Šeštadienį, lapkričio 14 dieną, minima Pasaulinė diabeto diena. Šios dienos išvakarėse Kauno klinikose vyko įvairūs pacientams ir sveikatos priežiūros specialistams skirti renginiai. Šeštadienio vakarą miesto gyventojai taps išskirtinio įvykio liudininkais – Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilika nušvis mėlyna šviesa. Šia diena norima atkreipti dėmesį į problemas, susijusias su cukriniu diabetu, pabrėžti jo prevencijos svarbą.
„Diabetas yra lėtinė, sunki ir brangiai kainuojanti liga. Jo komplikacijos daro žalą ne tik pacientui, bet ir jo artimiesiems, šeimoms ir net valstybei“, – teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Medicinos akademijos Endokrinologijos instituto direktorė ir Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos vadovė prof. Rasa Verkauskienė.
Diabetu susergama dėl nepakankamos insulino gamybos kasoje arba sutrikusio jo veikimo audiniuose, šios ligos metu organizmas nepajėgia kontroliuoti kraujo gliukozės kiekio. Ilgainiui gali išsivystyti komplikacijos, pažeidžiančios širdį ir kraujagysles, inkstus, nervus arba akis. „Labai svarbu akcentuoti nacionalines diabeto prevencines programas, gerinti gydymo ir diabeto priežiūros sąlygas“, – priduria profesorė.
Siekiant užbėgti už akių grėsmingai plintančiai diabeto epidemijai, labiausiai patyrę Lietuvos specialistai sukūrė Nacionalinės diabeto programos projektą. Į darbo grupę buvo įtraukti ir Kauno klinikų, turinčių nacionalinio endokrinologijos srities referencijos centro statusą, atstovai.
Pasak profesorės R. Verkauskienės, kuri vadovauja Lietuvos vaikų endokrinologų asociacijai, šiais metais Lietuvoje įvyko gerų pokyčių. Sveikatos apsaugos ministerija priėmė sprendimą keičiamąsias insulino pompų dalis kompensuoti vaikams ir jaunuoliams iki 24 metų amžiaus. Tačiau profesorė R. Verkauskienė tvirtina, kad mūsų šalies vaikams, sergantiems diabetu, vis dar nepasiekiamos naujausios priemonės, padedančios valdyti ligą. Kompensuojamos tik vienos rūšies insulino pompos, pacientai neturi galimybės pasirinkti optimalaus gydymo būdo.
„Be to, Lietuvoje nepakankamai vertinamas slaugytojų diabetologių darbas, – pabrėžia profesorė. – Susirgus diabetu reikia išmokti gyventi su šia klastinga liga, tačiau už mokymą apmokėjimas yra ribotas.“
Dar viena skaudi problema – vaikų darželiuose ir mokyklose nepasiekiama medicininė pagalba. Kadangi visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, dirbantys mokyklose, negali suteikti pirmosios pagalbos, kuri ištikus diabeto komplikacijoms yra gyvybiškai svarbi, vaikai nėra saugūs. Didelė dalis mamų, jei jų diabetu sergančių vaikų nepriima į darželį, būna priverstos išeiti iš darbo, tad paciento tėvai susiduria su papildomais sunkumais, neretai griūna visos šeimos gyvenimas.
Penktadienį Kauno klinikų Vaikų endokrinologijos skyriaus pacientai galėjo nors trumpam pamiršti ligos keliamus rūpesčius, nes juos aplankė „Raudonos nosys GYDYTOJAI KLOUNAI“ komanda.
Taip pat Kauno klinikose įvyko dar du Pasaulinei diabeto dienai skirti seminarai medikams ir pacientams skirta konferencija. Naujausias technologijas, taikomas cukriniam diabetui gydyti, pristatė viešnia iš Slovėnijos, Liublijanos universitetinės vaikų ligoninės gydytoja doc. dr. Nataša Bratina. Ji pasidalino patirtimi, kaip Slovėnijoje vyksta diabetu sergančio vaiko ir jo šeimos narių mokymas ir kokiais naujais būdais galima palengvinti šia liga sergančių vaikų gydymą. Seminare dalyvavo Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos gydytojai, rezidentai, slaugytojai ir vaikų endokrinologai iš visos Lietuvos. Kitoje auditorijoje Kauno diabeto klubas „Insula“ savo narius pakvietė į seminarą apie lėtines cukrinio diabeto komplikacijas ir amputacijų profilaktiką. Pranešimus pacientams aktualiais klausimais skaitė Kauno klinikų Endokrinologijos klinikos slaugytojos diabetologės Aušra Krivolap, Iveta Ulpaitytė, gydytoja endokrinologė dr. Rita Šulcaitė, Akių ligų klinikos rezidentė Agnė Grizickaitė ir kineziterapeutė dr. Lina Leimonienė.
Šeštadienio vakarą šventinį akcentą galės išvysti visi Kauno gyventojai. Minint Diabeto dieną, visame pasaulyje žymūs pastatai apšviečiami mėlyna spalva, kuri simbolizuoja viso pasaulio tautas vienijantį dangų. Šiemet Kaune bus apšviesta Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilika, kuri mėlyna spalva švytės nuo 18 iki 22 val. Šia akcija norima atkreipti dėmesį į pasaulinę diabeto epidemiją ir būtinybę kurti nacionalines diabeto profilaktikos, kontrolės ir gydymo programas. Akcijos Kaune iniciatoriai – Kauno klinikų Endokrinologijos klinika, LSMU Studentų mokslinės draugijos Endokrinologijos būrelis, Lietuvos vaikų ir jaunimo diabeto asociacija.
Kauno klinikų informacija