Lietuvoje bręsta permainos: įstatymais įtvirtinus alternatyviosios medicinos – tiksliau, sveikatą stiprinančių asmenų - veiklą, žadama užkirsti šarlatanų ir apsišaukėlių pelnymąsi iš patiklių žmonių. Ekspertų taikinyje atsidurs ne tik žolininkai, hirudologai, masažuotojai ar homeopatai, bet ir bioenergetikai, magai, ekstrasensai ir kitaip save vadinantys energiniu poveikiu sveikatinantys asmenys, kurių galimybes ir darbo rezultatus pasverti itin sunku. Ar pavyks atskirti pelus nuo grūdų?
Permainas žada galbūt jau pavasarį Seimą pasieksiantys Sveikatos apsaugos ministerijos rengiami Natūralios medicinos rūmų ir Natūralios medicinos praktikos įstatymai, reglamentuosiantys alternatyviosios medicinos veiklą, numatysiantys šių specialistų kvalifikacijos, kompetencijos, darbo rezultatų vertinimą ir licencijavimą.
Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos (SGNM) rūmų Energetinio gydomojo poveikio komiteto pirmininkas Vilimantas Zablockis, Jungtinių Amerikos Valstijų Sedonos universitete įgijęs metafizikos daktaro laipsnį, tikina, jog darbas nebus lengvas ir jam jau pradėta ruoštis. Bioenergetikų vertinimo ir licencijavimo idėja šios srities atstovų sutikta prieštaringai. Pakalbinome jį.
Jūs esate paskirtas Energetinio gydomojo poveikio komiteto pirmininku. Kokie paruošiamieji darbai vyksta ruošiantis bioenergetikų licencijavimui?
Buvo netikėtumas sužinoti, jog praeitą pavasarį mano kandidatūrą eiti komiteto pirmininko pareigas svarstė SGNM rūmų prezidiumas. Balandžio mėnesio pabaigoje pristačiau svarstyti komiteto veiklos reglamentą, taip pat etikos kodeksą. Nuo patvirtinimo ir pradėjau intensyvią šios srities specialistų paiešką, ėmiau bendrauti su jais. Tai yra žmonės ne tik iš Lietuvos. Kiti, kuriuos kviečiau prisidėti prie komiteto veiklos, dar nesiryžta, mąsto, apgalvoja. Kai kurie, abejotinų gabumų, patys veržiasi. Šiuo metu komitete yra gabūs ir Lietuvoje, Europoje bei pasaulyje žinomi specialistai.
Ar jau žinoma, kaip vyks licencijavimas? Kiek narių vertins bioenergetikų gebėjimus? Ar vertinimo komisijoje bus skeptikų?
Licencijavimo procedūra kol kas nebuvo atlikta nė karto, kadangi laukiame Seimo patvirtinto naujo teisės akto apie natūralios medicinos specialistų legalizavimą. Sprendimas Seimo komitetuose praėjo sklandžiai, dabar reikia laukti svarstymo rezultato. Tikiuosi, kad SGNM rūmuose įsteigta nepriklausomų ekspertų komisija, kuriai vadovauja akademikas prof. Jurgis Brėdikis, su kompetentingais savo srities žinovais ir ekspertais priims teisingus sprendimus.
O skeptikų, oponentų buvo visais laikais, tai žmogaus sąmonės evoliucijos reiškinys.
Energinis poveikis – sunkiai pamatuojama, įvertinama sritis. Turbūt ne visada ir įmanoma nustatyti, kad tas poveikis yra. Ir visuomenėje visada bus skeptikų, netikinčių šiuo poveikiu. Ar žadate kaip nors įrodinėti, kad tas poveikis yra? Ir kaip užtikrinsite atrankos objektyvumą?
Šis gydymo būdas (ir ne tik medicina) pastaruoju metu visuomenės akiratyje atsirado lyg naujiena. Tačiau iš tiesų tai nieko naujo. Jis yra senas kaip žmonija. Žmonės net nejaučia, kad sąmonė kinta nepriklausomai nuo jų norų ir galiausiai pasiekė kritinę ribą pereinant į kitą, aukštesnę išsivystymo pakopą. Ypač ramiai į tai reaguoja Rytų šalių gyventojai. Jiems nuo gimimo ugdomas dvasinis mokymas, deja, mes, vakariečiai su savo su išvystyta technologijų pramone turime kitą supratimą. Mes gerai prisimename, ypač vyresnioji karta: ar kas nors panašaus buvo pateikiama vaikystės darželiuose, mokyklose, jaunystės universitetų studijose?
Stebina ir dabartinio jaunimo ugdymo programos. Viso pasaulio mokslo įstaigų sienos braška nuo informacijos apie pasaulėdaros naujienas pertekliaus. Viskas kinta supergreičiu, mokslininkai nespėja įrodinėti, nes nauji atradimai juos stumia pirmyn. O pas mus tylu, tarsi tvirtovėje taikos metu.
Rūmuose įsteigtų komitetų specialistai priima energinį gydymo būdą kaip realų, tik nepakankamai žinomą visuomenei.
Atrenkant specialistus gydymui bus vertinami įvairūs kriterijai. Tai išsilavinimas ar gamtos dovana, talentas, kiek laiko kandidatas užsiima šia veikla. Privaloma bus raštiškai pateikti komisijai medžiagą apie gydymo rezultatus su pacientų atsiliepimais ir kt.
Žinau, kad bus kelios kategorijos ar lygiai. Pvz., būsimas specialistas turi gamtos dovaną gydyti, tai gal jam neprivalomas aukštasis išsilavinimas. Kita kategorija: turi specialų išsilavinimą, dirbti sugeba ir moka, bet Lietuvos švietimo įstatyme nėra šios specialybės ir t. t.
Studijuoti ir tobulėti ribų nebus. Jau dabar Klaipėdos universitete, Tęstinių studijų instituto medicinos edukacijos katedroje, kuriai vadovauja SGNM rūmų prezidentas prof. habil. dr. Algimantas Kirkutis, galima studijuoti natūralios medicinos dvimetę programą magistro laipsniui įsigyti.
Ar Jums maždaug žinoma, kiek praktikuojančių bioenergetikos srityje žmonių gali negauti licencijos? Kokia dalis jų atkris? Ar Jums žinomi atvejai, kad nuo šios veiklos kas nors yra nukentėjęs?
Net neįsivaizduoju. Nukentėjusių nuo atsitiktinių dvasinių gydymų yra nemažai. Taip išeina, kad žmogus, atėjęs pas tokį ,,gyduolį“, nepigiai gali nusipirkti sau ligų ir problemų krūvą. Nes tokie „gyduoliai“ dažniausiai procedūras pradeda be jokio paciento paruošimo ir supažindinimo apie galimas nesėkmes. Materialus, ne dvasinis, interesas nulemia gydymo eigą.
Teko girdėti, kad jau dabar sulaukiate nepasitenkinimo iš kai kurių šioje srityje praktikuojančių žmonių. Kas kelia tą jų nepasitenkinimą? Kaip žadate tai spręsti?
Pirmiausiai šie žmonės sutriko ir galimai išsigando savęs. Vadinasi, jie neturi dvasinio stabilumo. Dvasiškai stipriam žmogui, juo labiau energinio gydymo specialistui, nėra ko bijoti ir panikuoti. Jam yra aiškus valstybinių reikalavimų privalumas, siekiant apsaugoti pacientus ir savo šalies gyventojus.
Tokiems nenuoramoms patarčiau konsultuotis su psichologais. Komiteto Etikos kodekse yra punktas, kad energinės medicinos specialistui draudžiama savo vidines problemas perkelti pacientui.
Ačiū už pokalbį.