Šeštadienis, 2024.11.09
Reklama

Velykų stalo užkandis melionas – sveikatai palankus vaisius

Šaltinis: vlmedicina | 2024-03-30 09:43:56

Kai kuriose kultūrose geltonasis melionas laikomas sėkmės ir klestėjimo simboliu, tad ir lietuviškam Velykų stalui šis vaisius – neprošal. Jis ne tik atliks simbolinę funkciją, bet bendram vaišių stalui suteiks daugiau spalvų bei atgaivins įvairių patiekalų gausoje.

Užkandis su melionais
Pikantiški užkandžių iešmeliai su melionais / Pranešimo autorių nuotr.

Visapusiškai sveikatai palankus vaisius

Geltonuoju melionu galima mėgautis įvairiais būdais: jis valgomas šviežias, kaip užkandis, dedamas į vaisių salotas, maišomas į kokteilius, glotnučius bei naudojamas gaiviems desertams gardinti. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pranešime žiniasklaidai atkreipia dėmesį, kad įtraukdami šį vaisių į savo mitybos racioną, organizmui padarome išties nemažą paslaugą: praturtiname jį skaidulomis, vitaminais, mineralais bei antioksidantais.

„Melionai pasižymi nedideliu kalorijų kiekiu, tačiau juose gausu svarbiausių žmogui vitaminų ir mineralų, tad jie puikiai papildo subalansuotą mitybą. 100 g šio vaisiaus yra apie 36 kcal, todėl juo galima sočiai, bet nekaloringai užkandžiauti, praturtinant organizmą vitaminais C ir K bei antioksidantais. Šios medžiagos stiprina imuninę sistemą, gerina odos sveikatą, padeda žaizdų gijimui, kraujospūdžio reguliavimui bei mažina lėtinių ligų riziką“, – vardija gydytoja dietologė.

Dr. E. Gavelienė priduria, kad melionuose esančios skaidulos itin naudingos virškinamojo trakto darbui: 100 g meliono porcijoje yra apie 0,8 g skaidulinių medžiagų, kurios palaiko sveiką žarnyno mikrobiomą ir padeda sulėtinti cukraus bei cholesterolio įsisavinimą kraujyje – tai savu ruožtu sumažina lėtinių širdies ligų riziką.

Vis dėlto, gydytojos dietologės perspėjimu, melionus atsargiau turėtų vartoti tie, kuriuos kamuoja cukrinis diabetas arba siekiantys reguliuoti apetito lygį: 100 g šio vaisiaus yra maždaug 8 g cukraus, kurį daugiausia sudaro fruktozė, gliukozė ir sacharozė. Tačiau dr. E. Gavelienė pažymi, kad nepaisant saldumo, palyginti su kitais vaisiais, melionų glikemijos indeksas yra palyginti žemas, t. y. jie lėčiau veikia cukraus kiekį kraujyje.

Ką gaivaus galima paruošti iš meliono Velykų stalui?

Geltonasis melionas gali būti puikus Velykų vaišių priedas, suteikiantis šventiniam meniu saldumo ir gaivumo. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva sako, kad vienas iš greitų ir pigesnių būdų įtraukti jį į Velykų šventę – tai paruošti gaivių vaisių salotų.

„Paprasčiausiai supjaustykite prinokusį melioną kubeliais ir sumaišykite jį su kitais vaisiais bei uogomis, pavyzdžiui, braškėmis, mėlynėmis ir kiviais. Skonį galite sustiprinti įmaišydami truputį medaus arba šlakelį šviežių laimo sulčių. Taip pat svečius puikiai atgaivins melionų kokteilis: jo gabaliukus sutrinkite su ledukais, laimo sultimis ir gazuotu vandeniu. Gėrimą galite papuošti mėtos šakele arba laimo griežinėliu”, – pataria ekspertė.

Jei po šventės lieka meliono likučių

O. Suchočeva taip pat rekomenduoja išsaugoti po Velykų likusį melioną: persisotinus šventės vaišėmis, gali nebesinorėti iškart jo suvartoti, o vėliau šis vaisius puikiai pravers kitų patiekalų, pavyzdžiui, salotų gamybai bei gardiems pusrytiniams glotnučiams.

„Supjaustykite likusį po Velykų melioną griežinėliais ar kubeliais bei sudėkite juos į sandarų indą. Svarbu iš indo pašalinti kuo daugiau oro, kad melionas išlaikytų savo tekstūrą ir skonį. Laikykite jį šaldytuve iki 3–4 d. Jei norite prailginti meliono galiojimo laiką, likusius gabalėlius galite ir užšaldyti. Tiesiog sudėkite vaisiaus kubelius ar skilteles ant kepimo skardos vienu sluoksniu ir užšaldykite kelioms valandoms. Vėliau užšaldytus meliono gabalėlius perkelkite į maišelį ar pasirinktą indą ir laikykite šaldiklyje iki 3 mėn.”, – aiškina prekybos tinklo ekspertė.

Pikantiški užkandžių iešmeliai su melionais

Iešmeliams reikės:

½ geltonojo meliono;

12 vnt. baziliko lapelių;

Pakelio mocarelos rutuliukų;

12 vnt. vytinto kumpio „prosciutto“ gabaliukų;

Šiek tiek balzaminio kremo.

Gaminimo eiga:

Nulupkite melioną ir pašalinkite sėklas. Iš meliono išskobkite 24 rutuliukus.

Surinkite iešmelius: užmaukite meliono rutuliuką, baziliko lapelį, mocarelos rutuliuką, vytinto kumpio gabaliuką ir antrą meliono rutuliuką.

Keliais šlakeliais apliekite paruoštus iešmelius balzaminiu kremu.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Klaipėdos universiteto ligoninėje prieširdžių virpėjimas pradėtas gydyti pažangiausiu metodu
Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) Širdies aritmijų centro medikai nuo šiol prieširdžių virpėjimą – vieną iš d...
Nosies operacijos skirtingose kultūrose: kaip skiriasi pageidavimai pasaulyje?
Nosies operacijos yra vienos iš populiariausių estetinės chirurgijos procedūrų. Nors šios operacijos tikslas yra pagerin...
Medicinos paslaugos greitai ir patikimai
Sveikata yra brangiausia, ką turime, todėl svarbu ja tinkamai ir laiku pasirūpinti. Tam atliekami išsamūs sveikatos tyri...
Kaip tinkamai pasiruošti radiologiniams tyrimams?
Kauno klinikų Radiologijos klinikoje atliekamas platus radiologinių tyrimų spektras, įskaitant rentgeną, ultragarsą, kom...
Nemalonios kelionės į tualetą gali įspėti apie ligą: kaip palengvinti simptomus?
Dirgliosios žarnos sindromas – nemaloni, kasdienybę apsunkinanti lėtinė būklė, paveikianti apie 5–10 proc. p...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų