Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Gydytojai sieks pagerinti diabeto priežiūrą Lietuvoje

vlmedicina.lt | 2015-03-23 10:40:09

Kas daroma gerai, o ką dar reikia patobulinti, kad sergančiaisiais diabetu mūsų šalyje būtų pasirūpinta dar geriau – į šį klausimą mėgins atsakyti kovo 27-ąją, penktadienį, į sveiku miestu tituluojamą Klaipėdą susibūrę Lietuvos šeimos gydytojai bei kiti sveikatos priežiūros specialistai, dirbantys visų mūsų sveikatos labui. Pirmą kartą konferencija „Aktualūs klausimai šeimos gydytojo darbe“ bus rengiama „Švyturio“ arenoje, parodoje „Sveikata ir ekologija 2015“.

Reprezentuoja Lietuvos situaciją

Šiais metais Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) iniciatyva visos šalies mastu buvo atliktas tyrimas pirminėse sveikatos priežiūros įstaigose. Jame dalyvauti sutiko 25 įstaigos, buvo išanalizuota daugiau kaip 3500 sergančių cukriniu diabetu pacientų gydymo kortelių.

Diabetas
Organizatorių nuotr.

LSMU profesorius, šeimos gydytojas Leonas Valius akcentuoja, jog šį kartą dėmesys buvo skirtas ne patiems pacientams, bet dokumentams, kurie atspindi cukrinio diabeto gydymą bei pacientų priežiūrą. Tyrimą sudarė trys dalys: buvo analizuoti paciento antropometriniai duomenys, t.y. svoris, ūgis, jų matavimo dažnumas; aiškintasi, kokie tyrimai buvo atlikti pacientui: hemoglobino, gliukozės koncentracijos kraujyje. Trečia dalis skirta įvertinti, ar gydymas buvo pakankamas, intensyvus, kieno skirtas – šeimos gydytojo ar endokrinologų.

Pasak prof. L. Valio, šio tyrimo išvados tarsi reprezentuoja dabartinę situaciją Lietuvoje: „Mūsų pacientai gauna pakankamai gerą sveikatos priežiūrą pirminėje grandyje. Pagrindinis vertinimo kriterijus yra glikuotas hemoglobinas – jei jo yra mažiau nei 7 proc., tai gydymas yra tinkamas ir kontrolė cukrinio diabeto yra gera, jei virš 7 proc. – nepakankama, o jei daugiau negu 9 proc. – bloga kontrolė. Situacija pakankamai nebloga: apie 50 proc. tirtų pacientų gliukozės ir hemoglobino kiekis – mažiau negu 7 proc. Tai atitinka Europos Sąjungos vidurkį. Mes esame per vidurį“.

Kitas itin reikšmingas dalykas  – šeimos gydytojai yra pakankamai aktyvūs, keičiant gydymą. „Anksčiau ši tendencija nebuvo tokia ryški, nes prieš 5-10 metų buvo siunčiama specialistams endokrinologams, kurie skirdavo gydymą, ypač insulinu. Šeimos gydytojai bijojo tą daryti, o dabar patys skiria ne tik tabletinius preparatus, bet ir insulinus, koreguoja dozę“, – pastebi vienas pagrindinių konferencijos organizatorių.

Diabetas – nėra epidemija

Oficialiai cukriniu diabetu šiuo metu Lietuvoje serga apie 5,5 proc. gyventojų: 1 proc. šios ligos atvejų sudaro pirmojo tipo diabetas, kuriuo susergama dar paauglystėje, o sergančiųjų antrojo tipo diabetu, kai šis išsivysto vidutiniame arba vyresniame amžiuje – virš 4 proc. Specialistai tikina – sergančiųjų šia liga sparčiai kasmet daugėja.

Prof. L. Valius teigia, diabetas – tai ne epidemija ar užkrečiama liga, kurios reikia bijoti, o viena priežasčių, kodėl sergamumas daugėja – didesnis žmonių rūpestis sveikata: „Dabar aktyviau ieškoma ankstyvų diabeto formų, nes sergant diabetu, ypač antrojo tipo, tai juk neskauda nieko. Žmogaus cukraus kiekis kraujyje padidėja, jis jaučiasi pakankamai gerai ilgą laiką, kol netyčia, ar dėl kokių kitų tikslų kreipiasi į gydytoją ir yra diagnozuojamas padidėjęs cukrus, padaromi patikslinantys tyrimai ir diagnozuojamas diabetas“.

„Nuo pačios diabeto pradžios iki diagnozės gali praeiti nuo 5 iki 10 metų. Lietuvoje jau 5-6 metus vyksta Širdies kraujagyslių ligų rizikos vertinimo programa, kuri skatinama ligonių kasų. Toje programoje yra numatyta atlikti pacientams, tam tikros amžiaus grupės vyrams ir moterims, tam tikrus tyrimus, tame tarpe ir cukraus kiekio kraujyje. Tai, matyt, dar vienas veiksnys, kad padaugėjo cukrinio diabeto atvejų, o kitas dalykas – mūsų gyvenimo būdas: mitybos įpročiai, fizinis aktyvumas dažnai yra nepakankami arba neteisingi ir tai gali turėti įtakos cukrinio diabeto atsiradimui. Taip pat ir antsvoris“, –  tikina prof. L. Valius.

Europoje mes nesame labiausiai serganti tauta. Europoje labiausiai sergantys diabetu yra skandinavai, ypač suomiai, kur šalies procentas viršija 10.

„Lėtinių infekcinių ligų tarpe diabetas yra pavojingas ne pats kaip liga, o savo komplikacijomis. Diabeto sergančiųjų tarpe tris kartus daugiau insulto, infarkto, periferinių kraujagyslių ligų, apakimų – jis duoda tas negeras komplikacijas, todėl svarbu tirtis. Yra įrodyta, kad yra genetinis ryšys ir būtinai tiems, kas savo giminėje ar artimųjų tarpe turi sergančių diabetu, reikia pasitikrinti kraujo gliukozės kiekį nors kartą metuose, ypač tiems, kas dar turi ir viršsvorio“, – pataria prof. L. Valius.

Kovo 27 dieną, penktadienį, nuo 10:45 iki 14:40 val., „Švyturio“ arenoje vyksiančią konferenciją „Aktualūs klausimai šeimos gydytojų darbe“, skirtą pirminės priežiūros įstaigų atstovams, šeimos gydytojams, slaugytojams vainikuos LSMU sertifikatų įteikimas dalyviams.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų