Sekmadienis, 2023.03.26
Reklama

Veido kaukes dėvintys pėstieji gatvėse turėtų būti budresni

Šaltinis: vlmedicina | 2020-05-06 10:23:26

Vyriausybei švelninant karantino sąlygas daugiau gyvybės atsiranda ir gatvėse bei viešosiose erdvėse. Sveikatos specialistai ir draudikai atkreipia dėmesį į tai, kad galiojant reikalavimui viešose vietose būtinai dėvėti veidą dengiančias kaukes, klaidos jas nešiojant gali turėti įtakos ir eismo saugumui, ypač – pėsčiųjų, -teigiama pranešime žiniasklaidai.

Mergina su kauke. © Pixabay.com

Problema – sau tiesiai į akis iškvepiamas oras

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Laura Vanagaitė atkreipia dėmesį, kad teisingai užsidėti kaukių dar nemokame, o ir kaukės dėvėjimą tik ant burnos, paliekant neuždengtą nosį, galima pavadinti nebent saugaus ir atsakingo elgesio imitavimu.

„Neturėdami ilgalaikės kaukių dėvėjimo patirties, jas bandome pratintis ir viena dažniausiai pasitaikančių klaidų yra netinkamas jų prispaudimas prie veido, ypač viršutinės dalies. Net jei dalis daugkartinių kaukių neturi prie nosies prispausti skirtų vielučių, tai ir vienkartines medicinines kaukes su vielutėmis dažnai tenka matyti atvipusias po akimis. Tokiu atveju tiesiai į jas iškvepiamas šiltas oras, o jei dėvimi akiniai – jie tiesiog užrasoja“, – sako L. Vanagaitė.

Ji pataria pėstiesiems ypatingą dėmesį atkreipti į tai, ar gerai prigludusi viršutinė kaukės dalis. Jei to nepavyksta iki galo tinkamai sureguliuoti, galima pabandyti ją priklijuoti ir taip pritvirtinti pleistro gabalėliu, o regėjimą koreguojančius ar saulės akinius atitraukti kiek toliau.

„Bet kokiu atveju pėstieji turėtų laikytis kelio ženklų bei šviesoforų signalų, gatvę ar kelią kirsti tik tam numatytose vietose. Prieš įžengdami į važiuojamąją kelio dalį įsitikinkite, ar judėti toliau tikrai saugu. Dėvėdami regėjimo sąlygas kiek koreguojančias apsaugines kaukes, neskubėkite, skirkite sau tiek laiko, kad galėtumėte įvertinti, ar tikrai matote visas transporto priemones, suvokiate jų judėjimo greitį bei trajektoriją“, – rekomenduoja draudimo bendrovės BTA ekspertizių skyriaus vadovas Andrius Žiukelis.

Anglies dvideginio spąstai

Vairuotojai savo automobiliuose apsauginių veido kaukių dėvėti neprivalo. Kad tai yra didelis pliusas eismo saugumui, rodo balandžio mėnesį JAV užfiksuotas įvykis. Jis išryškino tai, kad dėvėdami kaukes įkvepiame daugiau anglies dvideginio nei įprastai.

„JAV Naujajame Džersyje įvyko nelaimė, kuomet keletą valandų su N95 kauke, atitinkančia FFP2 standartą, vairavęs vairuotojas tiesiog „atsijungė“ ir trenkėsi į stulpą, sudaužydamas automobilį. Vietos policijos nuomone, nelaimė įvyko dėl ilgo respiratoriaus naudojimo, kuris lėmė nepakankamą deguonies ir per didelį anglies dioksido suvartojimą. Panašų, nors ir silpnesnį, efektą suteikia net ir kur kas paprastesnės kelių medžiagos sluoksnių kaukės, todėl dėvint jas nereikėtų pervertinti savo reakcijos į greitai kintančią situaciją eisme“, – pastebi A. Žiukelis.

Pasak jo, nekritikuojant ir nevertinant eismo dalyvių pasirinktų prevencijos priemonių kaip perteklinių ar pernelyg griežtų, tenka ir mūsų šalies gatvėse pamatyti dujokaukių tipo apsaugas dėvinčių eismo dalyvių.

„Žmonės saugosi kaip išmano, bet pamačius Vilniuje ant paspirtuko skriejančią merginą su dujokaukės tipo apsauga ant veido norom nenorom kyla klausimas, ar ji pati pasvėrė visus tokios priemonės dėvėjimo pliusus ir minusus bei ar jaučiasi patogiai. Norisi tikėtis, kad taip, tačiau su paspirtukais bei dviračiais prasilenkiantys pėstiesiems taip pat yra signalas, kad budrumas šiuo metu turėtų būti net didesnis nei įprastai“, – konstatuoja ekspertas.

Jo teigimu, kaip bebūtų, pandemijos metu vardan savo ir kitų saugumo veido kaukes dėvėti būtina, tačiau ne ką mažiau svarbu pasirūpinti ir tuo, kad jos netrukdytų regėjimui bei atsakingam dalyvavimui eisme.

Reikalavimas viešose vietose dėvėti apsaugines veido kaukes Lietuvoje galioja nuo balandžio 10 dienos.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
B grupės vitaminai: ar žinote kiekvieno iš jų skirtumus ir poveikį?
Dauguma gali būti susipažinę, kad B grupės vitaminai yra atsakingi už mūsų nervų sistemos palaikymą. Tačiau vertėtų ne...
Pakartotinai skelbiamas Klaipėdos universiteto ligoninės vadovo konkursas
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia konkursą Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) vadovo pareigoms eiti. Vado...
Tuberkuliozė yra išgydoma, jei laikomasi gydymo režimo
Pagrindinė tuberkuliozės gydymo problema – nutrauktas gydymas ir dėl to besivystanti vaistams atspari liga. Tuberk...
Oro drėkintuvai: ar jums reikia drėkintuvo namuose?
Per dieną įkvepiame daugiau nei 14 000 litrų oro. Palyginkime: dauguma žmonių kasdien išgeria tik apie du litrus vandens...
Kur pirkti dantų irigatorius?
Jeigu norite, kad jūsų šypsena būtų graži – tuomet pirmiausia ji turi būti sveika. Daugeliui atrodo, kad sveiki be...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų