labai aukšti arba labai žemi, nepastovaus charakterio. Jie patys nepatikimiausi žmonės. Jeigu šeimoje yra oro tipo žmogus, bus sunku, bet reikia juos suprasti, nes tai jų prigimtinė savybė. Kadangi jų prote ir mintyse yra daug judėjimo, jie labai išradingi, kūrybingi, turi daug fantazijos, išmonės. Labai daug idėjų ateina į jų galvą. Oras yra lengvas, judrus ir šaltas. Jiems visada šalta, jie tik pirtyje atranda vietą, kur galima sušilti. Šie žmonės „sausi“, kai jie masažuojami, į juos galima įtrinti labai didelį kiekį aliejaus. Šio tipo žmonės daugiausiai serga, net 80 proc. visų ligų yra priskiriama oro tipo žmonėms. Tačiau jos yra išgydomos lengviausiai. Iki 90 proc. visų psichologinių ligų serga oro tipo žmonės.

Ugnies tipo, pitta došos, žmogus yra vidutinio kūno sudėjimo, visada degantis, galintis daug pasiekti. Visą laiką nori veiklos, yra aktyvus. Šio tipo žmonės serga 50 proc. ligų. Ugnies savybės yra karšta ir drėgna. Juos paveikti galima priešingu maistu ir priešinga gyvensena, tuo, kas neskatina karščio ir nedidina drėgmės. Tokiam žmogui reikalingi vėsinantys pomėgiai ir vėsesnė aplinka.

Žemės tipo, kapha došos žmogus. Kresni, žemi, stambių kaulų. Kaip ir žemė, stabilūs,  patys patikimiausi. Žmonos dažnai būna nepatenkintos tokio tipo vyrais, nes jie namisėdos, niekur negalima jų ištempti. Tai ne yda, tai jų prigimtinė savybė, jie nori būti namie, jiems patinka ilsėtis, jie labai greitai priauga svorio. Jų savybės – sunki, šalta ir šlapia.

Sveikatinimasis per maistą

Maistas Ajurvedoje yra pats svarbiausias prevencinis vaistas, bet jis gali būti nuodai, jeigu naudojamas ne tam kūno tipui.

„Dažnai žmonės klausia, ką valgyti, ką galima, ko negalima. Mielieji, galima valgyti viską. Ajurveda nieko nedraudžia. Reikia turėti žinių. Jeigu stengsitės maitintis sveikai, darysite tai be žinių ir per prievartą, efektas bus ne koks. Valgyti reikėtų pagal došą. Pavyzdžiui, ugnies tipo žmonėms nereikėtų valgyti aštrių patiekalų. Žemės tipo žmogų dar labiau apsunkins sunkus, sunkiai virškinamas maistas – keptas, pieno produktai, sūriai“,– sako Ajurvedos akademijos lektorė.

Pasak pašnekovės, maistas turi būti šviežias. Tris valandas maistas turi gyvybinės energijos, kurios gali mums duoti. Jei kepame ar verdame, jis tik 3 valandas yra gyvas, paskui iš jo viskas išsivadėja. Jis gyvybės nesuteikia, mes tik apkrauname maisto mase savo kūną. Geros energijos turi grūdai, daržovės, vaisiai ir riešutai.

„Šiuo metu yra vajus žalio maisto. Tikiuosi, kad, kaip ir visos mados, jis praeis. Ajurveda įspėja, kad valgyti tik žalią maistą visiems visą gyvenimą netinka. Bet kokiai nors problemai išspręsti ar tam tikram kūno tipui ir Ajurveda rekomenduoja daugiau žalio maisto“, – sako L. Lukošienė.

Dar svarbiau nei tai, ką valgyti, yra maisto kiekis. Mūsų rankų rieškutės, sudėtos į viršų delnais, parodo, kiek maisto mums reikia. Ajurveda sako, kad valgymo tikslas – palaikyti gyvybę.

L. Lukošienė brėžia svarbiausią taisyklę, kurios laikantis turėsime mažiau sveikatos sutrikimų – iš ryto nevalgome tol, kol nepasituštiname. Kita taisyklė: nuo 12 iki 14 val. reikia suvalgyti 80 proc. dienos maisto. Kapha tipo žmogui 90 proc. reikia suvalgyti nuo 12 iki 15 val.

Tai, kas iš maisto nepasisavinama, virsta ama – tai toksinai, teršalai, riebalai, nuodai, šlakai. Tai cirkuliuoja mūsų organizme, nusėda silpnose vietose ir ten kaupiasi liga. Amą galima pamatyti ant liežuvio, jeigu ryte jis būna apneštas baltomis apnašomis – tai yra ama, vadinasi, vakar dienos maistas jums netiko.

Trečia priežastis – lietimasis

Santūriam lietuviui sunkoka tai pripažinti, bet visi mes mėgstame būti liečiami. Psichologai jau ne vienerius metus kalba apie mūsų visuomenės šaltumą, kuris pagimdo rimtus psichikos susirgimus. Ajurvedos gydymo sistemoje daug dėmesio skiriama prisilietimams. Masažus galima pavadinti viena iš Ajurvedos sistemos praktikų, leidžiančių ilgiau būti sveikiems.

Ajurveda moko, kad yra sveikatinantis ir sargdinantis judėjimas. Sveikatinantis judėjimas yra toks, kuris ramina mūsų protą, išmoko kvėpuoti ir atsipalaiduoti. To moko joga, masažai. Kas mus ramina, tas mus sveikatina. Profesionalus sportas – sargdinantis judėjimas.

Masažas Ajurvedoje buvo sukurtas tam, kad būtų įtrintas aliejus. Ne priešingai – ne aliejus padeda masažui, o masažas padeda aliejui įsigerti į kūną ir jį gydyti. Jeigu atliekamas ajurvedinis, aliejinis masažas – jūs ne tik atsipalaiduojate, jūs ir gydotės. Aliejus turi savybę susigerti, sutraukti ir išnešti. Patys save galite gydyti kiekvieną rytą įsitrindami aliejumi.

E. Kauneckienė daug metų skleidžia Ajurvedos žinias ir visa jos šeima gyvena pagal šios sistemos principus. „Ajurvediniai masažai – tai tūkstantmetės tradicijos, jų mokomės Indijoje, važinėjame tenai jau 12 metų. Važinėjam ne tik į institutus ir mokyklas, dažnai važinėjame po kaimus, ieškomi visokių masažo metodikų. Esu per mėnesį ant savo kūno išbandžiusi per 40 masažų. Čia tam, kad surastum tą perliuką ir tą tinkamiausią masažą, ypač kai žinios yra perduodamos iš kartos į kartą. Tai yra svarbu, nes Ajurvedos žinios buvo perduodamos iš mokytojo mokiniui. Labai smagu matyti tokias šeimas, kur senelis ir prosenelis yra masažuotojai, sūnus ir net anūkas, kuriam tik 11 metų, -  jau masažuotojai“, – šypsosi E. Kauneckienė.

Masažo nauda

Klausiu Eglės, kiek reikia masažų, kad būtum sveikas. „Masažų reikia visiems nuo gimimo iki mirties ir tiek, kiek išeina. Nėra jokių apribojimų. Tik gimusiam kūdikiui jau daromas masažas. Iš šviežių miltų su aliejumi daroma tešla. Ir su ja masažuojamas kūdikis tam, kad būtų surinkti nešvarumai, esantys ant kūno. Mūsų pirštai tik gimusiam kūdikiui yra per grubūs. Su tešla yra labai smagus masažas, jis naudojamas ir kosmetologijoje. Tie tešlos rutuliukai vėsina ir gaivina.

Noras liestis mums yra įgimtas. Vaikai prašo pakasyti galvą, paglostyti nugarytę, mėgsta apsikabinti. Augant atsiranda tam tikri atstumai, kompleksai, ilgainiui liečiamasi tik porose,“ – sako ajurvedinio masažo specialistė.

Pasak moters, pradėję daryti masažus, jie susidūrė su problema, kad žmonės nemoka priimti masažo. „Dažnai žmonės būna įsitempę, nežino, ko tikėtis, nejaukiai jaučiasi. Deja, bet tiesa tokia, kad kai pradėjome dirbti, buvo dvi rūšys masažų – gydomieji, kai žmogui skauda ir reikia atleisti įsitempusi raumenį, bei „su laiminga pabaiga“, t.y.  erotiniai. Nebuvo net minčių visuomenėje, jog galima masažuotis tam, kad panaikintum stresą, kad toksinai pasišalintų iš organizmo. Žmonės nesuprato, kodėl reikia leisti pinigus masažui, kai nėra jokių problemų. Taip pat dar viena klaidinga nuomonė egzistavo, kad geras masažas yra toks, kurio metu skauda. Kai kalbame apie sveikų žmonių sveikatos gerinimą, reikia prisiminti, kad masažas turi būti malonus. Jeigu skauda, gūžiatės (geras specialistas turėtų tą pajusti), nejaukiai jaučiatės, reikia drąsiai stabdyti ir prašyti, kad darytų švelniau“, – sako E. Kauneckienė.

Koks ajurvedinio masažo poveikis? „Pirmiausiai jis subalansuoja jūsų došas. Oro tipo žmogui į masažą reikia eiti kasdien ir net du kartus per dieną nepamaišytų. Dėl to, kad tai yra judrūs žmonės, nuraminti juos sunku. Pati vatos turiu, ypač proto. Ką mano vyras daro? Kai jis jau negali su manim susišnekėti, daro man masažą. Vatai masažas bus švelnus, ramus, su daug aliejaus. Ugnies tipui paglostymo neužteks, jie išeis pasipiktinę, jeigu bus tik glostomi. Jiems reikia stipresnio masažo. Atpalaidavimo jiems reikia ne per paglostymus, o per stipresnius pamaigymus. O žemės tipo žmogui nereikia net aliejaus, nes jis sunkiai įsigeria ir masažus jiems geriausia daryti su žolių milteliais. Juos reikia tonizuoti, kad jie mažiau tingėtų. Jie į masažą retai ateina patys, dažniausiai gauna dovanų kuponą ir ateina paskutinę jo galiojimo dieną. Tai kategorija žmonių, kuriems reikia save smarkiai motyvuoti, kad prisiverstų ką nors daryti.

Kas bus po masažo? Masažas jums atstos keletą dienų atostogų, ryškiau matysit, aiškiau užuosit, būsit pailsėję, šalinsis emociniai teršalai. Mes labai daug toksinų turime galvoje – nuo televizijos, pliurpalų, nereikalingos literatūros skaitymo. Masažai padeda tuos teršalus išvalyti“, – teigia  Ajurvedos SPA centro įkūrėja.

Tik keturios savaitės

Nugara, pečiai, galva – tai zonos, kur nukeliauja visi mūsų rūpesčiai. Masažuotojai kartais vien prisilietę prie šių vietų gali pasakyti, kaip jus gyvenate, ar mokate atsipalaiduoti.

Ajurvedoje labai svarbus yra savimasažas – jį galima daryti kiekvieną rytą – tam, kad būtumėte sveiki, kad oda būtų spindinti, kad nesikauptų toksinai. „Per išilginius raumenis tepkite aliejų ir judėkite į viršų, per sąnarius atlikite sukamuosius judesius. Išsitepkite pėdas, veidą, galvos odą. Šiek tiek pastovėkite, išsivalykite dantis, liežuvį ir tada po šiltu dušu. Nereikia jokių muilų. Tada nusivalykite rankšluosčiu aliejaus likučius. Aliejus įsigeria į kūną tiek, kiek reikia. Ir išeina iš organizmo išsinešdamas su savimi amą. Vakare masažuokite galvą, pėdas. Perteklių jau galima nuvalyti servetėle, prausti nebūtina“, – pataria ajurvedinio masažo specialistė.

„Ajurveda sako, kad įpročius galima pakeisti per keturias savaites. Pabandykite save rytais įtrinti aliejumi, valgyti tik pasituštinus, anksti gultis ir anksti keltis. Tik keturias savaites ir gal viskas jūsų gyvenime pasikeis“, – šypsodamosis ragina Ajurvedos specialistės L. Lukošienė ir E. Kauneckienė.

Ajurvedos panacėjos:

1. Gultis su vištom ir keltis su gaidžiais yra Ajurvedos panacėja, kasdieninis sveikatinimo veiksmas. Proto ramybei ankstyvas gulimasis yra pats geriausias vaistas. Nuo 18 iki 22 val. vyrauja žemės tipo energija. Ji sunki ir skatina mus užmigti. Nuo 22 val. iki 2 val. įsivyrauja ugnis. Jei miegoti eisime po 2 val. nakties, naudosite turimą energiją, tačiau nepasisemsime jokios naujos energijos, neįgysime gyvybinės energijos.

2. Virškinimas labai svarbu, nes kai yra geras virškinimas, iš organizmo pašalinama ama.

3. Trečioji panacėja – aliejus. Galite sveikatintis aliejumi, nes jis padeda iš organizmo pašalinti dalį amos – daugelio ligų priežastį.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Ajurveda
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos akinių lęšius kompensuos visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams
Netrukus įsigalios akinių lęšių kompensavimo pokyčiai. Nuo balandžio 1-osios visiems vaikams iki 7 metų akinių lęšiai bu...
Supaprastinta siuntimų tvarka lėtinėmis ligomis sergančių pacientų ilgalaikiam stebėjimui
Siekdama toliau mažinti gydytojų administracinę naštą ir trumpinti paciento kelią, Sveikatos apsaugos ministerija atnauj...
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų