Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Ajurveda apie mediciną

ruvi.lt | 2013-10-31 11:59:21

Medicina turėtų žiūrėti į žmogų kaip į kūno, sielos, dvasios ir supančio pasaulio vienybę. Sąvoka „gydyti“ pirmiausiai turėtų reikšti „mokyti būti sveikais“ ir „saugoti sveikatą“, tačiau šiandien ši sąvoka yra iškreipta. Medicininę pagalbą šiandien gauname „dalimis“ – įvairūs gydytojai gydo įvairius organus, nekreipdami dėmesio į organizmą kaip į visumą, sistemą.

Moteris
Ajurveda teigia: sveikata – tai laimė, saugumo jausmas, tobulėjimo siekis, kūrybingumas, noras dovanoti džiaugsmą aplinkiniams. © Fotolia.com

Pavyzdžiui: dirbtinais mechanizmais keičiami ligos pažeisti sąnariai (ir tai yra gerai!), bet pačio osteoartrito priežastys nesustabdomos, todėl po kurio laiko žmogui keičia dar vieną ir dar vieną sąnarį... Be to, nesigilinama į tai, kad operaciją išgyvena žmogus (skausmas, psichika, svetimkūnio adaptacija ir t.t.), o ne tik jo kelio sąnarys, ir kaip tokia operacija veikia visą organizmą.

Medicina šiandien orientuota į ligas, į kovą su simptomais (o ne į jų priežasčių šalinimą). Ir kartais gydymo būdas būna pavojingesnis už pačią ligą. O juk liga neatsiranda iš niekur, be priežasties – prieš tai, kaip ligos įgauna sunkias formas, visada atsiranda disbalansas, kuris ne visada ryškus ir gali pasireikšti kaip nuovargis, nerimas, nemiga ar silpnumas. Jei tokie subjektyvūs paciento pojūčiai „neįsirašo“ į pripažintos diagnostikos rėmus – skaitoma, kad pacientas yra sveikas.

Į ligas orientuota medicina apribojo ir iškreipė žmonių suvokimą apie sveikatą – dabar žmonės įprato pasitikėti tabletėmis, kurios slopina simptomus ir sudaro „greito efekto“ iliuziją, bet visiškai nepasitiki prigimtinėmis savo organizmo atsinaujinimo ir išgijimo galimybėmis. Medikamentinio gydymo pasekmės – kuo daugiau vaistų išrašoma, tuo didesnis jų šalutinių poveikių procentas: ligų vis daugėja, o ligoniai vis jaunesni.

Tačiau progresas medicinoje matuojamas būtent ir tik gera žmonių (tautos) sveikata. Be to, gydytojo veiklos efektyvumas priklauso ne tik nuo asmeninių gydytojo charakterio savybių ar jo vertybių sistemos, bet ir nuo sistemos (ekonominės, moralinių vertybių) ir kultūros, kurioje mes gyvename. Didžiausia šių laikų bėda – komercinė medicina, išbraukianti žmoniškumą, principą „nekenk“ ir nuoširdų (besąlygišką) pasiryžimą padėti kiekvienam, besikreipiančiam medicininės pagalbos.

Mums reikalingas platesnis požiūris į sveikatą ir tokia medicininė sistema, kur gydytojas ne tik suvokia žmogų kaip visumą, supranta simptomų ir ligų priežastis bei efektingai išgydo, bet ir išmoko pacientą sveikai gyventi (palaikyti kūno, proto, emocijų pusiausvyrą), o sunegalavus aktyvuoti prigimtinius kūno atsistatymo mechanizmus.

Ne tik gydytojai, bet ir pacientai turi suprasti ligų atsiradimo priežastis bei aktyviai dalyvauti sveikimo ir sveikatos palaikymo procese. Toks požiūris leidžia sukurti savitarpio supratimo, pagarbos ir pasitikėjimo atmosferą tarp gydytojo ir paciento – tik tuomet sveikimo procesas yra natūralus ir efektyvus.

Džiugu, kad vis daugiau progresyvių gydytojų pripažįsta ir taiko tokį požiūrį. O ir pacientai, nusivylę šiuolaikine medicina, vis dažniau ieško natūralių būdų palaikyti sveikatą.

Ajurvedoje sąvoka „sveikata“ reiškia ne tik ligos nebuvimą – tai pirmiausiai aukštas sąmoningumas, kurio dėka žmonės gali palaikyti puikią savijautą ir atpažinti bei pašalinti menkiausius organizmo disbalanso požymius. Čia svarbūs visi faktoriai – kūnas, protas ir jausmai, kurie yra tik skirtingos vieningos sistemos išraiškos.

Ajurveda neneigia chirurgijos ar vaistinių preparatų, tačiau tai turėtų būti išskirtinės ir kraštutinės priemonės. Neturime ignoruoti to, kuo mus apdovanojo gamta: organizmo gebėjimo atsinaujinti, išgyti ir palaikyti gerą sveikatą. Taip pat labai svarbu suprasti, kas kenkia sveikatai, ir to nedaryti.

Ajurveda skiriasi nuo klasikinės medicinos tuo, kad šalia šiuolaikinių gydymo metodų siūlo ir subtilias technikas, kurios optimizuojančiai paveikia giluminius žmogaus fiziologijos ir psichikos aspektus: tai meditacija, mitybos rekomendacijos, pratimai, dienos režimas ir t.t.

Mes veikiame savo sveikatą ne tik mintimis, emocijomis ir veiksmais – yra daugybė kitų faktorių, kurie veikia mūsų sveikatą: oras, kuriuo kvėpuojame; žmonės, su kuriais bendraujame; televizijos programos, kurias žiūrime; tai, ką valgome ir geriame; sociumas, kuriame gyvename. Viskas, kas mus supa, gali mus gydyti arba sargdinti.

Ajurveda teigia: sveikata yra žymiai daugiau, nei gera savijauta – tai yra laimė, saugumo jausmas, tobulėjimo siekis, kūrybingumas, noras dovanoti džiaugsmą aplinkiniams.

Iš knygų ir paskaitų apie Ajurvedą

ruvi.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Ajurveda
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų