Rugsėjis – obuolių metas. Rodos, vos spėjame surinkti krituolius, o nuo šakų jau byra nauji. Nors obuoliais Lietuvoje nieko nenustebinsi, vis dėlto vertėtų pasirūpinti jų atsargomis žiemai ar bent pasilepinti patiekalais su šiais vaisiais.
Obuolių vertė neginčijama. Sakoma, jei suvalgysite bent po vieną raudonskruostį kasdien, gyvenimas pailgės trejais metais. Šiuose vaisiuose daug ląstelienos ir pektino, padedančių išvalyti žarnyną, palengvinančių virškinamojo trakto ligas. Obuoliai saugo nuo širdies ligų, neleidžia daugintis vėžinėms ląstelėms pieno liaukose, kepenyse ir storojoje žarnoje. Šie vaisiai tinka ir norintiesiems sulieknėti, tačiau nereikėtų pamiršti, kad juose daug cukraus bei angliavandenių, todėl piktnaudžiauti jais neverta.
Kokie obuoliai naudingiausi?
Surenkami laiku. Jeigu obuoliai nokinami lentynose, naudingųjų medžiagų gausite mažiau.
Nelabai išvaizdūs. Mokslininkų manymu, palyginti su išvestinėmis kultūromis, laukiniuose vaisiuose maistingųjų medžiagų yra 15 proc. daugiau.
Lygiu ir standžiu paviršiumi.
Bet kurios spalvos. Vertingi yra visų spalvų obuoliai. Tiesa, žali laikomi dietiniais ir hipoalerginiais, juose yra daugiau rūgščių ir vitamino C, mažiau cukraus. Geltonuose ir raudonuose obuoliuose daugiau pektino ir antioksidantų.
Vidutinio dydžio. Labai dideli obuoliai būna arba pernokę, arba prisigėrę „chemijos“, o smulkūs – neprinokę.
Juntamas kvapas rodo, kad vaisiai brandūs, o naudingųjų medžiagų juose daugiau.
Obuolių sriuba
Reikės: 100 g makaronų (geriausia – vamzdelių), 2 saldžių obuolių, grietinės, cukraus.
Obuolius nulupkite, išpjaukite sėklides. Žieveles užpilkite litru vandens ir virkite, kol suminkštės. Tada nuovirą nukoškite, į jį sudėkite kubeliais pjaustytus obuolius ir cukraus pagal skonį. Makaronus pusiau išvirkite sūdytame vandenyje, perplaukite šaltu vandeniu ir sudėkite į obuolių sultinį. Virkite ant stiprios ugnies, kol obuoliai suminkštės. Sriubą patiekite su grietine.
Lazanija su obuoliais
Reikės: 8 lakštinių lakštų, 700 g obuolių, 2 stiklinių tarkuoto čederio sūrio, 1 stiklinės rikotos sūrio, 6 šaukštų rudojo cukraus, 6 šaukštų miltų, 3 šaukštų sviesto, 1 kiaušinio, 1/4 stiklinės cukraus, 1 šaukštelio smulkiai kapotų migdolų, 1/2 šaukštelio cinamono, žiupsnelio muskatų. Kremui:1/3 stiklinės cukraus, 1 stiklinės grietinėlės.
Įkaitinkite orkaitę iki 175 laipsnių. Kruopščiai sumaišykite čederio ir rikotos sūrį, migdolus, kiaušinį ir baltąjį cukrų. Obuolius nulupkite, supjaustykite ir patroškinkite svieste, kol suminkštės. Lakštinius apvirkite, paskalaukite šaltame vandenyje ir nusausinkite. Sluoksniais į skardą dėkite obuolius, lakštinius ir sūrių masę (pirmas sluoksnis turi būti lakštinių, paskutinis – obuolių). Sumaišykite miltus, muskatus, rudąjį cukrų ir cinamoną, šiek tiek apkepkite svieste ir užpilkite ant viršaus. Suplakite grietinėlę su cukrumi, atšaldykite. Patiekite šiltą lazaniją su plakta grietinėle.
Obuolių sūris
Reikės: 7,5 kg antaninių obuolių, 1,5 kg cukraus.
Obuolius nulupkite, išimkite sėklas, supjaustykite nedideliais gabalėliais, užpilkite cukrumi ir palaikykite parą. Atsiradusias sultis nupilkite, obuolius nusunkite. Sultis statykite ant ugnies ir virkite, kol liks tik putos su šiek tiek skysčio. Suberkite obuolius (trečdalį jų atidėkite) ir maišydami virkite apie 1,5 val., kol košė pasidarys tiršta ir šaukštu perbraukus per puodo dugną negrįš į pradinę padėtį.
Tada suberkite likusias obuolių skilteles ir maišydami virkite dar 5 min. Masę sukrėskite į sūrmaišius, paslėkite ir laikykite apie parą. Paskui sūrius pakabinkite gerai vėdinamoje patalpoje ir džiovinkite apie savaitę. Kai sūris tampa kietas ir blizgus, galima ragauti.
Obuolių ir migdolų pyragas
Reikės: 300 g sausainių, 200 g sviesto, 4 obuolių, 120 g trintų migdolų, 60 g cukraus, 2 kiaušinių, 0,5 citrinos, cukraus pudros.
Sausainius sutrinkite smulkintuvu. Ant silpnos ugnies išlydykite 130 g sviesto. Sausainius ir sviestą sumaišykite, sukrėskite į kepimo indą, išlyginkite paviršių. Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių ir pašaukite pyrago pagrindą. Kepkite apie 10 min. Kol kepa, paruoškite įdarą. Cukrų sumaišykite su smulkintais migdolais. Išlydykite likusį (70 g) sviestą ir sumaišykite su biria mase. Į tešlą įmuškite vieną kiaušinį, išmaišykite. Kito kiaušinio baltymą išplakite iki standžių putų ir atsargiai įmaišykite į tešlą. Gautą masę sukrėskite ant paruošto pyrago pagrindo. Nulupkite obuolius, padalykite į dvi dalis, išimkite sėklas, supjaustykite lygiomis riekelėmis. Kiekvieną jų aptepkite citrinų sultimis ir atsargiai išdėliokite ant pyrago. Kepkite 40 min. 160 laipsnių temperatūroje. Iškeptą pyragą apibarstykite cukraus pudra.