Mes visada sakome - viskas prasideda žarnyne. Žmogaus žarnyne gyvena trilijonai bakterijų, grybelių ir kitų mikroorganizmų, kurie kartu sudaro bendrą žarnyno mikrobiotą. Tokie mikroskopiniai ir plika akimi nematomi organizmai atlieka svarbų vaidmenį palaikant bendrą mūsų sveikatą ir savijautą, ypač virškinimo sistemos sklandžią veiklą.
Vienas iš būdų palaikyti sveiką žarnyno mikrobiotą yra probiotikų vartojimas. Probiotikai - tai gyvi mikroorganizmai, kurie, vartojami tinkamais kiekiais, yra naudingi sveikatai. Straipsnyje nagrinėsime jų naudą ir poveikį žarnyno sveikatai bei visam organizmui.
Mikrobiotos pusiausvyros atkūrimas
Mikroorganizmų pusiausvyra žarnyne gali sutrikti dėl įvairių veiksnių, pavyzdžiui, netinkama mityba, stresas, antibiotikai, ligos ir t.t. Toks disbalansas, vadinamas disbioze, gali sukelti įvairių virškinimo problemų, pavyzdžiui, pilvo pūtimą, viduriavimą ar vidurių užkietėjimą.
Gerosios bakterijos, dar žinomos kaip probiotikai, tokiu atveju gali padėti atkurti mikrobiotos pusiausvyrą, žarnyną papildydamos naudingais mikroorganizmais. Jie gali padėti išstumti kenksmingas bakterijas, su jomis kovoti ir atkurti natūralią žarnyno mikrobiotos pusiausvyrą.
Sklandesnis virškinimas ir maistinių medžiagų įsisavinimas
Probiotikai padeda žarnyne skaidyti sudėtingus angliavandenius, baltymus ir riebalus. Jie išskiria fermentus, padedančius skaidyti šias medžiagas, todėl jos tampa lengviau virškinamos ir įsisavinamos.
Gerindami virškinimo procesą, probiotikai gali palengvinti įprastas virškinimo problemas, tokias kaip virškinimo sutrikimai, pilvo pūtimas ir dirgliosios žarnos sindromas. Be to, tam tikros probiotikų rūšys gali pagerinti svarbiausių maistinių medžiagų, pavyzdžiui, vitaminų ir mineralų, įsisavinimą, todėl mūsų organizmas geba gauti maksimalią naudą iš vartojamo maisto.
Imuninės sistemos palaikymas
Sveika žarnyno mikrobiota yra labai svarbi stipriai imuninei sistemai palaikyti. Probiotikai, padėdami žarnynui, gali labai padėti imuninei sistemai, nes būtent jie didina naudingųjų bakterijų skaičių ir slopina kenksmingųjų augimą.
Taip gerosios bakterijos didina antikūnų gamybą, stiprina žarnyno barjerą ir moduliuoja imunines reakcijas. Reguliarus probiotikų vartojimas siejamas su mažesne kvėpavimo takų infekcijų, alergijų ir autoimuninių ligų rizika.
Virškinimo trakto sutrikimų lengvinimas
Probiotikai buvo plačiai tiriami siekiant nustatyti, ar jie gali palengvinti įvairius virškinamojo trakto sutrikimus. Daugybė tyrimų parodė, kad jie pasižymi naudingomis savybėmis gydant uždegimines žarnyno ligas. Probiotikai gali padėti sumažinti uždegimą, atkurti žarnyno gleivinės vientisumą ir sumažinti tokius simptomus kaip pilvo skausmas, pūtimas ar viduriavimas.
Taip pat nustatyta, kad jie gali būti naudingi gydant kitas ligas ar šalutinius poveikius, pavyzdžiui, infekcijų sukeltą viduriavimą, su antibiotikais susijusį viduriavimą, laktozės netoleravimą.
Psichinės sveikatos stiprinimas
Vis daugiau tyrimų rodo, kad tarp žarnyno ir smegenų, kaip ir tarp žarnyno bei daugumos kitų organizmo dalių, egzistuoja stiprus ryšys. Pastarasis net vadinamas žarnyno ir smegenų ašimi. Žarnyno mikrobiota įvairiais būdais, įskaitant neurotransmiterių gamybą ir reakcijos į stresą moduliavimą, daro įtaką smegenų veiklai ir psichinei sveikatai.
Įrodyta, kad probiotikai gali pagerinti nerimo, depresijos ir su stresu susijusių sutrikimų simptomus. Taigi, palaikydami sveiką ir subalansuotą žarnyno mikrobiotą, probiotikai gali teigiamai paveikti ir psichologinę būseną.
Bendros sveikatos palaikymas
Be aiškios naudos žarnyno mikrobiotos balansui, gerosios bakterijos yra susijusios su keletu kitų sveikatai naudingų veiksnių. Jos gali padėti sumažinti cholesterolio kiekį, reguliuoti kraujospūdį ir pagerinti širdies sveikatą. Probiotikai taip pat prisideda prie tulžies rūgščių apykaitos, todėl mažėja tulžies akmenų susidarymo rizika. Be to, teigiama, kad kai kurios probiotikų rūšys pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, stabdo kenksmingų bakterijų augimą ir mažina infekcijų riziką.
Svarbu suprasti, kad skirtingos probiotikų rūšys gali pasižymėti unikaliomis savybėmis ir nauda, todėl ne visi probiotikai gali atnešti tokios pat naudos. Jų veiksmingumas priklauso nuo tokių veiksnių kaip rūšis ir pritaikomumas konkrečiai problemai, nustatyta dozė ir sveikatos būklė.
Trumpai tariant, probiotikai atlieka svarbų vaidmenį palaikant žarnyno mikrobiotos balansą ir bendrą žmogaus savijautą. Atkurdami mikrobų pusiausvyrą, gerindami virškinimą, stiprindami imuninę sistemą, lengvindami virškinimo trakto sutrikimus, gerindami psichinę sveikatą ir palaikydami įvairius kitus sveikatos aspektus, gerosios bakterijos tikrai veiksmingai padeda daugumai.
Jei nenorite vartoti papildomai probiotikų, jų gausu būna jogurte, kefyre, raugintuose kopūstuose ir kimči. Bet kuriuo atveju, prieš keisdami savo mitybą ar įtraukdami naujus papildus, pasitarkite su savo sveikatos priežiūros specialistu. O jeigu nuspręsite įsigyti gerųjų bakterijų, tai galite padaryti DailySpoon el. parduotuvėje.
Šaltiniai:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18181739/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24912386/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28087350/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20920376/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28611480/
https://www.nature.com/articles/nrgastro.2014.66
https://www.cambridge.org/doi/full/10.1017/S0007114512004002
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S154431911830022X
https://www.nature.com/articles/nrgastro.2017.75
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5637494/
https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/ajpcell.00228.2014