Ketvirtadienis, 2024.04.18
Reklama

Gaivinančioji ir sveikatinančioji vaistinė agurklė (1)

Šaltinis: vlmedicina | 2011-09-23 20:41:44

Hipokratas teigė, jog vaistinės agurklės (lot. Borago officinalis, sanskritu Parnyavani) lapai nuveja liūdesį, nuobodulį bei melancholiją. Senovės Romoje vaistinės agurklės lapų ir žiedų prieš mūšį kariams įberdavo į gėrimus, kad šie būtų drąsesni. 

Žilvino Užkuraičio nuotr.

 Jauni vaistinės agurklės lapai kvepia šviežiais agurkais.  Jie naudojami salotoms, mišrainėms, ypač tinka šaltibarščiams. Juos dedame į sviestą, grietinę,  sūrius, jogurtus, raugiamus agurkus. Žiedų ir džiovintų stiebų antpilas vertinamas dėl jo gaivinančio efekto ir dažnai naudojamas paskaninti salotoms.

 Valteris Šenenbergeris knygoje „Augalų sultys-sveikatos šaltinis“ tvirtina, kad šviežia agurklė ir jos sultys žydėjimo metu gerina nuotaiką, didina darbingumą, šalina depresiją, melancholiją.

Johanas Volfgangas Gėtė labai mėgo žalią agurklių padažą: agurklių, petražolių, pienių, mėtų, dilgėlių, rūgštynių (lygiomis dalimis) lapus nuplauti. Smulkiai supjaustyti, užpilti stikline rūgpienio su maltais juodaisiais pipirais (pagal skonį) ir vienos citrinos sultimis su cedra. Padažas nuostabiai dera su troškintomis daržovėmis.

Vaistams žiedai, stiebai ir lapai renkami žydėjimo metu ir džiovinami pavėsyje gerai vėdinamoje patalpoje

Agurklė Ajurvedoje

 Ajurvedoje kartaus ir aštraus skonio vaistinė agurklė vartojama vata ir kapha došoms mažinti. Lapų salotas patariama valgyti inkstų bei žarnyno uždegimų prevencijai.

Agurklės antpilas padeda nuo funkcinių nervų ligų, širdies neurozių, reumatinių ligų, sąnarių skausmų. Nuo pabrinkimų, inkstų uždegimų, reumatinių skausmų rekomenduojamas antpilas, kuriam imama 10 g žolės su žiedais (2 valgomieji šaukštai) ir užpilama stikline verdančio vandens. Laikoma 5 valandas sandariai uždengtame inde, perkošiama, įdedama medaus. Geriama kelias dienas po valgomąjį šaukštą 5-6 kartus per dieną.

Agurklės labai tinka esant prostatos uždegimui: saują džiovintų lapų užplikome 500 ml vandens, palaikome 10 min. Geriame po du puodelius kasdien.

 Meduje išvirti vaistinės agurklės lapai padeda gydyti opaligę, uždegimus bei atsikosėti.

 Jei dėl nervinių sukrėtimų sutriko širdies ritmas, patariama pieno išrūgose išvirti vaistinės agurklės augalą ir gerti šio nuoviro.

 Organizmą stiprina vaistinės agurklės žiedų arbata: 3–6 gramus vaistinės agurklės žiedų užpilti 100 ml vandens ir leisti šiltoje vietoje nusistovėti 4–7 dienas.

 Jei būtina išprakaituoti, 20–40 gramų sausos vaistinės agurklės žolės užpilkite puse litro vandens ir leiskite nusistovėti.

 Sergantiems kepenų ligomis patariama valgyti virtos vaistinės agurklės žolės. 10 gramų vaistinės agurklės žolės užpilkite 300 ml verdančio vandens arba pieno išrūgų, leiskite nusistovėti, po to šių vaistų po viena arbatinį šaukštelį duokite gerti karštligės krečiamiems bei sausai kosėjantiems.

 Nuo sąnarių bei raumenų skausmų: 2 šaukštus džiovintų agurklių užplikome 200 ml verdančio vandens, po 3 – 4 val. perkošiame ir išgeriame prieš valgį. Gydymo trukmė 1-2 savaitės.

Vaistine agurkle patariama balinti strazdanas. Malti lapai gali būti naudojami regeneruojanajai  veido kaukei.

 Agurklių preparatų  turėtų vengti nėščiosios, sergantieji epilepsija, šizofrenija, vartojantys fenotiazino grupės raminamuosius.

 Parengė Žilvinas Užkuraitis

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Transarterinė chemoembolizacija – veiksmingas įrankis kovoje su kepenų vėžiu
Tiek Europoje, tiek visame pasaulyje daugėja kepenų vėžio atvejų. Iš onkologinių kepenų susirgimų labiausiai paplitusi s...
Žaibavimas akyse gali būti aklumu gresiančios ligos pranašas
Tinklainės atšokos operacijos priskiriamos skubiųjų kategorijai ir yra vienos iš sudėtingiausių, todėl atliekamos tik tr...
Kaip prižiūrėti dantų implantus?
Gana dažnai girdimas mitas, kad įsidėjus dantų implantus – daugiau nereikės rūpintis savo burnos ertme. Odontologa...
Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis kompensuos naujus tyrimus ir procedūras
Nuo gegužės 1 d. Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis finansuojamų paslaugų sąrašą papildys nauji tyrimai...
Šienligės rizikos banginiai – kaip juos suvaldyti?
Augalų žydėjimo sezonas kasmet priverčia vis daugiau žmonių čiaudėti ir ašaroti, o mokslininkai bando suteikti viltį, ka...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų