Šeštadienis, 2024.12.14
Reklama

Ruduo – virškinimo negalavimų metas: ekspertai pataria, kaip jiems užkirsti kelią

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2024-11-07 11:06:50

Įsibėgėjant šaltajam sezonui, dažniau sergama ne tik peršalimo ligomis – daugelis besikreipiančių į gydytojus vardija ir virškinamojo trakto negalavimus. Ekspertų teigimu, taip nutinka dėl keleto priežasčių: rudenį užplūsta didesnis darbų kiekis, greitėja gyvenimo tempas, patiriama daugiau streso, taip pat keičiasi sezoniniai maisto produktai ir valgymo įpročiai.

Mergina susiėmusi už pilvo
Virškinimo sistemos sveikata – svarbus bendros savijautos aspektas / Pexels.com

Minint Europos sveikos mitybos dieną, lapkričio 8 d., ekspertai primena, jog siekiant geros savijautos ir rūpinantis virškinamojo trakto ligų prevencija, būtina rūpestingiau rinktis maistą, skirti daugiau laiko ir dėmesio valgymui, stengtis valdyti streso poveikį organizmui.

Už darboholizmą susimokama sveikatos sąskaita

Pasak medicinos diagnostikos centro „Affidea“ gydytojos gastroenterologės Julijos Šarnelytės, Europos medikai pastebi, kad nuo šio tūkstantmečio pradžios padaugėjo sergančiųjų virškinamojo gastroezofaginio refliukso (GERL), lėtinėmis kepenų ligomis, pankreatitu, dirgliosios žarnos sindromu.

„Tam nemažai įtakos turi tabako bei alkoholio gaminių prieinamumas, sumažėjęs fizinis aktyvumas. Taip pat suvartojama nemažai perdirbto maisto ir gėrimų, kuriuose daug transriebalų, cukraus, druskos, skonio stipriklių, aromatizatorių. Be to, pasirenkami maisto produktai neretai turi mažiau ląstelienos, gerųjų riebalų ir baltymų“, − sako J. Šarnelytė.

Gydytoja pažymi ir didelę patiriamo emocinio krūvio įtaką normaliems virškinimo procesams: „Dėl nuolatinio streso, besitęsiančio nuovargio išsiderina žmogaus režimas. Neretai dėl skubos ir įtemptos dienotvarkės valgymui neskiriama pakankamai laiko, užkandžiaujama bet kuo, geriama daug kavos, o vakare ar net naktį stengiamasi atsigriebti suvalgant didesnius kiekius ir ne itin sveikatai palankaus maisto“.

Gastroenterologinių ligų paūmėjimams taip pat labai svarbus sezoniškumas. J. Šarnelytė akcentuoja, kad virškinamojo trakto negalavimai paūmėja pereinamaisiais laikotarpiais – rudenį ir pavasarį. Tuomet keičiasi vartojami maisto produktai, darbinė aplinka ir darbų kiekis, atsiranda daugiau veiklų šeimoje, ypač auginantiems mokyklinio amžiaus vaikus, ir tai taip pat didina streso lygį.

Laimės hormono kiekis priklauso nuo žarnyno

Visai neseniai pradėtas akcentuoti žarnyno veiklos ir smegenų ryšys, kuris, pasak gydytojos gastroenterologės, iki šiol buvo nepakankamai vertinamas.

„Moksliniais tyrimais įrodyta, kad smegenys ir žarnynas sudaro bendrą sistemą per hormoninius ir neuroninius takus, žarnyno floros išskiriamas biologiškai aktyvias medžiagas.

Įdomu tai, jog žarnyne pagaminama net 90 proc. serotonino, vadinamojo laimės hormono, kai galvos smegenys jo pagamina tik 3 proc. Tad jei žmogus patiria ilgalaikį stresą, maitinasi nepilnavertiškai, įsijungia organizmo „kovok, sustink arba bėk“ būsena, kuri išskiria dar daugiau streso hormonų“, − komentuoja J. Šarnelytė.

Pasak gydytojos, iš galvos smegenų siunčiami impulsai į žarnyną, kurie gali sukelti įvairias virškinamojo trakto problemas. Psichologiniai veiksniai gali intensyvinti simptomus, lėtinti ligų gydymą ir atvirkščiai – virškinamojo trakto bėdos gali provokuoti nerimo, depresijos atsiradimą.

„Dėl to valdant stresą svarbu laikytis griežto darbo ir poilsio balanso, turėti sveikų atsipalaidavimo būdų, sportuoti, užsiimti malonia laisvalaikio veikla. Jei vis tik jaučiama, kad susitvarkyti su stresu nepavyksta, būtina kreiptis į psichologą ar psichoterapeutą“, − pabrėžia specialistė.

Kaip sau padėti

Nors vieno universalaus patarimo, kaip išvengti gastroenterologinių ligų, nėra, vis tik galime joms užkirsti kelią. Gydytoja J. Šarnelytė sako, kad svarbu ne tik valgyti subalansuotus, maistingus produktus, įtraukti į mitybą daugiau vaisių, daržovių, pilno grūdo produktų, gerti pakankamą kiekį vandens, tai yra, bent 2 litrus per dieną, bet ir keisti blogus valgymo įpročius.

„Reikėtų valgyti neskubant, gerai sukramtant maistą. Iki miego likus 2–3 valandoms geriausia nebevalgyti – tai ypač aktualu tiems, kuriuos vargina GERL simptomai. Valgyti patariama mažesnėmis porcijomis, bet dažniau – tai ypač aktualu turintiems bėdų dėl gastrito. Vakarienei rekomenduojama rinktis lengvesnį, daugiau baltymų turintį maistą“, − sako J. Šarnelytė.

Taip pat svarbu, kad valgymo režimas būtų reguliarus, nerekomenduojama badauti ar atvirkščiai – persivalgyti. Dėl įvairių maitinimosi režimų, pavyzdžiui, protarpinio badavimo, gydytoja rekomenduoti pasitarti su gydytojais dietologais, kad būtų įvertintos visos tokios dietos rizikos.

Sveikatos draudimo žalų sumos didėja

Audrius Zinevičius, „Lietuvos draudimo“ specializuotos rizikos ekspertas pastebi, kad sveikatos draudimo klientų registruotų nusiskundimų virškinamojo trakto negalavimais skaičius per 10 šių metų mėnesių pasiekė beveik 5 tūkst.

„Pastebime, kad gydymo išlaidos už vieną tokį draudimo atvejį šiemet išaugo ir vidutinė tokios paslaugos suma padidėjo 20 proc., o didžiausia kilo beveik 7 proc. Tai rodo, kad greičiausiai į medikus kreipiamasi dėl rimtesnių sveikatos sutrikimų, o tokių uždelsiamų negalavimų gydymas įprastai būna brangesnis“, − sako draudimo ekspertas.

Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, už skirtingus virškinamojo trakto tyrimus, specialistų konsultacijas ir gydymą šiemet klientams jau yra atlyginta beveik 250 tūkst. eurų.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Uostamiesčio ligoninė atidarė modernų Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) atidarė naują Ausų, nosies ir gerklės ligų skyrių. Tai reikšmingas žingsni...
Prie šventinio stalo – su klausos sutrikimą turinčiu artimuoju: kaip išvengti klaidų?
Kalėdas būtų galima pavadinti smagių pokalbių, nuotaikingų istorijų, šiltų žodžių apsikeitimo švente. Ir ne veltui &ndas...
Kad virškinimo negalavimai neapkartintų švenčių
Gražiausių metų švenčių maratonas ir jaukūs susitikimai su šeima bei draugais dažnai yra neatsiejami nuo skalsių ir sunk...
 Ligonių kasos: keliaukite su Europos sveikatos draudimo kortele ir būkite saugūs
Artėjant žiemos atostogų sezonui, ligonių kasos primena keliones planuojantiems gyventojams nepamiršti Europos sveikatos...
Kava: tos pačios pupelės, tik kitoks skonis?
Gardžios kavos entuziastai žino, jog savo skoniais bei aromatais labiausiai pamaloninantis kavos puodelis gaminimas iš š...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų