Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Sunkus natūraliosios medicinos kelias iki pripažinimo(4)

Ilona Petrovė | 2015-12-07 00:03:22

Lietuvoje priskaičiuojama daugiau kaip 30 skirtingų vadinamosios netradicinės medicinos sričių (ajurvedos, fitoterapijos, reiki, jogos ir pan.) atstovų, kurių paslaugomis naudojasi vis daugiau mūsų šalies gyventojų. Tačiau kol kas šios veiklos nereglamentuoja jokie įstatymai. Tad kaip gauti kokybiškas ir saugias paslaugas? Išeitį pasiūlė Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios (papildomos ir alternatyvios) medicinos rūmai, parengę specialistų vertinimo metodiką ir  konferencijoje „Šiuolaikinė ir natūralioji medicina: iššūkiai ir galimybės – kvalifikacijos vertinimo pradžia“ jau įteikę pirmuosius kvalifikacijos pažymėjimus.

Konferencija
Iš kairės:  LSNR pirmininkas habil. dr. Algirdas Raslanas, Ajurvedos akademijos vadovė Lina Lukošienė, akademikas habil.dr. Jurgis Brėdikis.Vytauto Kulviečio nuotr.

Pasak Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios (papildomos ir alternatyvios) medicinos rūmų (LSNR) pirmininko prof. habil. dr. Algirdo Raslano, tyrimai rodo, kad apie 30-50 proc. europiečių naudojasi natūraliosios medicinos paslaugomis.  Ko gero, panašūs skaičiai būtų ir Lietuvoje.

Bėda ta, kad kol kas mūsų šalyje nėra teisinio natūralios medicinos reguliavimo, nors 18 iš 29 Europos Sąjungos ir Europos ekonominės bendrijos šalių jau seniai išsprendė šią problemą.

Sunkiai skinasi kelią

Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė pripažįsta, jog Lietuvoje Papildomos ir alternatyvios medicinos įstatymas sunkiai skinasi kelią: „Nesvarbu, kaip šį įstatymą vadinsime: netradicinės, papildomos, alternatyvios ar pan. medicinos, esmė yra viena: mes turime teikti profesionalią pagalbą. Tiesą sakant, šis įstatymas sunkiai skinasi kelią. Turime silpną grandį Sveikatos apsaugos ministerijoje – skyrių, kuris iki galo nesugeba atlikti savo darbo. Įstatymo projektas parengtas, tik niekaip nepavyksta Vyriausybei pateikti tinkamos pažymos“.

Ministrė pasakojo, kad pirmą kartą pateiktas įstatymo projektas nesulaukė Vyriausybės pritarimo: buvo daug pastabų dėl licencijų išdavimo. Pataisytas, tačiau ir vėl grąžintas tobulinti.

„Labai tikiuosi, kad jau greitai įstatymas bus priimtas. Ministerijai aišku, ko reikia: daugiau savireguliacijos. O LSNR galėtų įgyvendinti šį principą. Todėl jiems ir patikėta paruošti specialistų licencijavimo tvarką“, - tikino R. Šalaševičiūtė.

Dalyviai
Konferencijos dalyviai. Vytauto Kulviečio nuotr.

Valstybė turėtų leisti žmonės kvėpuoti

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė nelabai nustebusi dėl tokios situacijos.

„Daugelis pozityvių idėjų mūsų valstybėje sunkiai skinasi kelią. Valstybė vis nori reglamentuoti ir kontroliuoti. Tačiau ji turėtų leisti žmonėms kvėpuoti ir džiaugtis iniciatyvomis. Žinoma, veiklų, kurias vykdo natūraliosios medicinos specialistai, niekas neuždraus: jie dirba legaliai, moka mokesčius“, – teigia parlamentarė.

D. Mikutienės nuomone, diskusijos daugiausia kyla dėl to, ar palikti šią sritį savireguliacijai, ar licencijuoti, tačiau dabar visi turi siekti, kad kuo greičiau būtų priimtas Papildomos ir alternatyvios medicinos įstatymas.

Klauso pranešimų
Konferencija. Vytauto Kulviečio nuotr.

Pamirštas holistinis požiūris

Konferencijoje kalbėjęs akademikas biomedicinos mokslų daktaras Jurgis Brėdikis taip pat įsitikinęs, jog netradicinę mediciną reikia kuo skubiau įteisinti.

„Šito mes seniai laukėme ir tikimės, kad greitai viskas bus išspręsta. Sutikite, šiuolaikinė medicina padarė didelę pažangą. Tačiau kodėl žmonės ieško pagalbos pas natūralios medicinos specialistus? Manau, pagrindinė priežastis ta, jog vadinamoji tradicinė (nors iš tiesų mes ją turėtume vadinti netradicine) medicina pamiršo svarbiausią dalyką – holistinį požiūrį į žmogų. Tai reiškia, kad žmogus yra proto, kūno ir jausmų visuma. Jau seniai įrodytas meditacijų ar maldos poveikis, vizualizacijų metodų efektyvumas ir kiti dalykai, kuriuos jau pripažįsta ir mokslininkai“, – sakė garsus širdies chirurgas.

Pakeisti požiūrį

Kol Lietuvoje kelią skinasi Papildomos ir alternatyvios medicinos įstatymas, LSNR parengė įvairių natūralios medicinos ir sveikos gyvensenos sričių metodų aprašus, pagal kuriuos vertinami specialistai. Gruodžio pradžioje įteikti pirmieji kvalifikacijos pažymėjimai.

„Rūmų misija yra kurti sveikesnę ir dvasingesnę Lietuvos visuomenę. Džiaugiamės, kad mūsų nariai gali siekti profesinio pripažinimo, o visuomenė – gauti saugias ir kokybiškas paslaugas. Tačiau blogiausia, kad pas mus visiškai nevertinama pridėtinė sveiko žmogaus vertė ir neskaičiuojama jos ekonominė nauda. Kita vertus, jokie įstatymai nepadės, jei kiekvienas žmogus neišmoks rūpintis savo sveikata “, – konferencijoje kalbėjo LSNR pirmininkas Algirdas Raslanas.

Jam antrino rūmų direktorė Jolanta Šindeikienė: „Svarbiausia siekti savo tikslo drąsiai ir nieko nebijoti – mes esame nepriklausoma visuomeninė organizacija. Susivieniję mes esame didelė jėga ir tik mes, ne kas nors kitas, turime nuspręsti, kas esame ir kur einame. Mes esame natūralios medicinos sąjūdis ir tik mes pakeisime visuomenės požiūrį į šią sritį“.


Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (4)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų