Trečiadienis, 2023.12.06
Reklama

Vaidas Deksnys: „Metas keisti požiūrį į alternatyviąją mediciną“

Liepa Sveikatytė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-12-06 00:02:40

Akupunktūra, chiropraktika, muzikos terapija, reiki, shiatsu – tai ne keiksmažodžiai, o dalis priemonių, kurias siūlo alternatyvioji medicina. Vis dėlto jos Lietuvoje nėra pripažintos kaip oficialūs gydymo būdai.

Pasiruošimas japoniškajai šilumos terapijai. © VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Prieš kelerius metus Sveikatos apsaugos ministerijoje buvo įkurtas Papildomosios ir alternatyviosios medicinos (PAM) skyrius, rengiantis Papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros įstatymą, kuris kelia aistras tarp (ne)tradicinės medicinos atstovų. Ilgai diskutuota apie tai, ar papiloma ir alternatyvi medicina gali papildyti tradicinę.

„Nieko nepasieksime bandydami įrodinėti, ar šiuolaikinės medicinos, ar PAM metodai yra efektyvesni: ir vieni, ir kiti turi stiprių ir silpnų pusių. Reikėtų pradėti keisti neigiamą požiūrį į PAM paslaugas bei kvalifikuotus specialistus ir priimti faktą, kad PAM metodikos Lietuvoje egzistuoja – patinka mums tai, ar ne. Tiesiog pradėkime gilintis, mokytis ir praktikuoti“, – ragina Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų pirmininkas, Nacionalinės sveikatos tarybos narys, jogos ambasadorius Lietuvai Vaidas Deksnys.

Gydymas žolelėmis, joga, ajurveda, akupunktūra – netradicinės medicinos sritys, kurios Lietuvoje nėra pripažintos kaip oficialūs gydymo būdai. Bet ar šie metodai negali papildyti tradicinės medicinos?

Šiandieninės papildomosios ir alternatyviosios medicinos ištakos Lietuvoje siekia 1989–1990 metus. Šiuo metu į Lietuvos nacionalinę sveikatos priežiūros sistemą integruotos PAM praktikos, metodai (remiantis dr. Indrės Špokienės tyrimu „Papildomosios ir alternatyviosios medicinos teisinio reguliavimo Lietuvoje probleminiai aspektai“): akupunktūra, autogeninė treniruotė, fitoterapija, hipnoterapija, homeopatija, kineziterapija, masažas, refleksoterapija.

Refleksoterapijos, manualinės terapijos ir homeopatijos paslaugos Lietuvoje įtrauktos į licencijuojamų paslaugų sąrašą dar 1999 metais, priskirtos siauros specializacijos medicinos praktikos rūšims, numatant jas norintiems praktikuoti sveikatos priežiūros specialistams sertifikatų išdavimą. Medicinos praktikos įstatymas šiuo metu sertifikavimo nebenumato. Šiuos metodus gali praktikuoti tik gydytojo išsilavinimą ir galiojančią medicinos praktikos licenciją turintys asmenys, podiplominių studijų metu išklausę specialius kursus.

Vaidas Deksnys. Asmeninio archyvo nuotr.

Licencijuotoms ambulatorinėms sveikatos priežiūros paslaugoms priklauso kineziterapija bei masažas. Kineziterapija priskirta prie „kitą aukštąjį“– ne medicinos išsilavinimą turinčių asmens sveikatos priežiūros specialybių. Masažo paslauga yra licencijuojama asmens sveikatos priežiūros paslauga. Masažo paslaugas gali teikti tik asmenys, atitinkantys nustatytus masažuotojo profesijos kvalifikacinius reikalavimus ir tik įstaigose, turinčiose asmens sveikatos priežiūros licenciją šiai veiklai.

Hipnoterapija, autogeninė treniruotė Lietuvoje pripažįstami ir galimi taikyti kaip psichoterapijos metodai.

Kaip ir daugelyje Europos šalių, taip ir Lietuvoje bemaž visos PAM paslaugos yra mokamos – paslaugos, teikiamos valstybinėse ar privačiose sveikatos priežiūros įstaigose, pacientams iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo neapmokamos.

Kiti PAM metodai (ajurveda, joga, kaniterapija, hipoterapija, delfinų terapija, osteopatija, aromaterapija, natūropatija, hirudoterapija, pirties terapija, bioenergetika, geomedicina, radiostezija, fenšui, Ma-uri, taiči, reiki, kt.) Lietuvoje kol kas teisės aktais nereglamentuojami, o tokios paslaugos nėra vertinamos kaip asmens sveikatos priežiūra.

Medikai dažnai teigia, kad pacientai, išbandę netradicinės medicinos metodus, vis tiek galiausiai atsiduria jų rankose, bet ar išbandę daugybę vaistų ir nesusidoroję su kokia nors liga, lygiai taip pat žmonės nepatenka pas netradicinės medicinos atstovus?

 Viena priežasčių, kodėl žmonės ieško PAM paslaugų ir jomis naudojasi Lietuvoje, – užsitęsęs žmonių patiriamas diskomfortas dėl ligos ar negalavimo. Antra, pacientai nusivilia šiuolaikine (alopatine) medicina, kai ši negali pasiūlyti ligos ar negalavimo sprendimo būdų. Trečia, pacientai ieško natūralių ir holistinių gydymo būdų, trokšta būti savarankiški renkantis, jų manymu, geriausią gydymą ir priežiūrą.

Manyčiau, nieko nepasieksime bandydami įrodinėti, ar šiuolaikinės medicinos, ar PAM metodai yra efektyvesni: ir vieni, ir kiti turi stiprių ir silpnų pusių. Tolerancija ir integralumas – raktas į susitarimą. Iš pradžių visuomenei (ypač gydytojams) reikėtų pradėti keisti neigiamą požiūrį į PAM paslaugas bei kvalifikuotus specialistus ir priimti faktą, kad PAM metodikos Lietuvoje egzistuoja – patinka mums tai, ar ne. Tiesiog pradėkime gilintis, mokytis, praktikuoti.

Ar Lietuvoje populiarūs alternatyvūs gydymo būdai ir netradicinė medicina?

Šiuo metu visoje Europoje (ne išimtis ir Lietuva) PAM paslaugų ir produktų populiarumas bei vartojimas didėja. 2010 m. sausį CAMDOC Alliance, keturių didžiausių Europoje PAM organizacijų (Europos homeopatijos komiteto ECH, Europos gydytojų tarybos už medicinos daugialypiškumą ECPM, medicinos akupunktūros ir susijusių metodų tarptautinės tarybos ICMART ir Antroposifinės medicinos asociacijų tarptautinė federacijos IVAA) publikuotame tyrime skelbiama, kad statististiškai apie 65 proc. europiečių teigia naudojęsi šia medicinos forma, maždaug 30–50 proc. PAM paslaugas ir (ar) produktus naudoja gerai savijautai palaikyti, nuo 10 iki 20 proc. yra lankęsi pas PAM gydytoją ar praktikuotoją pastarųjų vienerių metų laikotarpiu.

Remiantis naujausia 2017 m. kovo mėn. „Grand View Research, Inc.“ išleista ataskaita, tikimasi, kad papildomos ir alternatyvios medicinos rinka pasaulyje iki 2025 m. sukurs 196,87 mlrd. JAV dolerių pajamų (40,32 mlrd. 2015 m).

Kokia šio sektoriaus apyvarta ir populiarumas Lietuvoje, statistinių duomenų nėra, tačiau netrūksta tokių paslaugų ir produktų pasiūlos bei reklamos. Galima spėti, kad PAM paslaugomis Lietuvoje naudojasi tarp 30-50 proc. gyventojų.

Kas trukdo visuomenei priimti netradicinės medicinos siūlomus metodus?

Džiugu, kad šiuo metu viešoje erdvėje atsiranda daug informacijos apie netradicinius gydymo ir sveikatinimo metodus, jų pavojus bei privalumus. Tačiau ši informacija dažnai turi neigiamą atspalvį, ypač kalbant apie metodus, susijusius su bioenergetika, energijomis, t.y. tuo, kas visuomenei yra mažai pažįstama, nes mūsų niekas apie tai mokyklose, universitetuose nemokė. Šiuolaikinis mokslas kalba apie dalykus, kurie dar neseniai buvo priskiriami metafizikai ar ezoterikai: kvantine fizika, holografija, virpesių rezonanso principus, sąsūkinius laukus ir kitas šiuolaikinio mokslo kryptis, kurios moksliškai įrodo energijų ir jų poveikio žmogui egzistavimą. Tai ateities medicina.

Taip pat jaučiamas šiuolaikinės medicinos atstovų (ypač senesnės kartos) tam tikras priešiškas požiūris į tai, kas nauja, kas nepažįstama. Neišvengiamai šios nuostatos persiduoda visuomenei.

Kaip vertinate Vyriausybės sprendimą alternatyvia medicina leisti užsiimti tik gydytojams ar biomedicinos išsilavinimą turintiems specialistams?

Esu šalininkas to, kad ne tik gydytojai, bet ir kiti PAM specialistai praktikai, turintys didelę profesinę patirtį, be medicininio išsilavinimo turėtų teisę teikti tam tikras (tačiau ne visas) PAM paslaugas. Tačiau šie specialistai neturėtų teisės savarankiškai taikyti intervencinių procedūrų ir naudoti medicininių priemonių.

Norėčiau patikslinti, kad šiuo metu Sveikatos apsaugos ministerijoje ruošiama nauja PAM įstatymo alternatyva, ir mes, Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų atstovai, aktyviai dalyvaujame, siūlydami rūmų, vienijančių daugiau kaip 15 skirtingų PAM sričių ekspertus ir praktikus, pastabas bei pagalbą.

Rūmai pritaria grupuoti PAM paslaugas atskiriant teikiamų PAM paslaugų rizikos laipsnį: didelės, vidutinės ir mažos rizikos faktoriai, tačiau nėra aiški vidutinės rizikos paslaugų dalies takoskyra, kur baigiasi gydymas ir prasideda sveikatinimas. Siūlome, jog vidutinės rizikos paslaugų dalis turėtų būti reguliuojama išimtinai ne tik SAM, bet kartu su Rūmais/Asociacija (valstybės sankcionuota savireguliacija):

didelės rizikos paslaugų faktorius – natūraliosios medicinos PAM gydytojai, licencijuojami valstybės (valstybinis reglamentavimas);

vidutinės rizikos paslaugų faktorius – natūraliosios medicinos PAM specialistai, licencijuojama valstybės kartu su Rūmais/Asociacija (valstybės sankcionuota savireguliacija);

mažos rizikos paslaugų faktorius – sveikos gyvensenos PAM specialistai (nepriklausoma savireguliacija, Rūmų/Asociacijos dalyvavimas be valstybės įsikišimo).

Kada netradiciniai gydymo metodai žmogui gali padėti?

Pagrindinis PAM tikslas subalansuoti visą asmenį: fiziškai, protiškai, emociškai ir dvasiškai (holistinis požiūris) bei užtikrinti žmogaus gerovę.

Įvairios PAM terapijos (pasaulyje žinoma per šimtą) veikia skirtingus simptomus. Štai kai kurie dažniausiai pasitaikantys fiziniai ir emociniai simptomai ir šalutiniai reiškiniai bei kokie dažniausiai naudojami PAM metodai ir technikos šiems simptomams šalinti:

Fiziniai simptomai:

Simptomai

Papildomosios ir alternatyviosios medicinos technikos

Skausmas

 • Akupunktūra
 • Chiropraktika
 • Muzikos terapija
 • Masažas
 • Hipnozė
 • Reiki
 • Shiatsu

Pykinimas,vėmimas

 • Akupunktūra
 • Aromaterapija
 • Shiatsu

Nuovargis

 • Joga
 • Masažas
 • Meditacija
 • Akupunktūra
 • Reiki
 • Tai chi

Aukštas kraujospūdis

 • Aromaterapija
 • Joga
 • Meditacija
 • Hipnozė
 • Akupunktūra

Karščiavimas

 • Akupunktūra

Galvos skausmas

 • Chiropraktika
 • Masažas
 • Aromaterapija
 • Akupunktūra

Raumenų įtampa

 • Aromaterapija
 • Masažas
 • Shiatsu

 

Emociniai simptomai

Simptomai

Papildomosios ir alternatyvosios medicinos technikos

Nerimas, stresas, baimė

 • Aromaterapija
 • Joga
 • Meditacija
 • Hipnozė
 • Masažas
 • Meno terapija
 • Malda
 • Tai chi
 • kita

Depresija

 • Aromaterapija
 • Akupunktūra
 • Fitoterapija
 • Muzikos terapija
 • Joga
 • Meditacija
 • Tai Chi

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kai vaikui skauda gerklę: kaip išvengti rimtų komplikacijų?
Turbūt nėra tokio vaiko, kuris užaugtų nepajutęs gerklės skausmo. Tai dažnas simptomas, ypač peršalimo ligų sezono metu....
Po pusnimi gali slėptis pavojus: 10 taisyklių, padėsiančių išvengti traumų
Mėgstantieji aktyvias šaltojo sezono pramogas dažniausiai suvokia didesnę traumų riziką, tačiau trauma gali tykoti ir pa...
Naująją COVID-19 atmainą ne visada aptinka savikontrolės testai
Pastaruoju metu augant susirgimų koronaviruso infekcija skaičiui, kartais žmonės skundžiasi, kad jaučia COVID-19 būdingu...
Keičiasi negalios ir darbingumo nustatymo tvarka: ką svarbu žinoti?
Nuo 2024 metų sausio 1 d. Lietuvoje įsigalioja svarbūs negalios ir darbingumo nustatymo tvarkos pakeitimai ir pradedama...
Šlapimo pūslės uždegimas: ką daryti, kai vaistai nepadeda?
Šlapimo pūslės uždegimą, dar kitaip vadinamą cistitu, dažnu atveju sukelia bakterijos, tačiau žiemą juo susirgti galima...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų