Trečiadienis, 2023.03.29
Reklama

Gydytoja kviečia moterims prisiminti save – kaip atpažinti krūties ligų siunčiamus ženklus?

Šaltinis: vlmedicina | 2021-03-09 15:33:27

Fizinis aktyvumas, mityba, poilsis ir streso kontrolė - labai svarbūs, bet ne visi dalykai, padedantys užtikrinti gerą moters savijautą ir sveikatą. Išvengti pavojingų ligų gali padėti meilė ir dėmesys sau, kūno pažinimas, dėl šios priežasties gydytojai ragina moteris atkreipti dėmesį į krūtų ligų profilaktiką. Reguliari savityra ir tyrimai padeda užkirsti kelią ne tik nemaloniems įvairių uždegimų simptomams, bet ir dažniausia 40-50 metų moterų mirties priežastimi įvardijamo krūties vėžio.

Atliekama mamografija
Mamografija / © Fotolia.com

Neignoruokite, o stebėkite savo kūną

Kai Marija išgirdo krūties vėžio diagnozę, jai tebuvo 33-eji. Mėgstamas darbas, karjera, laikas su vyru ir dviem vaikais buvo įprasta jaunos moters rutina. ,,Niekada nežinai, ką sugebi ir koks esi stiprus žmogus, kol nesusiduri su tokiu iššūkiu. Rizikos veiksnių neturėjau, buvau fiziškai aktyvi. Po įprastos treniruotės, atlikdama tempimo pratimus prieš veidrodį pastebėjau, kad dešinė krūtis akivaizdžiai kreiva. Apčiuopiau guzelį. Supratau, kad tai gali reikšti krūties vėžį, bet vijau blogas mintis nuo savęs. Echoskopijos metu gydytojai iš karto kilo įtarimų, tad buvo atlikta biopsija, o jos rezultatas – antros stadijos krūties vėžys. Man buvo atlikta operacija ir chemoterapija, praėjo penkeri metai ir šiandien jaučiuosi gerai. Tačiau noriu atkreipti visų moterų dėmesį, kad nepriklausomai nuo amžiaus, rizikos veiksnių ir gyvenimo būdo - tikrintis reikia visoms“, – ragino Marija.

Nors pagal profilaktinę krūties vėžio ankstyvosios diagnostikos tikrinimo programą 50 - 69 metų moterys kviečiamos išsitirti kas dvejus metus, tai padaryti prisiruošia tik apie trečdalis tikslinės grupės moterų. Apie 80 proc. darinių pacientės aptinka dar prieš gydytojo patikrą ir mamografiją.

,,Pasitikrinti profilaktiškai moteris dažniausiai paskatina išgąstis dėl savo sveikatos, kai krūties vėžiu suserga artimas žmogus – draugė ar giminaitė. Deja, įprastai moterys kreipiasi tik pajutusios simptomus: jaučia skausmą, apčiuopia darinį krūtyje, pastebi išskyras iš spenelių. Reikia atkreipti dėmesį, kad šie simptomai nebūtinai reiškia vėžį, bet visi pakitimai krūtyse yra tiesiogiai susiję su moters menstruaciniu ciklu, kiaušidėse vykstančiais procesais, todėl siekiant įvertinti sveikatą, nustatyti priežastis, svarbūs išsamūs tyrimai“, – akcentavo „Motinos ir vaiko” gydytoja akušerė ginekologė Henrieta Kažemėkaitytė.

Henrieta Kažemėkaitytė / Asmeninio archyvo nuotr.

Gydytoja pabrėžė, kad pradėti reguliariai tikrinti krūtis, atliekant echoskopiją kartą per metus, rekomenduojama visoms moterims nuo 20-ies metų amžiaus. Ne mažiau svarbu skirti laiko krūtų apžiūrai tai darant savarankiškai, namuose. Apčiuopos metu moterys turėtų keičiant padėtį, pakėlus ir nuleidus rankas, atsistojus bei atsigulus, sukamaisiais judesiais pasitikrinti krūtis. Jei pastebimos išskyros iš spenelių, sukietėjimai, jaučiamas skausmas būtina kreiptis į gydytoją. H. Kažemėkaitytė pažymėjo, kad apčiuopos metu ankstyvųjų stadijų vėžio galima nepastebėti, dėl šios priežasties ypač svarbu reguliariai apsilankyti pas gydytoją ginekologą, kuris atliktų echoskopiją ir įvertintų krūtų būklę bei pokyčius.

Atkreipė dėmesį į pagrindines krūtų ligas ir požymius

Ciklinis krūtų skausmas. Dažniausiai pasitaikantis krūtų skausmas, susijęs su menstruaciniu ciklu, gali būti hormoninio pobūdžio. Kai kurioms moterims ciklinis skausmas pasireiškia ovuliacijos metu ir gali tęstis iki menstruacinio ciklo pradžios. Simptomai nežymūs arba vos pastebimi – diskomfortas dėvint aptemptus drabužius, bet koks kontaktas su audiniu yra nemalonus. Skausmas jaučiamas vienoje arba abiejose krūtyse. Hormonų pokyčiai organizme dėl patiriamo streso taip pat gali išprovokuoti ciklinį krūtų skausmą. Šio skausmo atsiradimo priežastis yra individuali, todėl moteriai turi būti pritaikytas ir individualus gydymas.

Neciklinis krūtų skausmas. Retai pasitaikantis skausmas krūtyse, nesusijęs su menstruaciniu ciklu. Jei skausmas juntamas nuolat toje pačioje krūties vietoje, galima įtarti prasidedantį onkologinį procesą ar kitą organinį pakitimą. Būtina ištirti. Darinys proceso pradžioje dažniausiai yra neapčiuopiamas.

Cistos. Skysčio prisipildžiusios ertmės, kurios dažnai padidėja, tampa standžios ir skausmingos prieš menstruacijas. Dažniausiai apčiuopiamos abiejose krūtyse. Cista gali būti iki dviejų centimetrų dydžio, didesnės cistos yra punktuojamos ištraukiant skystį ir jį ištiriant. Jei po šios procedūros cista neišnyksta, yra šalinama chirurginiu būdu.

Fibroadenomos. Būdingiausios jaunoms moterims (15-30 metų). Tai elastingas krūties navikas, kietas, apvalus ir neskausmingas. Šie navikai savaime neišnyksta, jų dydis gali kisti nėštumo, maitinimo krūtimi metu, gydoma chirurginiu būdu.

Riebalų nekrozė. Neskausmingų guzelių atsiradimas, kurį sukelia įvairių riebalų ląstelių pažeidimai. Būdinga dideles krūtis turinčioms moterims arba po traumos, gali atsirasti piktybinio naviko gydymo metu, jei yra atliekamas spindulinis gydymas. Šalinama chirurgiškai biopsijos metu.

Mastitas. Krūties uždegimas, dažniausiai pasitaikantis krūtimi maitinančioms moterims. Pagrindiniai požymiai skausminga, karšta, paraudusi krūtis, pakilusi temperatūra. Mastitas gali būti ir nesusijęs su maitinimu krūtimi, stresinio pobūdžio, po spindulinės terapijos, sergančioms cukriniu diabetu, po implantų įdėjimo. Negydant mastito, uždegimas gali komplikuotis į infekciją abscesą (pūlinį), todėl svarbu laiku pradėti gydymą.

,,Gydytojas ginekologas konsultuoja bei atlieka ultragarsinį tyrimą, aiškinasi priežastis. Nustatoma, ar jaučiami simptomai yra susiję su menstruaciniu ciklu, ar jiems įtaką daro hormonai, ar tai organiniai pakitimai. Vertinama, ar pacientę tikslinga siųsti ištyrimui pas krūtų chirurgą arba mamologą. Kompleksinis ištyrimas yra labai svarbus tam, kad liga būtų nustatyta laiku bei išsiaiškintos visos priežastys“, – komentavo H. Kažemėkaitytė.

Kas provokuoja, o kas padeda išvengti krūtų ligų?

Pasak Henrietos Kažemėkaitytės, moterims svarbu savimi rūpintis kasdien. Rūkymas, dažnas alkoholio vartojimas, nesveika mityba, netinkamo dydžio liemenėlės, kurios suspaudžia krūtis – gali paskatinti krūties uždegimus ir padidinti krūties vėžio riziką.

Nelaukite simptomų, tikrinkitės reguliariai. Šiuolaikinis gyvenimo tempas priverčia mus prisitaikyti, tačiau planuojame darbus, tad planuokime ir profilaktinius tyrimus. Juk nieko nėra svarbiau už mūsų sveikatą. Žinokite, ar jums yra padidėjusi rizika susirgti krūties vėžiu. Ji didėja, jei: turite antsvorio, jūsų šeimoje yra sirgusių krūties vėžiu moterų, niekada negimdėte ir esate vyresnė nei trisdešimties, vartojote pakaitinę hormonų terapiją, turite BRCA-1, BRCA-2 arba PALB-2 genų mutacijas.

Būkite fiziškai aktyvūs. Tyrimai rodo, kad padidėjęs fizinis aktyvumas sumažina bendrą krūties vėžio riziką mažiausiai 10 procentų, todėl moterims rekomenduojama bent penkias dienas per savaitę 30 minučių skirti mankštai, pasivaikščiojimui, bėgimui, plaukiojimui ar mėgstamai sporto šakai.

Atsisakykite rūkymo, ribokite suvartojamo alkoholio kiekį. Rūkymas gali susilpninti imuninę sistemą, kuri atlieka itin svarbų vaidmenį mūsų organizme siekiant išvengti vėžio. Alkoholio vartojimas taip pat susijęs su krūties ir kitomis vėžio formomis, todėl moterys turėtų apsiriboti ne daugiau kaip vienu gėrimu per dieną, neatsižvelgiant į alkoholio rūšį.

Rūpinkitės savo emocine sveikata bei poilsiu. Kiekvienas iš mūsų turime skirtingas veiklas ir būdus, kaip sumažinti kasdien patiriamą stresą. Išvengti jo negalime, bet suvaldyti – tikrai taip. Tad skirkime laiko dalykams, kurie skatina šypsotis ir profilaktikai – tai du svarbiausi sveikatos ir laimės receptai.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 2 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mažinant eiles, gydymo įstaigos bus skatinamos teikti reikalingiausias konsultacijas
Mažinant eiles gydymo įstaigose, didinant gydymo paslaugų prieinamumą ir gerinant pacientų patirtį, įstaigos bus skatina...
Laparoskopinė gastrofundoplikacija – efektyviam gastroezofaginio refliukso gydymui
Dažnai vargina nemalonus graužimo ir deginimo pojūtis už krūtinkaulio? Šis simptomas gali įspėti apie gastroezofaginio r...
Ministras su Mažeikių gydytojais aptarė biurokratizmo mažinimo priemones
Kovo 27 dieną sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys lankėsi Mažeikių gydymo įstaigose: greitosios medicinos pagalbo...
Šlapimo nelaikymas – problema, kurios moterims nereikia gėdytis, reikia ją spręsti
Paniką sukelia netikėtas šlapimo nutekėjimas, o gal skubate į tualetą, nes atrodo, kad nespėsite? Tai tik keli simptomai...
Populiariausi mitai apie echoskopiją
Paprastam žmogui susigaudyti gausybėje gydymo procedūrų ir metodų yra sudėtinga, dėl to natūralu, kad jie dažnai apipina...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų