Antradienis, 2024.04.16
Reklama

Mokslininkai įrodė: laiko persukimas didina insulto riziką

Šaltinis: vlmedicina | 2016-03-11 00:02:17

Nauji tyrimai, atlikti Turku universitete Suomijoje (the University of Turku), atskleidžia stebinantį ryšį – laikrodžio rodyklių persukimas valandą į priekį ar atgal padidina insulto riziką, – rašo medicalnewstoday.com.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

 

Kiekvienais metais nuo insulto miršta maždaug 130 tūkst. amerikiečių, o tai yra viena iš 20 mirčių.

Dažniausias yra išeminis insultas – kai arterija, kuri maitina tam tikrą smegenų dalį, yra užblokuojama, pavyzdžiui, trombo. Išeminis insultas ištinka 85 proc. atvejų.

Nors žinoma daugelis insulto rizikos faktorių – alkoholis, rūkymas, nutukimas, mažas judrumas, – dabartiniai tyrimai į šį sąrašą prideda ir dar vieną, kiek kitokį, veiksnį.

Tyrėjas gydytojas J.Ruuskanen išnagrinėjo suomių 10 metų sveikatos priežiūros duomenis, kurie apėmė tūkstančius pacientų ligos kortelių.

Komanda analizavo 3033 pacientų, hospitalizuotų per savaitę po laiko persukimo, ligos istorijas ir palygino jas su 11801 ligonio, paguldyto dėl insulto 2 savaitės prieš ir 2 savaitės po laikrodžio rodyklių persukimo.

Rezultatus žadama pristatyti Amerikos neurologų akademijos 68-ajame kasmetiniame suvažiavime balandžio mėnesį Vankuveryje (the American Academy of Neurology's 68th Annual Meeting in Vancouver).

Tyrėjai pastebėjo, kad pirmas dvi dienas po laiko persukimo bendras išeminio insulto dažnis buvo 8 proc. didesnis, o dar po dviejų dienų grįžo į įprastas vėžes.

Kai kurios žmonių grupės turi didesnę riziką: sergantieji vėžiu turi 25 proc., o vyresni nei 65 metų – 20 proc. didesnę riziką patirti insultą po laiko pakeitimo.

Nors rezultatai gana stebinantys, egzistuoja keletas teorijų, kurios galėtų paaiškinti, kodėl viena valanda gali turėti tokį didelį poveikį sveikatai.

Cirkadinių ritmų (dar vadinamų paros ritmais) įtaka insulto dažniui tyrinėta ir anksčiau. Metaanalizėse, apimančiose 11 816 insultų atvejų, pastebėta, kad insulto dažnis 55 proc. didesnis tarp vidurnakčio ir 6 valandos ryto nei kitu paros metu.

Aišku, kad paros laikas yra svarbus insulto priežastinis veiksnys. Tačiau tai pirmas toks tyrimas, įrodantis, kad laiko pakeitimas taip pat yra insulto rizikos veiksnys.

Ankstesnės studijos įrodė neigiamą cirkadinių ritmų sutrikdymo įtaką sveikatai (pavyzdžiui, dirbant pamaininį darbą) ir pastebėjo sąsajas tarp miego ciklo pertraukimų ir padidėjusios insulto rizikos.

Žinoma, reikia atlikti išsamesnius tyrimus, tačiau mokslininkų komanda tiki, kad ir dabartiniai rezultatai yra svarus argumentas, įrodantis, kad laiko persukimas gali būti žalingas. „Diskusijos, ar laiko persukimas yra išties reikalingas, vyksta nuolat. Galbūt jeigu jis būtų panaikintas bent keletui metų, pastebėtume, kaip šis nedidelis insulto atvejų padažnėjimas išnyksta ir tai galutinai įrodytų, kad laiko persukimas išties didina insulto riziką. Tačiau ir dabar įvertinus gautus tyrimo rezultatus, atsižvelgiant į didelę tyrimo apimtį tiek išnagrinėtų atvejų, tiek laiko prasme, sunku atrasti kitą veiksnį, kuris galėjo išprovokuoti insultą. Taigi atrodo, kad vos viena valanda gali turėti labai didelę reikšmę“.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos: kam vaistų priemokas padengia valstybė?
Ligonių kasos sulaukia klausimų, kodėl pernai metų gale nereikėjo mokėti paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus...
Ilgai trunkantis kraujavimas gali pranešti apie sunkią ligą
Patyrus nesunkią traumą, netrukus kraujas pradeda krešėti ir galiausiai nustoja bėgti. Tačiau hemofilija sergantiems žmo...
Klaipėdos universiteto ligoninė tobulins operacinių darbą su tarptautiniu ekspertu
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) ieško sprendimų, kaip trumpinti eiles ne tik gydytojų konsultacijoms, bet ir opera...
Psichologė apie nerimą keliančią tendenciją: vis mažesnius vaikus slegia sunkios mintys
Pastaraisiais metais pastebima tendencija, kad vaikų, susiduriančių su tokiomis sunkiomis mintimis, kaip baimė, nerimas,...
Sodininkystės sezonas: kaip saugotis stabligės, prižiūrėti žaizdą susižeidus
Su pavasariu sugrįžo ir sodininkystės sezonas. Jo pradžioje ne visiems pavyksta išvengti įsipjovimų ir įsibrėžimų. Todėl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų