Šeštadienis, 2023.12.02
Reklama

Įtemptas darbas prie kompiuterio: kaip išvengti žalos akims?

Šaltinis: vlmedicina | 2020-05-19 09:29:32

Karantino metu nuo ilgo žiūrėjimo į ekranus – tiek darbo reikalais, tiek laisvalaikiu – galime pajusti, kad akys sausėja, pavargsta, matomas vaizdas tampa ne toks ryškus.

© Pixabay.com

Oftalmologė Donata Montvilaitė sako, kad karantinas pakoregavo mūsų įpročius, dėl kurių nukentėjo ir akių būklė – daug mažiau laiko praleidžiame lauke, žmonės pradėjo daugiau dirbti ir užsisėdėti prie ekranų.

Dirbant prie kompiuterio, pasak gydytojos oftalmologės, svarbu reguliariai pailsinti akis, išeiti pasivaikščioti į lauką ar bent į balkoną. „Yra auksinė taisyklė – 20/20. 20 minučių darbo ir 20 sekundžių poilsio, ilsėdamiesi turėtumėte pasižiūrėti į 20 metrų tolį. Jeigu taip nepavyksta, svarbu pailsėti bent kartą per valandą, tačiau tada skirti kiek daugiau laiko pailsinti akims – 5–10 minučių“, – sako D. Montvilaitė.

Tiesa, svarbu atkreipti dėmesį, kad akis vargina artimas atstumas, todėl taisyklė galioja ir skaitant, mezgant ar darant kitus darbus, kurie reikalauja įtempto žvilgsnio. Kompiuteriai papildomai sukelia nuovargį ir dėl skleidžiamos mėlynos spinduliuotės.

Dirbant prie kompiuterio svarbus ir tinkamas apšvietimas, specialistai rekomenduoja vengti dirbti tamsoje, o net ir žiūrint vakaro filmą turėtume kambaryje palikti bent minimalų apšvietimą. Saulėtomis dienomis svarbu atsižvelgti, kad ant ekrano nekristų saulės spinduliai ir neatsirastų atspindžiai, nes dėl to akys papildomai įsitempia.

Treniruotė akims?

Dalis žmonių linkę galvoti, kad nenešiodami gydytojo paskirtų akinių taip treniruoja savo regėjimą, tačiau, taip tikrai nėra. D. Montvilaitė atkreipia dėmesį, kad nešiojant akinius regėjimas tikrai nepablogėja, taip atrodo tik dėl to, kad žmogus pamato tikrąjį vaizdą, todėl suveikia kontrasto principas ir juos nusiėmus atrodo, kad prasčiau matoma.

Gydytoja D. Montvilaitė sako, kad vengiantys nešioti akinius rizikuoja pabloginti savo akių būklę. „Pagalvokite apie futbolininkus, kurių vieni žaidžia specialiais bateliais, o kiti – basomis. Basas futbolininkas gali įmušti įvartį. Tačiau, kuris futbolininkas labiau rizikuoja susižaloti kojas? Žinoma, kad basas patirs kur kas daugiau nepatogumų, apsibrozdins. Lygiai taip pat ir vengiantys dėvėti akinius“, – vaizdžiai palygina gydytoja.

Gydytoja oftalmologė sako pastebinti, kad vis daugėja trumparegystės atvejų, taip yra dėl to, kad dalis žmonių daug laiko praleidžia intensyviai dirbdami iš artimo atstumo.

Gali padėti ir vitaminai

Farmacininkė Elvyra Ramaškienė sako, kad saugant akis, naudinga vartoti regėjimą gerinančių preparatų, specialių papildų akims, kuriuose būtų antioksidantų, liuteino, vitamino A ir E, maisto papildų su natūraliu mėlynių ekstraktu, žuvų taukų.

Pasak sveikatos priežiūros specialistės, akių sveikatai gerinti gali būti naudingi ir dažniau vartojami tam tikri produktai. „Rekomenduoju valgyti vaisių ir daržovių, kuriose daug vitaminų A ir E (morkų, apelsinų, pomidorų, bulvių, obuolių), kepenėlių, pieno produktų, žuvies, mėsos, kiaušinių. Kitaip tariant, svarbu subalansuotai maitintis. Gerti pakankamai vandens, taip mes drėkinsime akis iš vidaus“, – pataria specialistė.

Akims taip pat naudingos mėlynių uogos, karotinoidai, liuteinas, selenas, cinkas, vitaminas E, C, A, D, B2 ir Omega-3, tačiau ne visada užtenka valgyti rekomenduojamus maisto produktus, kad akys būtų aprūpintos reikalingais vitaminais ir mikroelementais, todėl tenka vartoti ir tam skirtus maisto papildus.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: regėjimas, akys
Kategorijos: Akys
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
3 šildantys gėrimai: pakels nuotaiką ir primins artėjančias šventes
Vienas veiksmingiausių ir skaniausių būdų kovoti su šaltomis žiemos dienomis yra karšti gėrimai. Juos lengva paruošti, t...
Šaltuoju metu suprastėjusi širdies sveikata – ne tik oro, bet ir gyvensenos atgarsis
Kaip šalti orai veikia sergančius širdies ir kraujagyslių ligomis? Kaip sumažinti šalčio keliamą pavojų sveikatai? Klaus...
Chirurgas atskleidė, kokią klaidą dažnas daro tualete: gali sukelti itin nemalonią ligą
Gydytojo proktologo konsultacija daugybei žmonių prilygsta „baubui“, tačiau retai atsižvelgiama į tai, kad p...
Ar pasauliui pavyks iki 2030-ųjų galutinai įveikti ŽIV ir AIDS epidemiją?
Kada tapsime karta be AIDS? Šį klausimą, gruodžio 1-ąją minėdami Pasaulinę AIDS dieną, užduoda tiek ŽIV infekuotieji, ti...
Inovatyvus kepenų naviko gydymas radioaktyviomis medžiagomis
Kauno klinikų Radiologijos klinikoje naujos gydymo galimybės pacientams, kuriems negalima atlikti sudėtingų kepenų navik...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų