Tradiciškai esame įsitikinę, kad mažus vaikus migdyti dienos metu būtina. Tačiau mokslinių tyrimų apibendrinimai griauna šią nuostatą.
Apdoroję 26 studijas apie vaikų iki penkerių metų miego sutrikimus, mokslininkai pateikė sisteminę jų analizę ir įrodymus apie tai, kad dienos miegas šio amžiaus vaikams lemia trumpesnį ir blogą miegą naktį.
Vaikams iki penkerių metų amžiaus būdinga specifinė miego struktūra ir poslinkis visaverčio poilsio naktį link. Dienos miegas nėra tolygus naktiniam miegui, priešingai, vaikai ilgiau neužmiega vakare, trumpiau miega naktį, o jo bendras cirkadinis (paros) ritmas galutinai išbalansuojamas. Miego trukmė ir kokybė turi betarpišką, ilgalaikę ir nuolatinę reikšmę ne tik vaiko gebėjimams ir vystymuisi, bet ir fizinei sveikatai vyresniame amžiuje.
Pateikiami duomenys ir apie tai, kad paauglių nakties miego valandų skaičius per pastaruosius 20 metų nuolat trumpėja.
Rezultatai verčia į dienos miegą pažiūrėti kitu kampu. Jei ikimokyklinio amžiaus vaikai turi miego problemų, rekomenduojama atsižvelgti į tai, ar jie miega dieną.
Nacionalinio miego fondo (the National Sleep Foundation) duomenimis, 40 proc. savo vaikystės vaikai praleidžia miegodami. Ji siūlo 3-5 metų vaikams kiekvieną naktį miegoti 11-13 valandų ir liautis tėvams migdyti vaikus dieną. Be to, būtina palaikyti reguliarų miego grafiką, sukurti relaksuojantį režimą prieš miegą, o kambarį, kuriame miega vaikas, įrengti taip, kad jis būtų vėsus, tylus ir tamsus. Ir, žinoma, be televizoriaus.
Plačiau:
Napping, development and health from 0 to 5 years: a systematic review, Karen Thorpe, et al., Arch Dis Child., doi:10.1136/arch dis child-2014-307241, published online 17 February 2015, abstract.