Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Konferencijoje kalbėta apie sveikatos reformą, rezidentūrą ir slaugos studijas(1)

2012-03-15 20:11:01

Šiandien Klaipėdos universitetinėje ligoninėje vykusioje  tarptautinėje mokslinėje konferencijoje "Šiuolaikinė universitetinė ligoninė: valdymo ir funkcionavimo principai" kalbėta  apie sveikatos reformos sėkmes ir nesėkmes, analizuojamos sveikatos vadybos problemos, lyginamos rezidentūros studijos Lietuvoje ir kitose Europos šalyse, prisiminta slaugos istorija.

Klaipėdos universitetinis centras - neišvengiamas

Sveikindamas konferencijos dalyvius uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas pabrėžė, kad Klaipėda jau seniai „pribrendo“ įsteigti trečiąjį universitetinį centrą Lietuvoje. „Sprendimas, kad Klaipėda privalo turėti universitetinį mokslo centrą – neišvengiamas. Klausimas kyla tik dėl laiko. O prarastas laikas – prarastos galimybės, - kalbėjo uostamiesčio vadovas. – Ir tam įgyvendinti ministerija neturi sudaryti dirbtinių kliūčių“.

„Sveikatos apsaugos reforma Klaipėdoje vyksta, bet labai nevykusiai, - pastebėjo iš Jungtinės Karalystės į konferenciją atvykęs dr. Audrius Šimaitis. – Tačiau yra galimybė reformą vykdyti kitaip. Klaipėda gali tapti pavyzdžiu, kaip tvarkyti sveikatos paslaugų sistemą, ne tik šiam regionui, bet ir visai Lietuvai“.

Pareiga – teikti pasiūlymus reformai

Mykolo Romerio universiteto profesorė dr. Danguolė Jankauskienė savo pranešime analizavo pastarųjų dvidešimties metų sveikatos apsaugos sistemos raidą ir pacientų akimis, ir remdamasi finansiniais rodikliais bei gyventojų sveikatos būklės pokyčiais. „Įdomu, kad gyventojai labai skeptiškai vertina sveikatos apsaugos sistemą, bet tuo pat metu labai aukštai vertina konkrečias įstaigas ir gydytojus“, - kalbėjo pranešėja.

Apibendrindama savo pranešimą D. Jankauskienė pasidžiaugė pastaraisiais metais pailgėjusia vidutine gyvenimo trukme mūsų šalyje, sumažėjusiu kūdikių mirtingumu, susirgimų tuberkulioze sumažėjimu: nors jis ir labai aukštas, lyginant su kitomis Europos šalimis, bet jau nebesiekia epideminio lygio. Daktarė atkreipė dėmesį, kad dalies užsibrėžtų tikslų, pavyzdžiui, ženkliau sumažėjusio vyrų mirtingumo nuo plaučių vėžio, nepavyko įgyvendinti, nors iki siekto rezultato pritrūko ir labai nedaug. O vienos iš didžiausių problemų iki šiol išlieka savižudybių mastai, moterų sergamumas gimdos kaklelio ir krūties vėžiu.

Baigdama pranešimą  D. Jankauskienė ragino kolegas analizuoti naująją Lietuvos sveikatos programą ir teikti savus pasiūlymus ir pastabas. „Tai mūsų teisė ir pareiga“, - sakė daktarė.

Rezidentūros analizė

Kalbėdamas apie sveikatos vadybą Lietuvoje Klaipėdos universitetinės ligoninės vyriausiasis gydytojas prof. Vinsas Janušonis vardijo pagrindines jos problemas: profesionalios vadybos, žmogiškųjų išteklių ir profesionalumo stokos, pacientų saugumo, viešojo ir privataus sektoriaus santykio, finansinių išteklių paskirstymo bei kitas.

Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto podiplominių studijų prodekanas prof. dr. Algirdas Utkus priminė seniausio mūsų šalies universiteto  istoriją, jame dirbusius pirmuosius, garsius visoje Europoje  gydytojus, išaiškino, kaip kito rezidentų statusas Lietuvoje ir kokie šiandien įgyvendinami pokyčiai rezidentūroje.

Iš Vokietijos atvykęs gydytojas  Jonas Korsakas palygino Lietuvos rezidentūrą su Belgijos, Vokietijos, Norvegijos bei kitomis šalimis. Daktaras akcentavo, kokią reikšmę Europos šalyse rezidentūrai turi universitetinės ligoninės, kas organizuoja rezidentūros egzaminus, netgi palygino rezidentų pajamas.  J. Korsako apskaičiavimais, Lietuvoje jos siekia apie 10 tūkst. eurų per metus, Vokietijoje – nuo 35 iki 70 tūkst. eurų, Armėnijoje – 400-600 eurų.

Į rezidentūrą žvilgsnį „iš vidaus“ atskleidė Europos jaunųjų gydytojų atstovė, vaikų ligų gydytoja Indrė Būtienė. Gydytoja pasidžiaugė, kad nuo pernai Vilniaus ir Lietuvos mokslų universitetai parengė bendrą priėmimą į rezidentūrą (išsamiai tai savo pranešime atskleidė dr. A. Utkus), bet pabrėžė, kad tebesama šios sistemos trūkumų. „Būtų gerai ne tik bendras priėmimas, bet ir bendras egzaminas“, - pastebėjo I. Būtienė.  

Dr. Natalja Istomina pristatė slaugos mokslo raidos istoriją pasaulyje ir mūsų šalyje, KUL  vyriausiojo gydytojo pavaduotoja slaugai  Ona Mitalienė moteriškai jausmingai priminė tai, kas skvarbiusia slaugoje: protas, jautrumas žmogui ir sugebėjimas jį jausti širdimi, sąžiningumas, atsakomybė.

Konferencijoje dalyvavo ir svečių iš Suomijos.

Daugiau nuotraukų - fotogalerijoje

Ligita Sinušienė

ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų