Pasaulinės kontracepcijos dienos (rugsėjo 26 d.) išvakarėse Kaune į mokslinį seminarą susirinkę aukščiausio lygio kontraceptologijos specialistai iš įvairių Europos šalių pabrėžė, kad kontracepcijos prieinamumas, informacijos sklaida ir mitų išsklaidymas yra būtinos sąlygos moterų reprodukcinei sveikatai tausoti.
„Prieinama kontracepcija ir tinkamas moterų konsultavimas bei priežiūra yra būtinos sąlygos norint saugoti moterų seksualinę ir reprodukcinę sveikatą, o nuolatinis žinių atnaujinimas ir mitų apie kontracepciją griovimas yra labai svarbus norint tausoti jaunų žmonių reprodukcinę sveikatą“, – sako Europos kontracepcijos ir reprodukcinės sveikatos bendrijos vadovas prof. dr. Johannes Bitzer.
Lietuvos kontraceptologų draugijos prezidentė, medicinos mokslų daktarė Virginija Vanagienė sako, kad nemaža vaisingo amžiaus moterų dalis Lietuvoje visai nenaudoja jokios kontracepcijos. Net esant dideliam priemonių pasirinkimui ir daugėjant informacijos apie kontracepciją, Lietuvoje vis dar populiarūs išlieka tradiciniai apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo metodai, tokie kaip nutrauktas lytinis aktas.
Pasak dr. V. Vanagienės 80 proc. reprodukcinio amžiaus moterų Lietuvoje naudoja modernius (hormoninius ar barjerinius) apsisaugojimo nuo nepageidaujamo nėštumo būdus. Populiariausia priemone vis dar išlieka hormoninės tabletės – 70 proc. iš naudojančių modernią kontracepciją moterų renkasi šią priemonę. Dr. V. Vanagienė pasidžiaugė, kad didėjant m https://www.escrh.euodernios kontracepcijos vartojimui per paskutinį dešimtmetį dirbtinų abortų skaičius Lietuvoje sumažėjo per pusę.
„Keičiasi moterų požiūris į kontracepciją. Šiandien moterys jau turi patirties, turi daug žinių, todėl kontraceptinėms priemonėms kelia didesnius reikalavimus nei tik apsauga nuo nepageidaujamo nėštumo. Iš modernių kontraceptinių priemonių moterys tikisi patogumo, diskretiškumo, vartojimo paprastumo, negalvojimo apie tai kasdien“, – sako daktarė.
Kalbėdami apie vyrų kontracepciją specialistai atkreipė dėmesį ir į besikeičiantį požiūrį šioje srityje. Pasak dr. andrologės Birutės Žilaitienės, pasauliniai tyrimai rodo, kad apie 60-70 proc. apklaustų vyrų vartotų hormoninę kontracepciją, jei ji būtų prieinama.
Seminare „Klinikiniai kontracepcijos aspektai“, kuriame dalyvauja beveik 500 aukščiausio lygio kontraceptologijos specialistų iš įvairių Europos šalių, specialistai aptaria aktualiausius kontracepcijos ir reprodukcinės sveikatos klausimus, naujausių tyrimų rezultatus ir dalinasi patirtimi.
vlmedicina.lt