Ketvirtadienis, 2024.03.28
Reklama

Gydytoja Zofija Tikuišienė: "Augalai saugo ne tik sveikatą"(3)

Genovaitė Privedienė | Šaltinis: vlmedicina | 2012-12-18 12:30:57

Žolelių arbatos, tikėjimas, mankšta, sveikas gyvenimo būdas – dalykai, be kurių neįmanoma mūsų sveikata, - mano gydytoja pulmonologė, radiologė, natūropatė, žolininkė (ir sveikuolė!) Zofija Tikuišienė. Ilgus gyvenimo metus gydžiusi plaučių ligomis sergančius žmones,  šiandien pacientus ji konsultuoja natūralaus gydymo klausimais. Jai paklūsta fitoterapija, homeopatija, o neseniai gydytoja viena pirmųjų  parvežė į Klaipėdą žinias apie sparčiai populiarėjančią naują natūralaus gydymo sritį – gematerapiją, t.y. gydymą iš augalų pumpurų ir ūglių išgautais ekstraktais. Kalbama, kad ši gydymo sritis prilyginama net gydymui kamieninėmis ląstelėmis. 

Zofija Tikuišienė
Zofija Tikuišienė noriai dalijasi savo sukauptomis žiniomis. Algirdo Kubaičio nuotr.

 

 Šalia augalų – visą gyvenimą

Gandrų dvaro, sertifikuoto ekologinio ūkio Kojelių kaime, Klaipėdos r., savininkė Z. Tikuišienė augalų galias pasakoja patyrusi nuo vaikystės, nes gimusi ir augusi kaime gilios krizės laikais. Augalinis maistas – pačių išaugintos daržovės ir vaisiai, žolelių arbatos padėjo išgyventi krizes, baigti mokslus.  Ant stalo nuolat ne apelsinai, o morkos, griežčiai būdavo, juos grauždavo, tarkuodavo į salotas.

„Kai susirgdavai – tik žolės ir padėdavo, nieko po ranka daugiau nebuvo. Kai buvau 3 metukų, susirgau plaučių uždegimu. Brolis nešė man iš miško spanguolių ir jas valgydama, sako,  pasveikau, kitaip būčiau numirusi. Prisimenu, ankstyvą pavasarį visas Ventos šlaitas šv. Petro raktais būdavo  nusėtas, o mes ganėme karves ir valgėme juos. Taip pat kiškio kopūstus, kurie turi daug antioksidantų, vitamino C. Taigi vitaminais maitinomės.  Žiemą arbatą iš  vyšnių, aviečių, jų šakelių gėrėme. Jei nebuvome nieko prisidžiovinę – gėrėme obelų šakelių arbatą“, - prisimena gydytoja.

Studijuodama mediciną ir dirbdama su tuberkulioze sergančiais vaikais nenutolo nuo augalų pasaulio, o patyrusi, kad trūksta vaistų ir jų veikimas labai siauras, pradėjo jau aktyviau domėtis, rinkti juos prie jūros.

„Buvo taip įdomu. Rasdavau net retų augalų, pavyzdžiui, pelėžirnių – nusiskindavau po keletą lapelių mišiniams, nes tai didelės galios augalas, labai ramina nervų sistemą, vartojamas epilepsijai gydyti“, - prisimena gydytoja.

Eidama ligoninėje Vaikų skyriaus vedėjos pareigas rūpindavosi, kad vaikai  gertų ne tik skirtuosius vaistus, be ir žolelių arbatas, pirktas vaistinėje. „Duodavau vaikams ir nuo cistito, nuo nervingumo, kitų ligų. Ir efektas buvo...“

Svarbi gydytojo konsultacija

 Z. Tikuišienė, pati auginanti vaistažoles ir kurianti sveikatinančias kompozicijas, apgailestauja, kad šiandien fitoterapija nėra labai populiari – pacientai nenori  gydytis natūraliais būdais, jie verčiau renkasi chemines tabletes.  Žmonės sako netikį, kad žolės jiems gali padėti. Bet kad padėtų, - tikina fitoterapeutė-homeopatė,  žinovo parinktas arbatas reikia gerti 2-3 mėnesius 2-3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį. Atsižvelgiant į savo organizmo poreikius, galima gerti ištisai, galima su pertraukomis.

Pagrindinis  fitoterapijos  principas, pasakoja gydytoja, -  sudaryti tokias augalų kompozicijas, kad jie papildytų ir sustiprintų vienas kito veikimą – tik tuomet bus duotas stipriausias impulsas organizmui sveikti. Tokios kompozicijos turės visą organizmą sveikatinantį efektą.

„Vaistažolėse esantys mineralai veikia  organizme esančius blokus, skausmo židinius ir juos naikina. Pvz., žmogus džiaugiasi, kai jam išoperavo tulžies pūslę. Bet jei jis negers vaistažolių arbatos, blokai vėl pradės kauptis. O jei vaistiniai augalai gerai paruošti ir sukomponuoti, jie mažins uždegimą, akmenų kaupimąsi, juos tirpdys.“

Todėl neužteka, - mano ji, - pačiam prisirinkti žolių ir jų arbatas gerti „stichiškai“ – veiksmingiausios arbatos tos, kurios komponentai išmanaus žmogaus – gydytojo, vaistininko, kompetentingo žolininko – sudėlioti. Kompoziciją turi sudaryti mažiausiai trys žolės.

„Norint sau padėti, reikia eiti pas gydytoją, kuris išmano. Mes visko prisiskaitome, daug žinome, bet  žinias reikia sujungti. Optimalų variantą jūsų sveikatai gali pateikti  gydytojai“, - sako žolininkė.

Žolelės gelbsti peršalus

Jei šalia neturite žinovo sudaryto vaistažolių rinkinuko – galima gerti ir vieno augalo arbatą.

„Kai man buvo 40 laipsnių temperatūros, vos paėjau, - gulėjau ir gėriau šeivamedžio arbatą. Per dvi dienas pasveikau. Šeivamedis turi galingą priešvirusinį veikimą. O paskui perskaičiau,  kad virusus geriausiai veikia būtent šis augalas. Ir mėta gerai, ir mišinukas iš šeivamedžio, vingiorykštės, kuri veikia kaip aspirinas, todėl tinka karščiuojant, ežiuolės. Tik ežiuolė netinka ploniems žmonės. Ir beržo lapai jiems netinka, nes išvaro daug šlapimo. Po nedaug visko galima įdėti. Ir ežiuolės nedaug, ji slopins kosulį, veiks prieš uždegimą, stiprins imunitetą“, - pasakoja gydytoja, pagal užsakymą kurianti kompozicijas įvairioms ligoms gydyti. Pačioje pradžioje nuo visų ligų labai tinka jos kurta grožio ir sveikatos arbata, kurią vėliau galima papildyti ir kitais augalais.

 

Gandrų dvaras
Gydytojos puoselėjamas Gandrų dvaras vasarą. Algirdo Kubaičio nuotr.

 

Neužtenka pasitikėti vien augalais

 Pokalbininkė prisimena, kad yra atvejų, kai žolininkai sunkias, nepagydomomis laikomas ligas išsigydo – kartu su tikėjimu, malda, sveiku gyvenimo būdu, tam tikromis senovinėmis ryto procedūromis.

„Nori būti sveikas – dirbk su savimi. Juk tik 10 proc. tavo sveikatos priklauso nuo gydytojo, visa kita lemia ekologija, genetika, darbas su savimi“, -  sako Z. Tikuišienė, pati daug dėmesio skirianti sveikai gyvensenai - rytais ji mankštinasi, žiemą grūdinasi apsitrynimais sniegu, praktikuoja linijinius šokius.

Būna, kad į gydytoją kreipiasi žmonės dėl  skausmo organuose, kurių priežastis – stuburo problema, osteochondrozė: „Viskas organizme labai susiję, todėl reikia padėti visam organizmui, o ne vienam organui. Būna, skundžiasi, kad labai skauda, pvz., peties sritį. Pažiūrėjęs gali pasakyti, kodėl jam skauda -  kad nedaro mankštos, tempimo pratimų, o rytais tempimas būtinas, norint, kad stuburas būtų sveikas. Nors keletą pratimų reikia padaryti“, - aiškina Z. Tikuišienė .

Ji primena, kad labai gerai padeda pėdų masažas, kurį žmogus gali atlikti ir pats sau. Gydytoja tam tikslui gamina specialius vaistažolių ryšuliukus.

Gydantis nuo ligų taip pat svarbu valgyti kuo daugiau augalinio maisto, ypač gerai – vietinės daržovės – petražolės, salierai, morkos, obuoliai. Morka gerina protinę veiklą, salierai turi labai daug kalcio.

Kaip išsivaduoti nuo nemigos

O kas geriausiai padeda įveikti nemigą? Geresnės už sukatžolę žolės nežinau, ją gerti dvi valandas prieš miegą. Ir valerijonas gerai. O aš kuriu mišinukus su melisa, sukatžole, erškėčiu ir ramunėlėmis. Ramunėlės sujungia visas žoles: jei ko per daug – neutralizuoja, jei trūksta - pati papildo. Apskritai visos žolės gerai žino, ką daryti. Pavyzdžiui, skydliaukės veikla sutrikusi, lipikas tiks esant ir per mažam, ir per dideliam hormonų kiekiui, jis jį sureguliuos.“

Sukatžolė ne tik nuo nemigos gelbsti, bet ir  širdžiai gerai, ir nuo klimakso negalavimų.

Tiems, kuriuos kankina nemiga, gydytoja  pataria daugiau laiko praleisti  gamtoje, išmokti atsipalaiduoti, sumažinti krūvį.

 

Ugniažolė
Mylimiausias Zofijos Tikuišienės augalas - ugniažolė. Algirdo Kubaičio nuotr.

 

Mylimiausia – ugniažolė, kovojanti net su vėžiu

Kokie augalai pasitelkiami į pagalbą siekiant  pristabdyti vėžio plitimą? „Geriausiai tinka ugniažolė, išrauta su visomis šaknimis ir lapais ir spiritu užpilta. Ji apsaugo, aprūpina mikroelementais, gerina kepenų funkciją, malšina skausmą. Yra žolininkų, kurie ugniažolės įmaišo į visas arbatas. Tai ir probiotikas, tvarko cholesterolio lygį.“

Ugniažolė – mylimiausia Z. Tikuišienės žolė. „Tai žolė,  kuri saugo ne tik mūsų sveikatą, bet ir dvasią, aplinką, namus. Vien pažiūrėjęs, kaip ji auga, - ji auga ratu, gali pasakyti, kokia ji stipri. Ir dabar ji žaliuoja, lenda iš po sniego žali lapai ... Ji tokia graži, kai žydi. Vien pažiūrėjęs į ją daraisi sveikesnis. Iš kur toks protingas augalas? Niekada daržely jos neišraunu, tarp bet kokių gėlių ji auga, sudaro puikų foną.“

Stipriausias skausmo malšintojas ir kartu natūralus aspirinas – gluosnio lapai.

O kaip pasidaryti priešvėžinį vaistą iš bulvių daigų, kurį rekomendavo neseniai Klaipėdoje paskaitą skaitęs fitoterapeutas V. F. Korsun? „Nulaužai daigus, sumeti į butelį, užpili degtine, laikai dvi savaites ir gerk – nuo lašelio iki šaukštelio, atsižvelgiant į savijautą. Geriau pradėti nuo lašo. Jei viskas gerai, galima pamažu dauginti iki šaukštelio, gerti du tris kartus per dieną“.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų