Sekmadienis, 2025.04.27
Reklama

Vynuoges kai kurie gali valgyti net su kauliukais

Šaltinis: vlmedicina | 2022-09-03 00:36:40

Vynuogės – vienos saldžiausių uogų, todėl dažnai klaidingai manoma, kad jos visai nevertingos. Tačiau prasidėjus rudens vynuogių sezonui, sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė griauna šį mitą ir sako, kad vynuogės pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, yra puikus vitaminų šaltinis, o kai kurie šias uogas gali valgyti net su kauliukais, taip pagerindami žarnyno veiklą.

Mėsa su vynuogėmis
Patiekalas su vynuogėmis / Pranešimo autorių nuotr.

„Vynuogės įvardijamos kaip eilę žmogaus organizmui reikalingų vitaminų turinčios uogos. Jose gausu B grupės vitaminų, tiamino, riboflavino, vitaminų C ir K, šiek tiek vitamino E. Taip pat vynuogėse randama ir mineralinių medžiagų: vario, kalio bei mangano. Tačiau vienas iš didžiausių vynuogių privalumų – jose esantys antioksidantai. Priklausomai nuo vynuogių rūšies, gali skirtis tam tikrų antioksidantų kiekis. Pavyzdžiui, raudonų vynuogių odelėse yra labai aktyvaus antioksidanto – resveratrolio, kuris pasižymi priešuždegiminėmis ir širdžiai naudingomis savybėmis. Manoma, kad vynuogėse esantys antioksidantai mažina Alzheimerio ligos riziką, pasižymi antivėžinėmis savybėmis“, – vynuogių naudą atskleidžia E. Gavelienė.

Pasak gydytojos dietologės, dėl savo antioksidacinių savybių vynuogės privalo atsidurti mitybos racione: „Vaikams ir suaugusiems vertėtų paįvairinti kasdien suvalgomų uogų ir vaisių kiekį. Bendra vaisių ir uogų paros norma – 200–300 gramų, o dalis šio kiekio galėtų būti vynuogės.“

Gydytoja dietologė sako, kad vynuogės yra saldesnės uogos, todėl visuomenėje dažnai sklando mitas, kad jos turtingos tik angliavandenių, kurių geriau atsisakyti.

„Nors vynuogės iš tiesų yra vienos tų uogų, kuriose greitai įsisavinamų angliavandenių yra nemažai, tačiau teikiamos naudos tai pranoksta. Kita vertus vynuogių natūralus angliavandenis fruktozė yra puikus energijos šaltinis. Nepernokusių vynuogių glikeminis indeksas nėra aukštas, todėl kartkartėmis saujele vynuogių gali pasimėgauti net cukriniu diabetu sergantys asmenys. Tiesa, vynuogių sultims ši taisyklė negalioja, nes jų glikeminis indeksas yra didelis“, – primena E. Gavelienė.

Iš vynuogių kauliukų neretai gaminami įvairūs ekstraktai, naudojami grožio procedūroms, o iš sėklų – spaudžiamas aliejus. Pasak E. Gavelienės, kai kurie gali valgyti ir vynuogių kauliukus: „Nors vynuogių kauliukai priskiriami nevirškinamai uogų daliai, tačiau patekę į žarnyną jie gali būti naudingi – pagerina žarnyno veiklą, motoriką. Tačiau žmonės, varginami ūmaus pilvo pūtimo, turėtų atsargiau valgyti vynuoges su kauliukais, mat jų atsiradimas žarnyne gali jį tik sustiprinti. Be to, uogos su kauliukais nerekomenduojamos žmonėms, kurie serga žarnyno ligomis, pavyzdžiui, divertikulioze.“

„Rimi“ kulinarijos ekspertai kviečia paragauti neįprastą vynuogių ir antienos duetą ir namuose pasigaminti salotas su šiais ingredientais.

Vynuogių salotos su antiena, daigintais kviečiais ir cikorijų lapais

Patiekalui reikės:

300 g raudonų besėklių vynuogių;

1 vnt. cikorijos;

75 g špinatų;

150 g daigintų kviečių;

15 g sviesto;

1 šaukšto alyvuogių aliejaus;

1 vnt. anties krūtinėlės;

15 g pakepintų lazdynų riešutų.

Padažui reikės:

1 šaukšto balzaminio acto;

4 šaukštų ypač tyro alyvuogių aliejaus.

Gaminimas:

Į dubenį sumeskite atskirtus cikorijos lapus, špinatus, suberkite daigintus kviečius, vynuoges, riešutus (jei nekepinti, prieš tai pakepinkite).

Keptuvėje įkaitinkite sviestą ir aliejų. Dėkite anties krūtinėlę odele į apačią ir kepkite, kol gražiai apskrus. Apverskite ir pakepkite dar 2 minutes. Orkaitę įkaitinkite iki 190°C ir pašaukite anties krūtinėlę 5–7 minutėms. Iškepusią krūtinėlę supjaustykite griežinėliais.

Pasigaminkite padažą: į dubenį supilkite balzaminį actą, alyvuogių aliejų ir išmaišykite. Salotas ir antieną išdėliokite ant lėkštės ir apipilkite padažu.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Besaikės saulės vonios – kelias į melanomą: kodėl tradicinį deginimąsi reikėtų pamiršti
Nors melanoma tarp vyrų yra trečias pagal paplitimą vėžys, o tarp moterų – antras, į saulės spindulius neretai num...
Patarimai jaučiantiems alergijos simptomus: kaip sumažinti žiedadulkių poveikį sveikatai
Įsibėgėjus pavasariui ir augalams pradėjus barstyti žiedadulkes, Higienos instituto Sveikatos stiprinimo centro speciali...
Lietuva jau įsigijo sezoninių gripo vakcinų
Balandžio 24–30 dienomis visame pasaulyje minima Pasaulinė imunizacijos savaitė. Šia proga Valstybinė ligonių kasa...
Antsvorio ir nutukimo stigma: kaip visuomenės požiūris apsunkina kelią į sveikatą?
Nors sveikos gyvensenos temos dažnai siejamos su teigiamais pokyčiais, antsvorio turintys ar nutukę jauni žmonės dažnai...
Kauno klinikų endokrinologė: hormonų pusiausvyrą trikdo net kasdieniai įpročiai
Pastaraisiais metais vis daugiau žmonių serga endokrininėmis ligomis, todėl mokslininkų dėmesys krypsta į aplinkoje esan...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų