Rugpjūtį užsimezgusios skaisčiai oranžinės šaltalankių uogos šakas puošia net iki vėlyvo rudens. Iki šalnų šios uogos būna rūgščios, po šalnų – kiek saldesnės. Šaltalankių uogose gausu vitaminų B, C, E, K, P, taip pat fruktozės, gliukozės, vaisių rūgščių ir įvairių elementų.
Šviežias uogas rekomenduojama valgyti sergant avitaminoze, skrandžio ir žarnyno, inkstų, kepenų ligomis, po sunkių infekcinių ligų ar mažakraujystės. Gydomuoju poveikiu išsiskiria ne tik šaltalankių uogos, bet ir šakelės bei lapai. Pavyzdžiui, šio krūmo žievėje yra serotonino, dar vadinamo laimės hormonu, teigiamai veikiančio nervų sistemą.
Šaltalankiuose daug rūgščių, todėl jų gaminiams nenaudokite aliuminio indų. Tinka tik nerūdijančio plieno, stikliniai, keraminiai ir plastmasiniai indai.
Užšaldytos uogos gerai išsilaiko, nepraranda gero skonio ir gydomųjų savybių. Iš šaltalankių uogų verdami kisieliai, uogienės, gaminamas padažas, džemas, gėrimai. Ypač vertingos ir šaltalankių sultys. Jas rekomenduojama gerti sergant angina, tonzilitu, rinitu, faringitu. Sultys šalina fizinį bei protinį nuovargį, reguliuoja medžiagų apykaitą, padeda gyti opoms.
Vienas iš vertingiausių šaltalankių produktų – aliejus. Jį galima pasigaminti ir namuose.
Skaisčiai oranžinės uogos plačiai naudojamos ir įvairių kremų, losjonų, kaukių odai, šampūnų gamybai, nes suminkština, tonizuoja, maitina, stangrina odą, o svarbiausia – apsaugo nuo raukšlių atsiradimo.
Šaltalankių aliejus
2 stiklinių šviežių šaltalankių uogų, 4 stiklinių rafinuoto aliejaus.
Aliejus gaminamas iš uogų išspaudų, kurias reikia plonai paskleisti ir gerai išdžiovinti. Paskui jos sumalamos, užpilamos geru rafinuotu aliejumi. Taip paruoštas aliejus laikomas tris s a v a i t e s t a m s i o j e kambario temperatūros patalpoje, retkarčiais supurtant. Tuomet aliejus nukošiamas, supilstomas į tamsius švarius iškaitintus buteliukus, kurie sandariai užsukami ir toliau laikomi tamsoje.
Šaltalankių suflė
6 kiaušinių baltymų, 1 stiklinės cukraus, 2 stiklinių šviežių šaltalankių, 1 šaukšto sviesto, 1 šaukšto cukraus pudros.
Perrinkite uogas, nuplaukite ir sutrinkite. Suberkite į masę cukrų ir virkite, kol sutirštės. Paskui į dar neatvėsusią masę sudėkite išplaktus kiaušinių baltymus. Patepkite kepimo formą sviestu, paskleiskite joje masę ir iškepkite orkaitėje. Kai iškeps, apibarstykite cukraus pudra.
Šaltalankių gėrimas
0,5 stiklinės šaltalankių sulčių, 2 citrinų sulčių, 3 kiaušinių baltymų, gazuoto vandens, 4 kubelių ledo.
Sumaišykite šaltalankių ir citrinos sultis, sudėkite kiaušinių baltymus. Viską sumaišykite iki vientisos masės. Perkoškite per sietelį, supilstykite į taures ir įpilkite gazuoto vandens. Į taures įdėkite ledo.
Šaltalankių vynas
5 l šaltalankių sulčių, 5 l vandens, 1,5 kg cukraus.
Šaltalankių sultis praskieskite vandeniu, tada supilkite cukrų ir palikite rūgti. Kai pasidarys vynas, supilstykite į butelius, sandariai užsukite ir pastatykite į tamsią, vėsią patalpą. Palaikytas vynas tampa skaidrus, auksinės spalvos, gaivus, saldžiarūgščio skonio, kvapus.
Šaltalankių padažas
2 šaukštų šaltalankių uogienės, 1 šaukšto garstyčių, 1 citrinos sulčių, citrinos žievelės, 1 mažo svogūno, žiupsnelio maltų juodųjų pipirų.
Uogienę sumaišykite su garstyčiomis, supilkite citrinos sultis. Masę pertrinkite per sietelį. Šiaudeliais supjaustykite svogūną, citrinos žievelę ir nuplikykite verdančiu vandeniu. Kai atvės, sumaišykite su padažu. Įberkite pipirų.
Ieva Radzevičiūtė