Šeštadienis, 2024.11.09
Reklama

Per mažai vartojate skaidulų – rizikuojate pakenkti žarnyno veiklai

Šaltinis: vlmedicina | 2021-03-16 09:48:06

Ne kartą teko girdėti, kad skaidulos – būtina mitybos dalis. Tačiau Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad tarp vartotojų nėra nusistovėjusio įpročio skaidulas tikslingai įtraukti į racioną.

Duonos riekės
Duona / © Pixabay.com

Daugiau nei pusė – 61proc.– lietuvių nežino rekomenduojamo skaidulų kiekio ir neseka, kiek jų suvartoja. Penktadalis gyventojų pripažįsta, kad negauna reikiamo skaidulų kiekio.

Natūropatinės mitybos specialistės Tautvilės Šliažaitės-Miller teigimu, neužtenka gerti vaistinių probiotikų. Būtina į valgiaraštį įtraukti skaidulinių maisto produktų ir pasirūpinti, kad per parą tiek vaikai, tiek suaugusieji suvartotų reikiamą skaidulų kiekį. Priešingu atveju didėja rizika pakenkti žarnyno veiklai.

Skaidulos– organizmo šluota ir maitintoja

„Skaidulos– tai augaliniuose produktuose randami angliavandeniai. Mano pacientai, išgirdę žodį „angliavandeniai“, dažnai reaguoja neigiamai ir įtariai, tačiau be reikalo. Juk skaidulos– tai mūsų organizmo šluota ir maitintoja. Maistinės skaidulos nevirškinamos, todėl atlieka valymo funkciją. Jos taip pat maitina žarnyno gerąsias bakterijas, mikrobiotą, kurios naudingos visai imuninei sistemai“,– sako natūropatinės mitybos specialistė.

Jos teigimu, skaidulos naudingos ne tik žarnynui– jos taip pat padeda reguliuoti svorį, nes suvartoję skaidulinių produktų ilgiau jaučiamės sotesni. Skaidulos neleidžia staiga padidėti gliukozės lygiui. „Suvalgius tam tikrą saldumyną, pavyzdžiui, gabaliuką šokolado, cukraus lygis labai greitai pakyla ir nukrenta, netrukus vėl norime valgyti. Jei vartojame skaidulų, gliukozės lygis taip greitai nepakyla ir jaučiame sotumą“,– pasakoja T.Šliažaitė-Miller.

Atskleisdama skaidulų naudą mitybos ekspertė teigia, kad suvartojant tinkamą skaidulų kiekį sumažėja rizika susirgti žarnyno vėžiu, širdies ir kraujagyslių ligomis. Jei skaidulų su maistu gauname per mažai, gali varginti vidurių užkietėjimas, pilvo pūtimas. Taip pat gali didėti svoris, nes greičiau išalkstame ir daugiau valgome.

Skaidulų norma priklauso nuo amžiaus

T.Šliažaitė-Miller atkreipia dėmesį, kad su maistu pakankamą skaidulų kiekį turi suvartoti ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. „Remiantis tarptautinėmis rekomendacijomis, 1–3metų vaikai turėtų gauti iki 14g skaidulų per dieną, 4–13metų vaikai– apie 16–25g, o nuo 14metų rekomenduojama suvartoti suaugusiųjų normą, tai yra apie 28–35 g per dieną. Moterys turėtų suvartoti apie 28g, o vyrai– apie 35g skaidulų per dieną“,– sako ji.

„Užtikrinti reikiamą skaidulų kiekį nesudėtinga, tereikia pasirinkti tinkamus produktus. Pavyzdžiui, vietoj bandelių verčiau rinktis riekę kokybiškos duonos, taip pat rekomenduoju valgyti vaisius, o ne gerti spaustas vaisių sultis“,– pataria T.Šliažaitė-Miller.

Kalbėdama apie skaidulinių medžiagų turinčius vaisius ir daržoves, mitybos specialistė mini morkas, pupeles, žirnius, bananus, apelsinus. Taip pat pataria rinktis kitus augalinius, neperdirbtus produktus bei grūdinius produktus, pavyzdžiui, viso grūdo makaronus, ruduosius ryžius, nes juose skaidulos išlikusios, jos „nenuvalytos“.

Kitoks požiūris į duoną

„Jei mityba bus nesubalansuota, tuomet organizmui pradės trūkti skaidulų, pajusime neigiamus padarinius. Tam, kad galėtume užtikrinti pusiausvyrą, turime į mitybą įtraukti tinkamus produktus. Dažnai pastebiu klaidą, kai visiškai atsisakoma tam tikrų produktų, pavyzdžiui, juodos duonos. Žmonės tarsi jos bijo, mano, kad jos sudėtyje tik blogi angliavandeniai, tačiau tai nėra iki galo teisinga“,– sako natūropatinės mitybos specialistė.

„Kokybiška juoda duona– puikus skaidulų šaltinis ir ją siūlau įtraukti į racioną. Renkantis duoną ar kitus produktus siūlyčiau pradėti skaityti etiketes– tuomet nesuklysite. Patariu atkreipti dėmesį, ar duonos sudėtyje yra viso grūdo miltų, taip pat patikrinti skaidulų kiekį“,– sako T.Šliažaitė-Miller.

UAB „Vilniaus duona“ komercijos direktorius Artūras Kokoškinas pritaria mitybos specialistei ir sako, kad pirkėjui, ieškančiam duonos su skaidulomis, verta įsiminti dvi pagrindines taisykles. „Jei etiketėje nurodyta, kad 100g produkto yra mažiausiai 3g skaidulų, tokia duona laikoma skaidulų šaltiniu, o jei mažiausiai 6g skaidulų– duona laikoma turinčia daug skaidulinių medžiagų. Žinodamas šiuos skaičius pirkėjas galės išsirinkti tinkamą produktą.“

Kiekybinę reprezentatyvią apklausą tiesioginės apklausos būdu („Omnibus“) UAB „Vilniaus duona“ užsakymu atliko rinkos tyrimų bendrovė „Norstat“. Tyrimo imtis– 1000 respondentų, kurių amžius– 18–74metai. Tyrimas atliktas 2021 m. vasario 2–10 d.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Klaipėdos universiteto ligoninėje prieširdžių virpėjimas pradėtas gydyti pažangiausiu metodu
Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) Širdies aritmijų centro medikai nuo šiol prieširdžių virpėjimą – vieną iš d...
Nosies operacijos skirtingose kultūrose: kaip skiriasi pageidavimai pasaulyje?
Nosies operacijos yra vienos iš populiariausių estetinės chirurgijos procedūrų. Nors šios operacijos tikslas yra pagerin...
Medicinos paslaugos greitai ir patikimai
Sveikata yra brangiausia, ką turime, todėl svarbu ja tinkamai ir laiku pasirūpinti. Tam atliekami išsamūs sveikatos tyri...
Kaip tinkamai pasiruošti radiologiniams tyrimams?
Kauno klinikų Radiologijos klinikoje atliekamas platus radiologinių tyrimų spektras, įskaitant rentgeną, ultragarsą, kom...
Nemalonios kelionės į tualetą gali įspėti apie ligą: kaip palengvinti simptomus?
Dirgliosios žarnos sindromas – nemaloni, kasdienybę apsunkinanti lėtinė būklė, paveikianti apie 5–10 proc. p...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų