Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Granatai – karališki vaisiai

Parengė Žilvinas Užkuraitis | Šaltinis: vlmedicina | 2011-12-17 00:52:48

Granatai (lotyniškai punica granatum, sanskritu - daadima) Babilone pradėti auginti maždaug 5 tūkst. metų iki Kristaus. Bizantiškose kapavietėse rasti audiniai, išmarginti granatus vaizduojančiais raštais, irgi liudija tai, kad granatas - bene seniausias kultivuojamas vaismedis. Senovės egiptiečiai granatus laikė meilės, vaisingumo, gerovės simboliu. Ebers Papirusas, vienas iš seniausių medicinos raštų, mini, kad egiptiečiai naudojo granatus gydytis nuo kaspinuočių ir infekcijų.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Karališkas vaisius 

Granatai buvo gerai žinomi Senovės persams — jie valgė ir aukojo granatus deivei Mitrai, saugojusiai nuo visokių pavojų.

Anot Senovės Graikijos mitų, pavasario deivė Persefonė, už tai, kad suvalgė šešias granato sėklas, buvo pasmerkta kasmet šešis mėnesius praleisti požeminėje Hado karalystėje. Persefonei išėjus iš požemio žemė atgydavo ir ateidavo pavasaris. Kai ji vėl pasitraukdavo, į žemę atslinkdavo ruduo, o drauge su juo - ir granatų derliaus sezonas.

Senovės graikų gydytojas Hipokratas (460-377 m.) granatų vaisių sultis patarė gerti kamuojant skrandžio skausmams, o vaisių luobelės nuovirais stabdyti sekinančius viduriavimus, gydyti dizenteriją ar vidines žaizdas.

Nuo senų laikų granatai vadinami karališkais vaisiais. Kalbama, kad jei pasaulyje nebūtų granatų, monarchai neturėtų kelių valdžios įrodymo atributų – karūnos ir skeptro. Legendos byloja, kad būtent šio vaisiaus viršūnė yra monarchijos simbolio prototipas.

Granatai aprašomi ir Mesopotamijos dantiraščiuose, minimi daugelyje Korano tekstų (6:99, 6:141, 55:68). Pavadinimas "granatas" kilęs iš viduramžių lotynų pōmum "obuolys" ir granatum "sėklos". Žydų rabinai laikosi nuomonės, kad Adomas ir Ieva nuo Pažinimo medžio skynė ir valgė ne obuolį, bet granato vaisių. Todėl granatai kartais vadinami uždraustu Edeno sodo vaisiumi.

Tibeto gydytojai saldžiojo granato sultimis gydydavo virškinamojo trakto ligas, inkstų dieglius, saldžiojo granato sultis rekomenduodavo gerti sergant diabetu, o sutirštintomis sultimis gydydavo skorbutą, nudegimus. Be to, šiomis sultimis stiprindavo organizmą, mažindavo karščiavimą, malšindavo troškulį.

Tirpdo cholesterolį

Bhavaprakaša Nighantu tekstuose granatai aprašomi kaip didinantys apetitą, gerinantys virškinimą, valantys kraują, gerinantys sėklos ir kiaušinėlio kokybę.

Granatai Ajurvedoje tūkstantmečius žinomi kaip stebuklingas vaisius.

Ajurveda granatus rekomenduoja troškuliui malšinti, nuo karštligės. Šie vaisiai - tonikas nervų sistemai, vaistas nuo kvėpavimo takų ir burnos ertmės ligų.Granatų sėklos ir sultys laikomos širdies tonikais, gerai tirpdo cholesterolio sankaupas arterijose. 2004 m. mokslininkai paskelbė, kad stiklinė granatų sulčių per dieną gali visiškai sustabdyti aterosklerozę ir net ją gydyti.

Ajurveda pataria granatų vaisių ir granatų medžių žievę naudoti kaip vaistą žarnyno problemoms gydyti: nuo parazitų, dizenterijos ir viduriavimo. Sutraukiančios granato savybės puikiai tinka stabdant kraujavimą iš nosies ir dantenų.

Granatai pagerina intelektą ir atminties stiprumą.

Išskirtinė granatų skonio savybė – sutraukiantis skonis, tačiau šie vaisiai taip pat gali būti saldūs, rūgštūs ir kartūs.

Granatai gerina apetitą ir skonio pojūčius,  subalansuoja vata ir kapha došas, padeda išlaikyti psichikos ir kūno pusiausvyrą.

 Ajurveda teigia, kad granatai šalina impotenciją – 14 dienų kas vakarą tereikia suvalgyti po vieną vaisių.

Granatai puikiai padeda įveikti pykinimą.

 Žaliava priežvėžiniams vaistams

 2011 m., 32 klinikinių tyrimų metu National Institutes of Health buvo išnagrinėtas granatų ekstraktų ir sulčių poveikis įvairių ligų prevencijai.  Nustatyta, kad granatai pasižymi didžiuliu antioksidaciniu poveikiu. Jie yra puiki žaliava gaminant priešvėžinius vaistus. Gydant krūties, prostatos vėžį bei leukemiją ypač veiksmingas granatų ekstraktas.

 Sultys – tarsi antras kraujas

 Visos granato vaisiaus dalys yra labai vertingos. Sakoma, jog granatų sultys — tai tarsi antrasis kraujas.

Nuo kosulio, bronchito pagelbės granatų ir imbiero sultys, sumaišytos su medumi. Gerti kas 3 valandas po 4-5 arbatinius šaukštelius.

 Granatų sultys yra puiki natūrali ajurvedinė skrandžio opos gydymo priemonė.

Granatų sultys turi antibakterinį poveikį. Virusinės infekcijos gali būti slopinamos, vartojant šių vaisių sultis ir ekstraktus.

Šviežios granatų sultys - puikus antioksidantas, saugantis nuo laisvųjų radikalų, stabdantis senėjimo procesus, slopinantis vėžinių ląstelių vystymąsi, stiprinantis imunitetą gydant AIDS.

Granatai stabdo drumzlių, kraujo trombocitų ir nereikalingų krešulių susidarymą. Manoma, kad lėtina kataraktos vystymąsi.

Moksliniai tyrimai rodo, kad granatų ekstraktai gali apsaugoti nuo osteoartrito.

Granatuose yra daug vitamino C, kalio, tai geras ląstelienos šaltinis su mažai kalorijų.

Granato viduje yra nuo 200 iki 1200 sėklų, apgaubtų raudonu sultingų sluoksniu (arillus). Šis sluoksnis valgomas, naudojamas kulinarijoje ir yra turtingas mineralų, vitaminų. Granatų sudėtyje esantis vitaminas B6 saugo raumenis nuo mėšlungio ir skausmų, kuriuos sukelia dideli fiziniai krūviai. Be to, šis vitaminas pagerina magnio pasisavinimą.

Jeigu daug laiko praleidžiate prie kompiuterio, granatuose esantis vitaminas PP, saugantis regėjimą, jums būtinas. Be to, šis vitaminas mažina cholesterolio kiekį kraujyje.

Granatų sėklose gausu geležies, todėl norint padidinti hemoglobino kiekį kraujyje pravartu valgyti šviežių vaisių ir gerti sulčių.

Granatuose yra maistinių skaidulų, natūralaus cukraus, angliavandenių, baltymų, geležies, kalcio,vitamino C, cinko, kalio, fosforo, magnio, B grupės vitaminų: B1 (tiamino), B2 (riboflavino), B3 (niacino), B9 (folio rūgšties), B6, B5 (pantoteno rūgšties).

Kasdien gerti šviežias granatų sultis labai naudinga žmonėms, kenčiantiems nuo žemo kraujospūdžio ir astmos. Granatų sultys valo kraują. Gerti reikia kasdien po 200 ml vakare prieš miegą. Šios sultys mažina karščiavimą, padidina atminties galią, užmuša mikrobus skrandyje ir žarnyne, šalina blogą burnos ertmės kvapą.

Granatų sultys labai padeda suviduriavus, bet per didelis jų kiekis gali sukelti vidurių užkietėjimą.

Granatų sultys yra naudingos moterims kontroliuoti krūties vėžio riziką. Tai ir prevencinė priemonė prieš Alzheimerio ligą, jos tinka ir sergant – sulėtina ligos eigą.

Granatai kosmetikoje

 Granatų žievelės plačiai naudojamos kosmetikoje, jomis gydoma veido ir galvos seborėja, dermatozė, nudegimai.

 Vaisių luobelių nuoviru patartina skalauti išplautus plaukus – greičiau auga.

 Granatuose esanti citrinos rūgštis naikina pigmentines dėmes, strazdanas, spuogus.

 Sunokusių vaisių sultys, sumaišytos su tiršta grietine lygiomis dalimis, puikiai balina ir maitina sausą bei normalią veido odą.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų