Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Griauna mitais apipintą kontracepcijos pasirinkimą: kuo iš tikrųjų reikėtų vadovautis?

Šaltinis: vlmedicina | 2021-08-07 00:58:52

Iki šiol sukurta apie dvi dešimtis kontraceptinių priemonių, pritaikytų skirtingiems ir vyrų, ir moterų naudojimosi poreikiams. Jų pasirinkimas vis dar sukelia nemažai klausimų: kaip nuspręsti, kurią naudoti, kaip teisingai tai daryti, kuri veiksmingiausia, patogiausia ir turinti mažiausiai šalutinių poveikių.

Kontraceptinės priemonės
Kontracepcija/ Unsplash.com

„Tai, kas puikiai veikia draugams, nebūtinai tiks jums. Todėl renkantis iš plataus kontraceptinių priemonių asortimento reikia įvertinti ne aplinkinių patarimus ar jų turimą kontraceptikų naudojimo patirtį, tačiau atsižvelgti į individualią sveikatos būklę, gyvenimo būdą, lytinių santykių dažnumą, amžių bei galimas kontraindikacijas. Taip galite išsirinkti sau tinkančią kontracepciją, o asmeniai poreikiai nukreips jus tinkama linkme“, – teigia Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas.

Kontraceptikų rūšys: pasirinkimą pasufleruos poreikiai

Farmacijos specialistas pastebi, kad užsukusiems į vaistinę klientams gali pasiūlyti platų ir receptinių, ir nereceptinių kontraceptikų asortimentą. Todėl prieš renkantis, jis pataria įsivertinti asmeninius poreikius.

„Jeigu planuojate savo ateitį ir ketinate auginti vaikus, ginekologas gali paskirti receptinių geriamųjų hormoninių priemonių. Jeigu jums nepriimtina gerti tabletes ar yra rizika, kad pamiršite tai daryti reguliariai, galima pasirinkti ilgalaikę kontracepciją – gimdos spirales. Jeigu nesinori vartoti hormoninių preparatų ar to neleidžia sveikata – galima naudoti barjerinę kontracepciją“, – teigia R. Blynas.

Kontraceptikų veikimas: ką svarbu žinoti?

Pasak vaistininko, visi kontraceptikai turi skirtingą, procentais išreikštą, apsaugos nuo neplanuoto nėštumo lygį, tačiau tik prezervatyvai sumažina tikimybę užsikrėsti dalimi lytiškai plintančių ligų. Tyrimai rodo, kad prezervatyvai efektyviai apsaugo nuo tų ligų, kurios plinta maišantis kūno skysčiams: gonorėjos, chlamidiozės, trichomonozės. Barjerinė apsauga neapsaugo nuo ligų, kurios dažniausiai yra perduodamos per odos kontaktus ir tas sritis, kurių neuždengia prezervatyvas: lyties organų pūslelinės, žmogaus papilomos viruso infekcijos (ŽPV), sifilio ir minkštojo šankerio.

„Be to, kad prezervatyvai apsaugo nuo dalies lytiškai plintančių ligų, juos taip pat lengva naudoti, o įsigyti – nebrangu, lyginat su kitomis kontraceptinėmis priemonėmis. Tačiau jie turi ir trūkumų: gali plyšti, netinkami alergiškiems lateksui ir reikalauja išankstinio pasirūpinimo, o apsaugos nuo neplanuoto nėštumo lygis nėra pats aukščiausias – siekiama 80 proc. riba“, – pasakoja R. Blynas.

Greitosios priemonės veiksmingumas – ribotas laike

Vaistininkas teigia, kad esminis dalykas, kurį reikia žinoti apie greitąsias pagalbos priemones, naudojamas po nesaugaus lytinio akto yra tai, jog jų veikimo laikas yra ribotas ir galima sulaukti šalutinių poveikių.

„Geriausia šias priemones suvartoti per pirmą parą nuo lytinio akto, nes veiksmingumas su kiekviena diena mažėja. Pirmąją veiksmingumas yra virš 90 proc., antrąją parą – 70 proc., o trečiąją – 50 proc. Reikėtų priminti, kad tokios priemonės yra hormoninės ir gali sukelti nepageidautinų šalutinių reakcijų, pavyzdžiui pykinimą ir vėmimą. Taip pat išgertai tabletei pasišalinus iš organizmo su skrandžio turiniu, kontraceptinis efektas gali likti nepasiektas“, – sako R. Blynas.

Spermicidai veikia tik kaip papildoma apsauga

Anot vaistininko, rečiausiai klientai renkasi spermicidus. Tai lemia žemas apsaugos nuo neplanuoto nėštumo lygis, toksinis poveikis ir tai, kad juos reikia naudoti kartu su prezervatyvu, diafragma ar gimdos kaklelio gaubtuvėliu.

„Vietinio veikimo kontraceptinėms prekėms priskiriamų spermicidų, kuriuose esanti medžiaga trukdo laisvam spermos judėjimui, apsaugos lygis nėra itin aukštas – 72 proc. Makšties žvakučių ar tablečių formos spermicidai gali būti tinkami žindančioms ir menopauzinio amžiaus moterims, kurios skaičiuoja pirmuosius pasibaigusių menstruacijų metus. Be to, jų sudėtyje esančios cheminės medžiagos ne tik toksiškai veikia spermatozoidus, tačiau gali sukelti ir alergines reakcijas“, – pastebi R. Blynas.

Ginekologų paskiriama receptinė kontracepcija

Vaistininkas teigia, kad receptinių kontracepcijos asortimentas leidžia klientams pasiūlyti įvairių formų sudėtinių hormoninių kontraceptikų: geriamų tablečių, kontraceptinių klijuojamų pleistrų ar makšties žiedų ir ilgalaikei grįžtamajai kontracepcijai priskiriamų gimdos spiralių.

„Teisingai naudojamų sudėtinių hormoninių kontraceptikų efektyvumas – 99,7 proc. Tokios priemonės ne tik suteikia aukštą ir stabilią apsaugą nuo neplanuoto nėštumo, tačiau turi grįžtamąjį poveikį vaisingumui beveik iš karto nutraukus jų naudojimą. Reikia paminėti ir tai, kad šios priemonės taip pat turi papildomų nekontraceptinių pranašumų: stabilizuoja mėnesinių ciklą, sumažina priešmenstruacinio sindromo simptomus, turi teigiamą poveikį odos ir spuogų gydymui“, – sako R. Blynas.

Tačiau tabletes gerti ir pleistrus ar makšties žiedus keisti reikia reguliariai – dalis žmonių tai pamiršta, taip sumažindami jų kontraceptinį poveikį. Taip pat šios priemonės pasižymi ir dideliu kiekiu kontraindikacijų, kurias turi įvertinti gydytojas ginekologas.

„Ilgalaikei grįžtamajai kontracepcijai priskiriamų varinių gimdos spiralių apsauga siekia 99,4 proc., o hormoninių gimdos spiralių – net 99,8 proc. Jų aukštą apsauga lemia dvejopas veikimas – pirma, jos veikia mechaniškai, trukdydamos spermatozoidui nukeliauti iki kiaušinėlio, kurį galėtų apvaisinti. Antra, viena jų atpalaiduoja hormonus, o kita – vario jonus, kurie palengva sudaro barjerą, kaip ir geriamos kontraceptinės tabletės“, – pastebi R. Blynas.

Vaistininkas priduria, kad apie šias priemones nereikės galvoti kasdien, nes ir varinės, ir hormoninės spiralės veiksmingumo laikas yra 5 metai. Be to, jos beveik neturi kontraindikacijų ir pradeda veikti netrukus po įvedimo į gimdą, tačiau praėjus 4 savaitėms rekomenduojama apsilankyti pas ginekologą ir patikrinti, ar spiralė tvirtai laikosi, o iki tol naudoti papildomą barjerinę kontracepciją. Tai, kad spiralę pašalinus, beveik iš karto grįžta ir vaisingumas – dar vienas privalumas.

Geriausia kontraceptinė priemonė yra ta, kuri dera prie kiekvieno asmeninių poreikių ir propaguojamo gyvenimo būdo, o ne aplinkinių turimos kontraceptikų naudojimo patirties.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų