Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Paneikime mitus apie diabetą

vlmedicina.lt | 2014-11-13 12:41:59

Apie diabetą sklando nemažai mitų, kurie neleidžia žmonėms tinkamai suprasti, kas tai per liga, kokia jos įtaka sergančiojo sveikatai ir gyvenimo kokybei, kaip su ja kovoti ar jai užbėgti už akių.

Diabetas – tai būklė, kuriai būdinga didelė gliukozės koncentracija kraujyje, nulemta bendro insulino trūkumo. Liga išsivysto, kai organizmo imuninė sistema kovoja su insuliną gaminančiomis beta kasos ląstelėmis ir jas sunaikina. Kasa tada gamina per mažai insulino arba išvis jo negamina. Pirmojo tipo cukrinis diabetas dažniausiai vystosi jaunesnio amžiaus žmonėms, o antrojo tipo diabetu dažniau serga vyresnio amžiaus žmonės.

Insulinas
© Fotolia.com

Sužinokite svarbius faktus apie diabetą ir padėkite užkirsti kelią mitų apie diabetą plitimui.

Mitas: diabetas ne itin rimta ir sunki liga.

Faktas: tinkamai gydant diabetą, galima išvengti arba atitolinti komplikacijų atsiradimą, pavyzdžiui, žalą akims, širdies, kraujagyslių ir nervų sistemos, dantims ir dantenoms, kojoms ir odai ar inkstams. Vis dėlto diabetas sukelia daugiau mirčių per metus nei krūties vėžys ir AIDS kartu paėmus. Du iš trijų žmonių, sergančių diabetu, miršta nuo infarkto ar insulto.

Mitas: jei turi antsvorio ar esi nutukęs, tai galiausiai susirgsi antrojo tipo diabetu.

Faktas: antsvoris yra rizikos veiksnys susirgti šia liga, bet svarbūs ir kiti rizikos veiksniai, tokie kaip šeimos istorija, etniškumas ir amžius. Deja, per daug žmonių nepaiso kitų diabeto rizikos veiksnių ir mano, kad didelis svoris yra vienintelis rizikos veiksnys, dėl kurio susergama antrojo tipo cukriniu diabetu. Daugumai antsvorį turinčių žmonių niekada neišsivysto antrojo tipo diabetas ir daug žmonių, sergančių antrojo tipo diabetu, yra normalaus svorio arba turintys tik nedidelį antsvorį.

Mitas: valgant per daug cukraus išsivystys diabetas.

Faktas: atsakymas nėra paprastas. Pirmojo tipo cukrinio diabeto išsivystymas nulemtas genetinių ir nežinomų veiksnių, oantrojo tipo diabeto atsiradimui turi įtakos genetika ir gyvenimo būdas. Tyrimai parodė, kad alkoholio ir saldžių gėrimų vartojimas yra susijęs su antrojo tipo diabetu.

Amerikos diabeto asociacija rekomenduoja norint išvengti diabeto vengti vartoti saldintus gėrimus. Cukrumi pasaldinti gėrimai yra:

gazuoti limonadai;

vaisių punšai;

energiniai gėrimai;

sportiniai gėrimai (energetikai);

saldi arbata;

kiti saldūs gėrimai.

Šie gėrimai padidina cukraus kiekį kraujyje ir vienoje porcijoje yra keli šimtai kalorijų!

Įdomu:

Viena skardinė gazuoto limonado turi apie 150 kalorijų ir 40 g angliavandenių. Tai tiek pat angliavandenių, kiekyra 10 šaukštelių cukraus!

Vienas puodelis vaisių punšo ar kito saldžių vaisių gėrimo turi apie 100 kalorijų (ar daugiau) ir 30 gramų angliavandenių.

Mitas: diabetu sergantys žmonės turi valgyti specialų maistą, skirtą diabetikams.

Faktas: maistas, skirtas diabetu sergantiems asmenims, yra praktiškai toks pats kaip ir maistas, rekomenduojamas visiems žmonėms: turintis mažai sočiųjų ir trans-riebalų, mažai druskos ir cukraus. Mityba remiasi liesų baltymų, nekrakmolingų daržovių, neskaldytų grūdų, sveikų riebalų ir vaisių vartojimu. Specialus diabetinis ir „dietinis“ maistas paprastai neduoda ypatingos naudos. Dauguma jo vis tiek kelia gliukozės kiekį kraujyje ir paprastai toks maistas brangesnis už įprastinį bei gali turėti šalutinį poveikį.

Mitas: jei sergate diabetu, Jums reikia valgyti tik nedidelius kiekius krakmolingų maisto produktų, tokių kaip duona, bulvės ir makaronai.

Faktas: krakmolingi maisto produktai gali būti sveikos mitybos dalis, tačiau porcijų dydis yra labai svarbus. Duona, grūdai, makaronai, ryžiai ir krakmolingos daržovės, pavyzdžiui, bulvės, batatai, žirniai ir kukurūzai, gali būti įtraukti kaip pagrindinio valgio ar užkandžių dalis.

Svarstote, kiek angliavandenių galite suvartoti? Pradėti reiktų nuo 45–60 gramų angliavandenių vieno valgymo metu. Tačiau Jums gali tekti suvartoti daugiau ar mažiau angliavandenių valgio metu, priklausomai nuo to, kaip jums sekasi „tvarkytis“ su diabetu.

Mitas: diabetu sergantys žmonės negali valgyti saldumynų.

Faktas: cukriniu diabetu sergantiems žmonėms galima valgyti saldumynus, tačiau jie turi būti valgomi saikingai, kaip suplanuota mitybos dalis ar derinama su sportu. Nėra jokių normų, kiek galima suvalgyti saldumynų tiek diabetu sergantiems, tiek ir nesergantiems žmonėms. Esminis dalykas, kad saldumynų porcijos turėtų būti mažos, juos rekomenduojama valgyti retai, o kasdien rekomenduojama laikytis sveikos mitybos principų.

Mitas: jūs galite apsikrėsti diabetu.

Faktas: ne. Nors tiksliai nežinome, kodėl kai kuriems žmonėms išsivysto diabetas, yra žinoma, kad diabetas nėra užkrečiamas.

Mitas: jei sergate antrojo tipo diabetu ir gydytojas sako, kad Jums reikia pradėti vartoti insuliną, tai reiškia, kad jūs nesugebate tinkamai rūpintis savo sveikata.

Faktas: daugumai žmonių antrojo tipo diabetas yra progresuojanti liga. Pirmą kartą jį diagnozavus, dauguma žmonių gali palaikyti tinkamą gliukozės kiekį kraujyje vartodami geriamuosius vaistus. Tačiau laikui bėgant organizmas gamina vis mažiau ir mažiau insulino ir galiausiai vaistai gali tapti nebepakankamai efektyvūs, kad išlaikytų normalų gliukozės kiekį kraujyje. Taigi prireikia vartoti insuliną.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Diabetas
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų