Antradienis, 2023.03.21
Reklama

Šventiniu laikotarpiu keliaujantiems pravers Europos sveikatos draudimo kortelė

Valstybinės ligonių kasos informacija | Šaltinis: vlmedicina | 2017-12-12 13:41:26

Šaltuoju metų laiku, ypač šventiniu laikotarpiu, kai daugeliui žmonių yra atostogų metas, vykstama į Europos šalis. Šių kelionių metu pasitaiko ir susirgti, ir patirti traumų, tuomet prireikia medikų pagalbos ir labai praverčia Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK). Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena keletą dalykų, kuriuos svarbu žinoti apie šį dokumentą.

Redakcijos archyvo nuotr.

Kam ESDK reikalinga?

Ši kortelė patvirtina apsidraudusių privalomuoju sveikatos draudimu žmonių teisę kitose Europos šalyse gauti būtinosios medicininės pagalbos paslaugas, kurių išlaidas visiškai arba iš dalies apmoka ligonių kasos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų.

Būtinoji – pirmoji ir skubi – medicininė pagalba ESDK turėtojams yra teikiama staiga susirgus, paūmėjus lėtinei ligai, gavus traumą, patekus į eismo įvykį ir pan. Esant tokiai situacijai, Europos gydymo įstaigose pateikus asmens tapatybės dokumentą ir ESDK, įprastai pacientams iš Lietuvos už būtinosios medicininės pagalbos paslaugas mokėti nereikia.

Svarbu žinoti, kad ši kortelė garantuoja tik nemokamą būtinąją pagalbą, tačiau ją turint nėra apmokamas planinis gydymas, nėra dengiamos transportavimo iš vienos valstybės į kitą išlaidos bei priemokos už gydymo paslaugas, galiojančios svečioje šalyje. Tačiau išimtiniais atvejais lėtinėmis ligomis sergantys žmonės, viešėdami Europoje, gali nemokamai gauti tokias jiems būtinas paslaugas, kaip dializė, deguonies terapija ir pan. Jei žmogus žino, kad tokių paslaugų jam reikės išvykus, dar prieš 2–3 savaites iki kelionės dėl jų turi sutarti su tos šalies gydymo įstaiga.

Kur galima pasinaudoti kortele?

ESDK turėtojas turi teisę pasinaudoti mediciniškai būtinomis, valstybės finansuojamomis sveikatos priežiūros paslaugomis, kai laikinai vieši bet kurioje iš 28 Europos Sąjungos valstybių, taip pat Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje.

Kaip gauti ESDK?

Norintys gauti Europos sveikatos draudimo kortelę apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu žmonės turi kreiptis į teritorinę ligonių kasą ir asmeniškai ar per įgaliotą asmenį, paštu, internetu ar el. paštu pateikti prašymą kartu su asmens tapatybės dokumentu. Kortelė bus išduota nemokamai ir ne vėliau kaip per 14 kalendorinių dienų.

Verta žinoti, kad ESDK išduodamos ir vaikams. Tik vaiko iki 16 metų prašymą turi užpildyti ir TLK pateikti vienas iš tėvų ar globėjų.

Kiek laiko kortelė galioja?

ESDK galioja nuo 1 mėnesio iki 6 metų, atsižvelgiant į tai, kokiai apdraustųjų grupei priklauso žmogus. Pavyzdžiui, pensininkams ji išduodama 6 metų laikotarpiui, dirbantiesiems – iki 2 metų, moksleiviams ir studentams – vieneriems mokslo metams.

Tačiau nurodytą laiką kortelė galioja tik apdraustajam. Jei privalomasis sveikatos draudimas nutrūksta, kortelė tampa negaliojančia, ir žmogus ja naudotis nebegali.

VLK duomenimis, pernai Lietuvos gyventojai turėjo daugiau nei 442 tūkstančius galiojančių ESDK, o šiais metais – jau per pusę milijono – net 516 tūkstančių.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kada reikia plaukų transplantacijos?
Plaukai – viena išraiškingiausių mūsų išvaizdos detalių. Vešlūs, sveiki plaukai yra tikra puošmena, kuria galima d...
 Miego ypatumai ir jo kokybę užtikrinantys veiksniai
Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti miego funkcijos ypatuma...
Kokią įtaką vaiko psichinei sveikatai turi ryšys su jo pedagogu?
Vis dažniau ir dažniau girdime, kad mokyklinio amžiaus vaikai susiduria su motyvacijos stoka mokantis mokykloje bei siek...
Kada pabunda erkės ir kaip nuo jų apsisaugoti?
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos primena, kad sparčiai besikeičiant k...
Kraujo donorams: prieš padėdami kitiems, pirmiausiai pasirūpinkite savimi
Higienos instituto duomenimis, pernai Lietuvoje kraują aukojo 57,5 tūkst. kraujo donorų, iš kurių nuolatiniai – 48...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų