Ketvirtadienis, 2025.05.01
Reklama

Žuvis, valgoma du kartus per savaitę, sumažina širdies ligų riziką

vlmedicina.lt | 2012-12-24 00:04:58

Neseniai Europos širdies žurnale pasirodžiusiose rekomendacijose kardiologai siūlo širdies ligų profilaktikai valgyti žuvį.

Akvariumas
Genovaitės Privedienės nuotr.

Kuo mažiau omega-3 riebiųjų rūgščių, tuo didesnė rizika

Mažiausiai dvi porcijos riebios jūros žuvies per savaitę ženkliai sumažina miokardo infarkto ir kitų kraujagyslių ligų riziką. Porcija rekomendacijose apibrėžiama kaip 300 g žuvies, ypač siūloma lašiša, sardinės, menkė. Rekomendacijose pabrėžiama, jog žuvį valgyti sveika ir dėl kitų priežasčių: didelio jodo, seleno, vitamino D kiekio.

Neseniai Danijoje atliktas kohortinis tyrimas nagrinėjo, kaip omega-3 riebalų rūgščių kiekis žmogaus audiniuose susijęs su rizika susirgti miokardo infarktu. Daugiau nei 57 tūkst. asmenų iš sėdmenų ištirti paimti nedideli audinių mėginiai. Pasirodė, kad omega-3 riebalų rūgščių kiekis tiesiogiai nulemia riziką susirgti miokardo infarktu. Kuo šis rodiklis buvo mažesnis, tuo didesnė ligos rizika.

Dietologės Žanos Antonovos duomenimis, omega-3 riebiosios rūgštys mažina trombų formavimąsi, šiek tiek – arterinį kraujospūdį, modifikuoja širdies raumens energinį aktyvumą ir tuo būdu slopina polinkį į aritmiją.

Kokią žuvį naudingiausia valgyti?

Deja, tyrimai rodo, kad lietuviai žuvies valgo nepakankamai, - pažymėjo dietologė Ž. Antonova. O jos reikėtų valgyti 2-3 kartus per savaitę.

„Žuvį naudingiausia valgyti šviežią, ką tik pagautą, bet puikiai maistinę vertę išlaiko ir šaldyta žuvis, svarbu, kad ji nebūtų kelis kartus atšildyta ir vėl užšaldyta. Tinkamiausias kulinarinis apdorojimas – paruošimas garuose arba orkaitėje, tinka žuvį virti. Kepta su riebalais ir rūkyta žuvis ne tokia naudinga. Rūkyta gali turėti kancerogeninių medžiagų, ji sunkiau virškinama, o kepta žuvis prisigėrusi nenaudingų riebalų. Taip pat mažiau naudinga ir kepta žuvis, apvoliota miltuose, tešloje,  džiūvėsiuose“, – paaiškino gydytoja dietologė.

Ji rekomenduoja nevengti ir sūdytos silkės, prieš tai išmirkytos piene, kad sumažėtų druskos. Silkė, kaip ir kita vandenynų žuvis – puikus omega-3 rūgščių šaltinis.

Mažiau negu žuvyje, omega-3 rūgščių yra žaliuose augaluose, graikinių riešutų, linų sėmenų aliejuje.

vlmedicina.lt

Šaltiniai

 EHJ 2012, doi: 10.1093

Circulation 2011, 124, 1232

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų