Žiemą pats smagumas rašyti apie kosulius, mat anų pilni pašaliai dabar. Jei ne iš vienos, tai iš kitos pusės visaip loja. Jei jau klasikinės žolelės nepadeda, būtina nepamiršti kito labai veiksmingo augalo.
Be veiksmingosios dedešvos, yra dar viena kosulių gydytoja – tūbė, liaudyje žinoma kaip devyneriopas, devynjėgė, devynių vyrų spėka, devynmacė, devynsylė, devynvaistė, dievana, šventrožė, šventaropė. Pamenu, dar senolis prisirinkęs tūbių pluoštą, dėdavo kiek tilpdavo į arbatinį, kliukindavo, drumstą, tirštą čefyrą virdavosi – žinojo mat nuo seno, kad devynių vyrų jėgą tada įgausiąs, atmintis tada prašviesės.
Tūbės rūšių yra įvairių – didžiažiedė, juodoji (lot. Verbascum nigrum, rus. коровяк чэрный), gauruotoji. Jos visos tinkamos. Tūbė – tinkamiausia vaistažolė vaikams nuo kosulių, peršalimų, lėtinio bronchito, plaučių ligų, mat turi daug gleivinių medžiagų. Turi ir raminamųjų savybių – mažina kvėpavimo takų nervų dirglumą, skausmą, uždegimą, spazmus, stiprina sinusų gleivinę ir palengvina kvėpavimą.
Labai tinka maitinančioms moterims, nuoviru galima tepti spenelius. Gydomos krūtų ligos, cistos. Gydo žarnyną, skrandį, žaizdas, hemorojų – visur, kur drėgmės reikia.
Labai svarbi savybė – padeda pagerinti atmintį, nuo galvos svaigimo, suvaldyti netgi Parkinsono ligą.
Arbata savito skonio, todėl reikėtų pagardinti medumi, kitaip vaikai gali raukytis.
Vartojimas: žiupsnis puodeliui vandens, pritraukti 15 minučių.
Gerti po puodelį dukart per dieną, vaikams – po vieną puodelį.