Klausimas. Mane domina šalčio dilgėlinė. Ar ši alergija yra paveldima autosominiu dominantiniu būdu? Urtė, 19 m.
Atsako LSMU ligoninės Kauno klinikų Pulmonologijos ir imunologijos klinikos gydytoja alergologė-klinikinė imunologė Ieva Bajoriūnienė
Šalčio dilgėlinė yra viena iš lėtinės dilgėlinės formų ir ji dažniausiai nėra paveldima. Jos sukėlėjas nėra aiškus, o provokuoja ją šaltis. Kad pasireikštų simptomai, nebūtinai turi būti labai šalta, gali būti įvairi temperatūra.
Simptomai – įvairaus dydžio tinimas, bėrimas odoje. Kartais gali parausti, paburkti tik neuždengtos kūno dalys, kaip veidas, plaštakos, kojos. Gali būti šalčio paveikiamas ir visas kūnas maudantis arba patekus į šaltą vėjuotą aplinką.
Jei poveikis yra intensyvus arba slenkstis žemas, gali pasireikšti dusulys, sunkumas krūtinėje, galvos svaigimas, kraujospūdžio sumažėjimas, gali žmogus apalpti, parkristi. Tokia sisteminė būklė vadinama anafilaksija. Ji gali būti pavojinga gyvybei, ir ši būklė reikalauja skubios pagalbos, gaivinimo, specialaus gydymo.
Valandą prieš einant į lauką sergantiems šia liga patariame išgerti antihistamininių vaistų. Jie sumažintų simptomus arba visai neleistų jiems pasireikšti. Taip pat svarbu vengti šalčio poveikio, tinkamai rengtis.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.