Šeštadienis, 2024.05.11
Reklama

Vitaminų ir mineralų šaltinis moliūgas(3)

2011-11-20 23:30:16

Moliūgai (lot. Cucurbita maxima, sanskr. Kušmandaka – tas, kurio stiebas vyniojasi, įsikimba į viską)  yra labai universalus produktas – juos galima  kepti, virti, naudoti sriuboms, košėms, tyrėms. Valgomos visos jo dalys - minkštimas, sėklos, lapai, žiedai.

Algirdo Kubaičio nuotr.

Ajurveda nuo inkstų ir kepenų ligų pataria gerti šviežias minkštimo sultis (iki 1 litro per dieną).  Sutrinto minkštimo tyrelė dedama ant odos, sergant egzema ar nusideginus.

Ajurveda rekomenduoja moliūgus vartoti esant šaltiems ir drėgniems orams su ghi, migdolais ir nerafinuotu cukrumi -  tai sustiprina imunitetą.

Moliūgai subalansuoja  visas došas - vata, pita ir kapha. Jie yra  puiki atjauninanti priemonė.

Moliūgai dera su visais prieskoniais, ypač šildančiais (gvazdikėliais, juodaisiais pipirais, imbieru), stimuliuoja kraujotaką, šildo galūnes.

Moliūgai valgomi virti, kepti, džiovinti. Ypač  vertinga sorų kruopų košė su moliūgu. Paskrudintos moliūgų sėklos su druska - populiarus užkandis vakare.

Sveikatinančios savybės

92 proc. moliūgo sudaro vanduo, vaisiaus minkštimas turi cukraus, kalio, kalcio, magnio ir geležies druskų, vitaminų C, B1, B2, PP ir provitamino A, o sėklos -  36-52 proc. riebiojo aliejaus, fitosterinų, dervinių medžiagų, organinių rūgščių.

Kadangi moliūgai turi mažai organinių rūgščių ir ląstelienos, juos patariama valgyti sergant skrandžio ir žarnyno ligomis, o  pektinas naudingas gydant storųjų žarnų uždegimą.

Moliūgus naudinga valgyti sergantiems ateroskleroze, nes padeda iš organizmo pašalinti cholesterolį. Šviežias moliūgų minkštimas gerina žarnyno veiklą ir valgomas, kai užkietėję viduriai (iki 0,5 kg per dieną).

Kadangi moliūgai nekaloringi, juos rekomenduojama valgyti su medumi ir žiupsneliu muskato riešuto esant nutukimui ir depresijai.

Moliūgai skatina šlapimo išsiskyrimą, todėl jais galima gydyti pabrinkimus, atsiradusius dėl širdies ir kraujagyslių, inkstų ir šlapimo pūslės ligų.

Moliūgai turi milžinišką kiekį vitaminų. Vitaminas D reikalingas vaikų augimui, padeda įsisavinti kalcį dantims ir kaulams.

Vitaminai В, С, РР, Р ir Е stabdo senėjimo procesus ir gerina potenciją.

Moliūguose daug vario, fosforo, geležies, todėl rekomenduojamas profilaktiškai nuo mažakraujystės ir aterosklerozės.

Sėklos - vitaminų ir mineralų šaltinis

Moliūgo sėklos yra puikus mineralų šaltinis. Pusėje puodelio yra 92 proc. rekomenduojamos magnio ir mangano paros normos ir 50 proc. rekomenduojamos cinko.paros dozės. Taip pat turi B grupės vitaminų, didelį kiekį vitamino K, reikalingo kaulų sveikatai ir kraujo krešėjimui, geležies.

Moliūgų sėklose yra L-triptofano, natūralaus junginio,  padedančio įveikti  depresiją,  daug cinko, kuris saugo  nuo osteoporozės. Jos padeda sumažinti uždegimą bei priešuždegiminių vaistų šalutinį poveikį.

Moliūgų sėklos stabdo inkstuose kalcio oksalato akmenų formavimąsi. Jose  yra fitosterolių, junginių, kurie sumažina  cholesterolio lygį, tai pat apsaugo nuo onkologinių ligų.

Parengė Žilvinas Užkuraitis

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį
Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kū...
Pristatė vėžio „konsultacijų kabinetą“: net 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti
Onkologinių susirgimų tikimybė visuomenę vis dar itin gąsdina, o apie prevencines programas ir šiuolaikinį gydymą gyvent...
Operacinės slaugytoja: „Esame šiek tiek paslaptingi ir atsiriboję „stop" linijomis“
„Operacinės slaugytojas privalo suskaičiuoti instrumentus, tvarsliavą, adatas prieš prasidedant operacijai ir prie...
Keičiama pacientų skundų nagrinėjimo tvarka
Nuo šių metų gegužės mėnesio įsigaliojo nauja pacientų skundų nagrinėjimo tvarka Valstybinėje akreditavimo sveikatos pri...
Ar vaikai dar moka žaisti: į žaidimų svarbą ankstyvajame ugdyme ragina pažvelgti plačiau
Paradoksalu, tačiau mūsų vaikai nebemoka žaisti, jiems trūksta vaizduotės. Namuose vieną po kito įveikdami kompiuterinių...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų