Ukrainos kraujo donorystės sistema atlaikė Rusijos karo sukeltus išbandymus, nes laiku ir tinkamai aprūpino kraujo centrus, gerino prieigą paaukoti kraujo bei šiuo klausimu vienijo visuomenę, teigia Ukrainos ambasadorė Olha Nikitchenko. Lietuva, pasak Nacionalinio kraujo centro (NKC) direktoriaus Daumanto Gutausko, taip pat nuolat atnaujina kraujo donorystės planus, kaip reikėtų elgtis esant krizinėms situacijoms mūsų šalyje. Ukraina, anot jo, iš praktinės pusės puikiai pagrindė, kodėl svarbu, kad kritiniais atvejais kraujo donorystės sistema būtų pasiruošusi.
Sveikatos apsaugos ministerija šiuo metu vieną po kitos siunčia Lietuvos medikų grupes į Ukrainą ir mato didelę prasmę mokytis iš ukrainiečių. Apsilankę Ukrainos pafrontės ligoninėse mūsų specialistai įgyja patirties, kai veikia sveikatos sistema karo sąlygomis.
„Ukrainoje besistažuojantys medikai mato gydymo įstaigų darbo realybę, kurioje milžiniški donorų kraujo poreikiai. Vien nedidelėje ligoninėje, kurioje stažuojasi Lietuvos specialistai, per mėnesį sunaudojama 120 litrų eritrocitų ir 50 litrų kraujo plazmos. Kraujas vežamas iš visos šalies, taip pat ir kitų aukojančių valstybių“, – sako sveikatos ministrės patarėjas Skirmantas Krunkaitis.
Kaip sako D. Gutauskas, Ukrainos atvejis labai aiškiai parodė, kiek kritiniais atvejais yra svarbus ne tik visuomenės susitelkimas ir institucijų veiksmai šalies viduje, bet ir bendradarbiavimas su užsienio partneriais bei jų suteikiama pagalba.
„Jei kritiniu laikotarpiu norima išlaikyti sklandžią kraujo donorystės veiklą, būtina ne tik telkti kraujo donorus, tačiau ir numatyti, kaip, pavyzdžiui, ištikus krizėms bus pasirūpinta specialiomis priemonėmis, skirtomis ruošti kraują ar jo komponentus, tvaria logistika. Priemonių Ukrainai nepritrūko, nes ne tik, kad šalis pati buvo pasiruošusi, bet jai padėjo ir tarptautiniai partneriai. Tarp jų ir mes – NKC. Tai yra puikus įrodymas, kiek svarbus yra susitelkimas ne tik šalies viduje, bet ir su draugais iš užsienio. Mums tokia patirtis irgi yra be galo vertinga, nes šiuos, jau pasiteisinusius sprendimus, diegiame ir savoje sistemoje“, – teigia D. Gutauskas.
NKC dar pirmaisiais Rusijos invazijos Ukrainoje metais siuntė ukrainiečiams dešimtis tūkstančių kraujo surinkimo maišelių, aprūpino hemoglobino koncentracijai kraujyje nustatyti skirtais prietaisais bei skubios pagalbos medikamentais: injekciniais tirpalais, vaistais nuo uždegimo, skausmą malšinančiais vaistais ir antiseptiniais skysčiais, pagamino specialią transporto priemonę pervežti dideliems eritrocitų ir kraujo plazmos kiekiams.
Nuo savalaikio apsirūpinimo iki tinkamo informavimo
Pasak Ukrainos ambasadorės O. Nikitchenko vienas iš nuolatinių iššūkių nuo pat karo pradžios iki šiol, su kuriuo susiduria Ukrainos kraujo donorystės sistema, yra kraujo komponentų saugojimas. Ypač, kai nuolat sulaukiama raketų smūgių ir reikia gyventi elektros energijos trūkumo sąlygomis.
Kita vertus, pasak jos, net ir tokiomis sąlygomis Ukrainos kraujo donorystės sistema išliko atspari, o nuo pat Rusijos invazijos pradžios pavyko patenkinti poreikius pasikliaujant vien tik donorais, gyvenančiais Ukrainoje, mat ne tik laiku sulaukta užsienio partnerių pagalbos, bet ir šalies viduje tinkamu laiku buvo apsirūpinta kraujo donorystės veiklai vykdyti būtiniausiomis priemonėmis.
„Iškart po invazijos pradžios, Ukrainos sveikatos apsaugos ministerija ėmėsi skubių veiksmų, jog visi kraujo centrai būtų aprūpinti elektrai gaminti skirtais generatoriais. Kuro atsargos taip pat visada buvo ir yra pakankamos, nes centrai jas reguliariai tikrina ir teikia ataskaitas. Taip pat, šiuo metu beveik kiekviename Ukrainos regione yra gyventojams prieinamų kraujo centrų arba ligoninių, kuriose galima duoti kraujo. Prieš karą apie 70 proc. donorystės Ukrainoje vyko stacionariuose kraujo centruose, o dabar yra mobilios kraujo surinkimo akcijos, kurios atvyksta tiesiai pas vietos bendruomenes.
Be to, Ukrainoje yra paleista nacionalinė donorystės platforma, kuri ne tik šviečia žmones apie kraujo donorystę, bet ir realiuoju laiku juos informuoja, kai kuriam nors regioniniam centrui prireikia skubios pagalbos“, – priežastis, kodėl Ukrainos kraujo donorystės sistema kriziniu laikotarpiu išliko tvari vardija ambasadorė.
O. Nikitchenko užtikrinta, jog savitarpio pagalba, kuri stabilizuoja Ukrainos kraujo donorystės sistemą bei šalies visuomenės vienybė laiku ir vietoje imtis sprendimų, yra puikus pavyzdys visoms kitoms šalims, kaip reikia elgtis kriziniais laikotarpiais.
Tuo tarpu NKC direktorius D. Gutauskas pabrėžia, jog Ukrainos atvejis puikiai atskleidžia, kiek kilus neramumams kraujo donorystėje yra svarbu aiškiai žinoti, ką ir kaip kiekvienam iš mūsų reikia daryti. Tad, pasak jo, reguliariai atnaujinti planus, kaip ir Lietuvoje turi veikti kraujo donorystė krizių laikotarpiais yra tiesiog privaloma.