Šeštadienis, 2024.04.27
Reklama

Kaukių nešiojimas: daugelis vienu veiksmu daro dvi dideles klaidas

Šaltinis: vlmedicina | 2021-05-28 12:14:15

Nors jau ilgą laiką kasdien viešose vietose turime nešioti veidą dengiančias apsaugos priemones nuo virusų ir daugelis jau tai daro taisyklingai, vis dėlto dažnai vienu veiksmu daromos dvi klaidos, kurios smarkiai padidina riziką užsikrėsti.

Moteris dedasi kaukę
Kaukė / Camelia nuotr.

 

„Dažnai žmonės apie tai net nepagalvodami rankomis liečia kaukę. Taip vienu veiksmu daromos dvi klaidos, kurios smarkiai padidina riziką užsikrėsti: pirmiausia, apskritai dėvint kaukę jos išorinės dalies negalima liesti rankomis, antra, po kaukės palietimo rankos nedezinfekuojamos ar nenuplaunamos, taip žmogus galimai užkratą perneša ant kitų paviršių, – sako „Camelia“ vaistininkė Monika Žalytė. – Išorinės kaukės dalies jokiais būdais negalima liesti, nes ant jos nusėda visi aplinkoje sutikti virusai, nuo kurių mes saugomės.“

Vaistininkė pabrėžia, kad net ir nusiimant kaukę derėtų liesti tik jos raištelius, o po to gerai nusiplauti rankas arba dezinfekuoti.

M. Žalytė pastebi, kad kaukės neretai žmonėms smunka nuo veido, ypač vyresniems žmonėms ar kalbantiems. Pavyzdžiui, atėjus pasikonsultuoti į vaistinę, kaukė smunka tikrai ne vienam pacientui. Tad ką daryti?

Pirmiausia, vaistininkė pataria stengtis kaukę užsidėti taisyklingai: kaukė ar respiratorius turi dengti kvėpavimo takus (būtinai tiek burną, tiek nosį), turi būti prigludę prie veido (apspausti nosį kaukėje ar respiratoriuje esančia vielute), medicininės kaukės spalvotoji pusė turi būti išorinėje pusėje. Jei kalbant kaukė vis tiek nusmuko nuo nosies, vaistininkė atkreipia dėmesį, kad prieš saugiai pasitaisant apsauginę kaukę, pirmiausia, reikia nusiplauti rankas muilu arba, jeigu nėra galimybės, jas dezinfekuoti dezinfekciniu skysčiu. Kaukę paimkite už raištelių ir neliesdami jos išorės bei vidaus pasitaisykite. Jei nepasisekė pasitaisyti kaukės tokiu būdu, tuomet ją rekomenduojama pasikeisti nauja, laikantis visų higienos taisyklių.

Vienkartinių kaukių negalima dėvėti pakartotinai. „Jei nusiėmę jau panaudotą kaukę įsidedate ją į kišenę ar krepšį, užkratą pernešate ant daiktų, o vėliau vėl pasiimdami kaukę ir norėdami ją pakartotinai naudoti, apteršiate savo rankas, o ant veido užsidedate purviną kaukę. Taip daryti tikrai nepatariame. Vienkartinių kaukių kainos dabar mažos, tad saugus jų nešiojimas ir keitimas pagal poreikį neatneš tiek nuostolių, kiek atneštų, jei užsikrėstumėte COVID-19“, – sako vaistininkė M. Žalytė.

Vaistininkė primena vienkartinę medicininę kaukę keisti bent kas 4 valandas arba kai ji išsipurvino ar sudrėko. Respiratorių nereikėtų nešioti ilgiau nei 8 valandas.

„Nors sergamumas COVID-19 Lietuvoje šiuo metu mažėja, virusas dar niekur nedingo. Norint sustabdyti pandemiją, turime ir toliau aktyviai skiepytis, laikytis kitų karantino taisyklių, saugoti savo ir kitų sveikatą“, – akcentuoja vaistininkė.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nauja farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto išrašymo
Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tač...
Pavasario saulė taip pat gali pakenkti odai ir ją nudeginti
Po permainingų pavasario orų mėgaudamiesi pasiilgta saule, žmonės dažnai daro vieną klaidą – nepasirūpina odo...
Ir maistas, ir vaistas: salierai padės detoksikuotis pavasarį
Salierai auginami jau tūkstančius metų: jų ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur senovės Graikijoje ir Romoje sal...
Verta žinoti būsimiems ir esamiems tėvams: šleivapėdystė ir šleivojimas – skirtingi dalykai
„Nebūk šleivapėdis", – tėvai subara vaiką, kuris eidamas pėdas ant pagrindo stato ne lygiagrečiai, o įs...
Kaip sportuoti saugiai: pataria gydytojas kardiologas
Daugiau nei prieš tūkstantį metų persų kilmės gydytojas ir filosofas Avicena sakė: „Judėjimas gali pakeisti daugel...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų