Klausimas. Mano diagnozė: L5/S1 paramedialinė ekstruzija (12 mm išvarža). Negaliu apsispręsti, ar operuoti, ar bandyti gydytis konservatyviais metodais (kol kas tai darau tik dvi savaites). Labiausiai domina tarpslankstelinio disko būklės skirtumas ilgalaikėje perspektyvoje atlikus chirurginį išvaržos pašalinimą ir išvaržai rezobavusis per tam tikrą laiką. Ar ilgalaikėje perspektyvoje gyvenimo kokybei turės įtakos pasirinktas sprendimas? Ar išvarža sumažės, ar gali išnykti visai? Vidas, 38 m.
Atsako gydytojas neurochirurgas dr. Kęstutis Jacikevičius
Juosmeninės tarpslankstelinių diskų išvaržos dažniausiai yra gydomos derinant medikamentinį ir reabilitacinį gydymą. Tiktai jei skiriant visavertį gydymą skausmai išlieka, laikui bėgant negerėja arba atsiranda neurologinių sutrikimų (dažniausiai kojos ar pėdos nusilpimas), taikomas operacinis gydymas.
Todėl jei gerbiamą Vidą vargina tik skausmas ir jis nėra pastovus, būklė gerėja, tai operacinis gydymas ir nebūtinas. Tačiau jei skausmai progresuoja, intensyvėja, pradeda silpti pėda ar atsiranda tarpvietės nejautra, šlapinimosi ar tuštinimosi sutrikimai,- šiuo atveju tikrai reikalingas operacinis gydymas.
Nepaisant to, ar būtų atlikta operacija, ar gydyta konservatyviai, ilgalaikėje perspektyvoje (po dvejų metų ir daugiau) būklė dažniausiai būtų panaši, kadangi jei susiformavo tarpslankstelinio disko išvarža, tai stubure jau yra ir daugiau degeneracinių pakitimų, kurie gali pasireikšti ateityje. Todėl jei taikomas konservatyvus gydymas neduoda ženklesnio efekto, būklė blogėja, tikslinga kreiptis į tokias operacijas atliekantį neurochirurgą ir detaliau aptarti operacinio gydymo galimybes ir tai, ko galima tikėtis pasiekti šiuo gydymu.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.