Antradienis, 2025.07.08
Reklama

Tyrinėja mikrobiotos įtaką ligų vystymuisi ir eigai: tikimasi proveržio

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-07-07 13:31:58

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) tyrėjas dr. Rolandas Gedgaudas pelnė prestižinę Ateities biomedicinos fondo (ABF) ir Lietuvos mokslų akademijos (LMA) premiją jauniesiems mokslininkams už mokslinį darbą, kuriame nagrinėjo mikrobiotos – žmogaus organizme gyvenančių mikroorganizmų – įtaką žmogaus sveikatai ir ligų vystymuisi. Mokslininkas savo darbe siekė identifikuoti mikrobiotos profiliu pagrįstus biožymenis, kurie galėtų padėti anksti diagnozuoti ligas, numatyti jų komplikacijas ir prognozuoti gydymo efektyvumą.

Rolandas Gedgaudas
Dr. Rolandas Gedgaudas / Asmeninio archyvo nuotr.

Mikrobiota ir jos tyrimai sulaukia vis didesnio mokslininkų susidomėjimo. Pasak R. Gedgaudo, pagrindinės to priežastys yra dvi.

Pirma, atsiranda vis daugiau įrodymų, kad mikrobiotos sudėties pokyčiai yra glaudžiai susiję su įvairiomis lėtinėmis ligomis. Antra – kitaip nei žmogaus genetinė informacija, mikrobiota yra dinamiška ir modifikuojama. Tai reiškia, kad mikrobiotos sudėtį galima keisti taikant įvairias priemones – nuo mitybos pokyčių ir mikrobiotos transplantacijų iki inovatyvių metodų.

Mikrobiotos pokyčiai glaudžiai susiję su lėtinėmis ligomis

Jaunasis moksininkas R. Gedgaudas savo moksliname darbe ieškojo būdų, leidžiančių saugiai ir efektyviai modifikuoti mikrobiotą. Tyrime taip pat siekta identifikuoti mikrobiotos profiliu pagrįstus biožymenis, padedančius anksti diagnozuoti ligą, nuspėti jos progresavimą ir prognozuoti atsaką į gydymą.

„Savo moksliniame darbe daug dėmesio skyriau kraujo mikrobiotos tyrimams, kuri yra pakankamai nauja tyrimų kryptis. Jame susiejau kraujo mikrobiotos žymenis su kepenų ciroze, jos patogeneze bei komplikacijomis. Be sąsajų analizės, ieškojau ir praktinio taikymo galimybių. Savo tyrime pritaikiau naują mikrobiotos modifikavimo būdą – sterilų mikrobiotos filtratą – ir pirmą kartą jį panaudojau hepatinės encefalopatijos gydymui“, – pasakoja R. Gedgaudas.

Jaunojo mokslininko darbe patvirtinta, kad mikrobiota daro tiesioginę įtaką ligų eigai ir gali turėti svarbią reikšmę atsakui į gydymą.

Nustatyta, kad tam tikros bakterijos, patekusios iš žarnyno į kraują, gali skatinti uždegiminius procesus, prisidėti prie ligos progresavimo ir būti susijusios su komplikacijų išsivystymu. Šie pokyčiai, anot R. Gedgaudo, gali būti naudojami kaip nauji diagnostiniai ar prognostiniai biožymenys, pavyzdžiui, numatant atsaką į imunoterapiją.

Mikrobiotos vaidmuo vystant personalizuotą mediciną

Mikrobiotos tyrimai vis aktyviau įtraukiami į personalizuotos medicinos vystymą. Šiuo metu pasaulyje vykdomi įvairūs moksliniai tyrimai, siekiant geriau suprasti, kaip kiekvieno žmogaus mikrobiotos „parašas“ gali būti panaudotas tikslesnei ligų diagnostikai, jų eigos prognozavimui ar individualizuoto gydymo parinkimui.

„Nors šios galimybės dar vystomos, jau dabar aišku, kad mikrobiotos analizė gali padėti priimti labiau pagrįstus klinikinius sprendimus. Dėl to ši tema yra itin aktuali mokslo bendruomenei, ieškančiai naujų kryptingų medicinos sprendimų, ir visuomenei, kuriai svarbus gydymo tikslumas, efektyvumas ir gyvenimo kokybės gerinimas“, – teigia jis.

Pasak mokslininko, Lietuvoje mikrobiotos tyrimai intensyvėja, ypač daug dėmesio šiems tyrimams skiriama LSMU Virškinimo sistemos tyrimų institute. Jame, pasitelkiant pažangiausias sekoskaitos technologijas ir dirbtinio intelekto įrankius, tiriamos mikrobiotos sąsajos su įvairiomis ligomis. Tyrimai taip pat generuoja išsamius duomenis, kurie per atviras duomenų bazes tampa prieinami visai mokslo bendruomenei.

LSMU Virškinimo sistemos tyrimų instituto grupės veikla įvertinta ir tarptautiniu mastu – vykdomiems projektams yra gautas finansavimas iš„HorizonEurope“,„EU4Health“ir kitų Europos Komisijos programų.

Vertė visuomenei ir mokslo bendruomenei

R. Gedgaudo darbas, kuriame nagrinėtas mikrobiotos vaidmuo žmogaus sveikatai ir ligų eigai, įvertintas prestižine LMA ir ABF premija, kuri skiriama už mokslinius tyrimus personalizuotos medicinos tematikoje.

Apdovanojimai teikiami už reikšmingą mokslinę veiklą, aukščiausius mokslo pasiekimus, novatoriškas mokslines idėjas, jų įgyvendinimą ir sklaidą Lietuvoje. R. Gedgaudui skirta premija už darbą medicinos mokslų srityje.

Pasak ABF direktorės dr. Eglės Mažeikės, finansine parama norima parodyti jauniesiems tyrėjams dėmesį, įvertinti jų indėlį į personalizuotos medicinos tyrimus Lietuvoje ir suteikti galimybes tapti progreso šioje srityje dalimi.

„Fondo misija – strategiškai prisidėti prie personalizuotos medicinos vystymo Lietuvoje, nuosekliai investuojant į aukštos kompetencijos mokslininkus ir jų tyrimus. Tikime, kad talentų stiprinimas šiandien yra būtina sąlyga ateities proveržiui personalizuotoje medicinoje“, – sako fondo direktorė.

R. Gedgaudo teigimu, premija yra ne vien svarbus profesinio pripažinimo ženklas, bet ir investicija į ateitį, sudaranti palankias galimybes jauniesiems mokslininkams susitelkti į mokslo darbus, prisidėti prie tarptautinių projektų ir megzti ryšius su srities ekspertais visame pasaulyje.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Tyrinėja mikrobiotos įtaką ligų vystymuisi ir eigai: tikimasi proveržio
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) tyrėjas dr. Rolandas Gedgaudas pelnė prestižinę Ateities biomedicinos fond...
Maudynės: kaip pasirūpinti savo intymia higiena ir apsisaugoti nuo infekcijų?
Po savaitgalio išvykų prie ežerų, upių ar jūros, kai kurios moterys gali pastebėti nemalonius infekcijų simptomus. Dažni...
3D karkasai iš biomedicininių medžiagų – inovacija, pakeisianti donoro audinių transplantus
Bioaktyvūs trimačiai karkasai, sukurti iš pažangių biomedicininių medžiagų, tampa perspektyvia alternatyva tradiciniams...
Susuko nugarą – kodėl taip atsitinka ir ką daryti?
Tikriausiai daugeliui teko patirti staigų ir ūmų nugaros ar kaklo skausmą, sukaustantį taip, kad tampa sunku pajudėti. Š...
Įkando šuo: kodėl negalima delsti ir kokie turėtų būti pirmieji žingsniai?
„Forbes“ duomenimis, per metus šunys įkanda dešimtims milijonų žmonių pasaulyje, o per 80 proc. šių nelaimių...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų