Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Raumenų susikaustymas: galimos priežastys, problemos įveikimo būdai

vlmedicina.lt | 2015-10-09 14:00:04

„Nuo jaunystės aktyviai sportuoju, niekada nevartojau alkoholio ir tabako gaminių, gyvenu sveikai, bet nuo jaunystės mane vargina didelis raumenų sukaustymas. Gerai apšilus ir išjudinus raumenis viskas gerai, bet jei tik sporto ar aktyvaus judėjimo metu trumpam padarau pertraukėlę, raumenys labai greit atvėsta ir susikausto. Aš netgi negaliu iš karto greitai pradėti bėgti, nes kojų raumenys būna susikaustę ir turi praeiti kiek laiko, kol jie išsijudina. Kaip įveikti šią varginančią problemą?“ - portalo VLMEDICINA.LT klausia 36 m. skaitytojas Deivis. Į jo klausimą atsako portalo konsultantas sportavimo klausimais Egidijus Tutkus.

Sportininkai
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Pirmiausiai reikia atlikti išsamų kraujo, kepenų fermentų tyrimą, ištirti širdį, kepenis, inkstus.

Jeigu vidaus organai funkcionuoja gerai, tuomet labiausiai tikėtina priežastis yra bendrosios ištvermės trūkumas, t.y. nedidelio intensyvumo (120-130 k/min. širdies susitraukimų dažnis, jeigu širdies funkcija yra normali) ciklinio krūvio (bėgimas, važiavimas dviračiu, slidinėjimas, plaukimas ir t.t.) trūkumas.

Nedidelio intensyvumo ciklinis krūvis yra svarbiausias krūvis sveikatai. Su tokiu krūviu susijęs visų organizmo sistemų, įskaitant ir psichiką, darbas. Hormoninė reguliacija, uždegimo aktyvinimas ir slopinimas, kraujotaka glaudžiai susiję su fiziniu krūviu. Vien jei kalbėtume apie kraujotaką, skeleto raumenys cikliškai susitraukinėdami (vadinamoji raumeninė pompa) atlieka 30-70 proc. kraujotakos palaikymo darbo. Kuo didesnis fizinis aktyvumas, tuo didesnė raumeninės pompos reikšmė.

Kad raumenys galėtų palaikyti kraujotaką, jų tonusas turi būti normalus, kraujagyslių sienelės elastingos, normali kraujospūdžio reguliacija bei išsivystęs kapiliarų tinklas raumenyje.

Jeigu sportas intensyvus, kapiliarų tinklas normaliai neišsivysto ir sutrinka raumens mikrocirkuliacija. Kaskart intensyviai pasportavus kraujotakos sistema nepajėgia pašalinti fizinio krūvio metu raumenyje susidariusių medžiagų apykaitos šalutinių produktų - metabolitų, jie dirgina raumenį ir neleidžia normaliai funkcionuoti.

Raumens kietumo problema ypač aktuali žmonėms, kurie iš karto pradeda nuo jėgos pratimų, pavyzdžiui, eina į treniruoklių salę ir kelia didelius svarmenis, visai pamiršdami apie bendrosios ištvermės krūvį, netgi apie taisyklingą judesį (esu be galo daug kartų matęs tiek sportuojančius, tiek jų trenerius neturint jokio supratimo apie judesių valdymą ir kinetinių grandinių tarpusavio ryšius, nors jie patys manė, jog puikiai išmano judesių atlikimo techniką).

Net jeigu žmogus ir skiria dėmesio ir laiko lavinti bendrąją ištvermę, visai nereiškia, jog atlieka tai tinkamai. Esu daug kartų matęs, kaip didelių raumenų savininkai, bandydami lavinti bendrąją ištvermę, važiuoja dviračiu. Praktiškai visuomet jie mina lėtai, uždėję labai sunkias pavaras ir nė trupučio nelavina bendrosios ištvermės, kadangi taip važiuojant yra tas pats jėgos darbas.

Panaudojus jau 15 proc. maksimalios raumens susitraukimo jėgos, yra užspaudžiami kapiliarai ir kraujas negali cirkuliuoti raumenyje. Jame susidaro daug laktato, dirginančio raumenį, dėl nepakankamas kraujotakos ir energijos balanso (kraujas negali atnešti reikiamų medžiagų) sutrikimo raumuo negali atsipalaiduoti. Raumens atsipalaidavimui taip pat reikia energijos. Susitraukdamas raumuo naudoja maždaug 7 kartus daugiau energijos nei atsipalaiduodamas. Jeigu energijos tiekimas į raumenį sutrinka, jis negali nei susitraukti, nei atsipalaiduoti.

Nieko nežinau apie Deivio mitybą, nes „sveikai maitintis“ nieko nesako apie kasdienę mitybą. Galbūt žmogus vartoja pernelyg daug maisto baltymų, per mažai riebalų ir angliavandenių bei skysčių, galbūt naudoja baltymų maisto papildus arba vartoja ar vartojo anabolinius steroidus. Vartojant pernelyg daug baltymų maisto papildų organizmas apsinuodija baltymais jau po 5 dienų - esu tai daug kartų matęs savo praktikoje. Baltymų turtingas maistas lėtina žarnyno peristaltiką, jis organizme rūgsta ir jį nuodija. Beje, anabolinių steroidų vartojimas beveik visuomet reiškia prastos kapiliarizacijos, prastai atsistatančius raumenis. Anabolinių steroidų šalutiniai poveikiai ir komplikacijos aprašytos plačiai. Ši informacija lengvai prieinama. Nuo širdies raumens pažeidimų ir kepenų nepakankamumo iki raiščių plyšimų ir negrįžtamo charakterio pasikeitimo. Deja, jėgos sporto mėgėjai labai dažnai juos vartoja, neretai protu nesuvokiamais kiekiais, nekreipdami dėmesio į šalutinius poveikius.

Kadangi minėta, jog raumenų kietumas vargina nuo jaunystės, labiausiai tikėtina priežastis - per didelio intensyvumo fizinis aktyvumas ir pernelyg mažai dėmesio skirta nedidelio intensyvumo fiziniam krūviui, tempimo pratimams bei taisyklingai laikysenai.

Pastaruoju metu daugėjant sporto klubų ir sportuojančių žmonių skaičiui ne visuomet žmonės žino, kaip atlikti jėgos pratimus. Siekdami vizualiai padidinti raumenis sportuojantys atlieka judesius pernelyg mažomis amplitudėmis, suformuodami kontraktūras, treniruotę suplanuoja taip, jog perkrauna vienos grupės raumenis, vartoja pernelyg daug maisto papildų. Toks derinys visuomet išderina raumens atsistatymą, iškreipia judesius ir laikyseną, perkrauna sąnarius ir priverčia raumenis išlikti aukšto tonuso.

Didelio intensyvumo krūvis bei laikysenos deformacijos smarkiai dirgina nervų sistemą. Atsiradęs dirglumas neleidžia žmogui gerai išsimiegoti, sukelia problemų bendraujant su aplinkiniais, tai savo ruožtu papildomai apkrauna nervų sistemą ir žmogus įsisuka į ydingą ratą, iš kurio išeiti gana sudėtinga.

Kurios iš minėtų problemų aktualios Deiviui, negaliu pasakyti jo nepamatęs, nežinodamas, kokį fizinį krūvį jis atlieka, kaip maitinasi.

Kad reikia nedidelio intensyvumo fizinio krūvio, tempimo pratimų, laikysenos ir judesių valdymo korekcijos, aš įsitikinęs. Tokios pagalbos jokiu būdu nesuteiks kultūristai.


VLmedicina.lt

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų