Avokadą, kitaip – amerikinę persėją, actekai vadino miško sviestu. Tai tamsiai žalio atspalvio, kriaušės pavidalo kaulavaisiai, labai vertinami dėl savo unikalios sudėties.
Kaip laikyti ir naudoti
Nuo medžio avokadai skinami neprinokę. Nuskinti vaisiai per 2–10 dienų įgyja jiems būdingą skonį ir aromatą. Įsigijus neprinokusį kietą avokadą, reikėtų jį prinokinti. Geriausia tai padaryti suvyniojant į popierių ir laikant kambario temperatūroje tol, kol suminkštės.
Vertėtų žinoti, jog avokadai – subtropiniai vaisiai, todėl jų negalima laikyti šaldytuve.
Vaisiai būna tinkami maistui, kai paspaudus pirštu atsiranda įdubimas. Jei jis kietas, tai dar kurį laiką reikia nokinti.
Maistui sunokę vaisiai perpjaunami išilgai, išimamas kauliukas. Pats minkštimas yra riebus, sviesto skonio ir gelsvai žalio atspalvio.
Vaisiai naudojami šaltiems užkandžiams, salotoms gaminti. Iš avokadų gaminama tyrė (kartais ją vietoj sviesto tepa ant skrudintos duonos), daromi avokadų ledai bei kokteiliai.
Avokadai Ajurvedoje
Avokadai mažina vata ir pita došas ir padidina kapha.
Ajurveda rekomenduoja avokadus vata tipo žmonėms šaltuoju metų laiku - rudenį ir žiemą. Pita došos žmonėms avokadas padeda išlaikyti skysčių pusiausvyrą.
Kapha tipo žmonės avokadų turėtų vengti.
Sveikatinančios savybės
Avokadai neturi cholesterolio, juose yra įvairiausių rūšių vitaminų, mineralinių medžiagų (pvz., vario, kuris būtinas kraujo raudoniesiems kūneliams susidaryti), apie 5-32 proc. riebalų, iš kurių nemažai polinesočiųjų riebalų rūgščių. Jos mažina kraujo klampumą, gerina kraujagyslių sienelių elastingumą, tinka širdies ir kraujagyslių ligų profilaktikai.
Vaisiuose gausu lecitino, kuris reguliuoja medžiagų apykaitą, aktyvina smegenų ląstelių veiklą, valo kraujagyslių sieneles, saugo kepenis nuo riebalų kaupimosi.
Manuheptuliozė – angliavandenis, esantis avokaduose, - tirpdo riebalų perteklių organizme ir mažina cukraus kiekį kraujuje.
Minkštimas lengvai virškinamas, organizme mažina cholesterolį. Veido odai ir plaukams turi regeneruojamąjį poveikį, galima daryti kaukes. Tinka sergantiems cukriniu diabetu.
Tai puikus augalinių baltymų šaltinis, todėl avokadas rekomenduojamas žindančioms motinoms.
Nors avokado vaisiai labai kaloringi - 100 g jų tiekia 224 kcal - jis yra puikus lieknėjimo stimuliatorius tiek valgant vieną, tiek su salotomis ar padažais.
JAV mokslininkai iš Ohajo universiteto ištyrė, kad avokado sudėtyje esančios aktyviosios medžiagos sunaikina kai kurias vėžines ląsteles ir sustabdo sveikų ląstelių degeneraciją.
Avokadų aliejus yra gera priemonė odos priežiūrai. Ajurveda siūlo naudoti šalto spaudimo avokado aliejų esant sausai odai.