Šeštadienis, 2025.01.25
Reklama

Ar nesveika mityba per šventes gali sugadinti kraują?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2024-12-23 10:23:14

Šventiniu laikotarpiu, kurį praleidžiame su artimaisiais prie stalų, apkrautų skirtingomis vaišėmis, Nacionalinis kraujo centras (NKC) ragina gyventojus atkreipti dėmesį į sveiką gyvenseną, mitybą ir judėjimą. Nesubalansuota mityba ir per didelis maisto kiekis gali ne tik sukelti virškinimo sutrikimų, bet ir paveikti kraujo sudėtį. Ypač – vieną iš svarbiausių donoro aukojamo kraujo komponentų – kraujo plazmą.

Daumantas Gutauskas
Daumantas Gutauskas / Asmeninio archyvo nuotr.

Plazma yra be galo svarbi žmogaus organizmo veiklai dėl joje esančių plazmos baltymų elektrolitų ir krešėjimo faktorių, dėl cirkuliuojančio kraujo tūrio rūgščių ir šarmų pusiausvyros palaikymo.

Plazma taip pat yra svarbi žaliava farmacijos pramonėje. Iš jos gaminami vaistai, kurie tūkstančiams pacientų padeda įveikti retas, genetines, sunkias ligas, tokias kaip kraujo nekrešėjimas, inkstų ir kepenų pažeidimai, įgimtas imunoglobulinų deficitas.

NKC direktoriaus Daumanto Gutausko teigimu, nemaža dalis kraujo donorų puikiai žino, jog tam, kad visi kraujo komponentai po donorystės būtų sėkmingai panaudoti, būtina tinkamai maitintis.

Vis dėlto, pasak jo, kasmetinė praktika rodo, kad per šventes apie šiuos dalykus yra pamirštama. Na, o jei žmogus būna gausiai pavalgęs riebaus, sočiųjų riebalų turinčio maisto, jo kraujo plazma praranda skaidrumą, tampa beveik matinė, balkšvos spalvos dėl padidėjusio trigliceridų kiekio.

Tai reiškia, kad plazmos dalyje yra nusėdę iš maisto atkeliavę riebalai, dėl kurių kraujo plazma tampa tuo metu nebetinkama naudoti gydymui.

„Per šventes stebime padidėjusį tokios plazmos atvejų skaičių. Tai – signalas, kad dalis gyventojų nesilaiko sveikos mitybos principų, o tai gali turėti ne tik trumpalaikių, bet ir ilgalaikių pasekmių sveikatai. Tad svarbu suvokti, kad kraujas atspindi ne tik mūsų sveikatos būklę, bet ir gyvenimo būdą. Jei norime padėti kitiems, pirmiausia turime rūpintis savimi“, – teigia D. Gutauskas.

NKC direktorius taip pat priduria, kad, jei kraujo plazmos pokyčiai yra nulemti, pavyzdžiui, tik šventinio laikotarpio mitybos, situacija yra ištaisoma – donorui tereikia mitybą susitvarkyti.

Nutraukus mitybą, kurioje yra daug riebaus, turinčio daug sočiųjų riebalų maisto, kraujo plazma sugrįžta į įprastinę išvaizdą ir vėl yra tinkama naudoti.

„Mūsų kraujas gali išgelbėti kito žmogaus gyvybę, tačiau sveikas gyvenimo būdas yra pirmasis žingsnis norint tapti tinkamu donoru. Tad kviečiame šventiniu laikotarpiu ne tik dalintis džiaugsmu, bet ir atsakingai pasirūpinti savo sveikata“, – sako D. Gutauskas.

Kraujo plazma - skaidri ir matinė / NKC nuotr.

Siekiant išvengti sveikatos problemų, NKC rekomenduoja:

  • Rinktis sveikesnes alternatyvas tradiciniams šventiniams patiekalams. Pavyzdžiui, kepti maistą orkaitėje vietoj gruzdintuvės, naudoti daugiau daržovių ir sumažinti riebalų kiekį.
  • Saikingai vartoti saldumynus ir alkoholinius gėrimus.
  • Valgyti lėtai ir sąmoningai – tai padės greičiau pajusti sotumą ir išvengti persivalgymo.
  • Gerti pakankamai vandens šventinių vaišių metu, kad būtų palaikoma tinkama organizmo pusiausvyra.
  • Valgyti saikingai – rinktis mažesnes porcijas, ragauti maistą, o ne persivalgyti.
Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Viduriavimo ir vidurių užkietėjimo atmintinė: kaip elgtis sutrikus tuštinimuisi?
Kiek kartų per dieną keliaujame į tualetą ir kiek laiko jame praleidžiame; kokia yra išmatų konsistencija bei spalva; ka...
Dr. V. Sidorovas: „Odos vėžį įveikti įmanoma ir sulaukus garbaus amžiaus"
Odos vėžį gydantys specialistai pastebi, kad daugelis žmonių bijo išgirsti vėžio diagnozę, ir tai dažnai tampa pagrindin...
Tėvai ir vaikai. Tarp kontrolės ir liberalumo
„Man tėvai neleidžia“, – sako pradinukas draugams ir taip paaiškina, kad jis šioje situacijoje niekuo...
Dietistė atsakė, ar produktai be gliuteno yra geresni, ir pasidalijo receptų idėjomis
Miltai, makaronai ir kruopos – vieni dažniausių produktų virtuvėje, be kurių neapsieinama ruošiant įvairius patiek...
Žąsies oda – liga, apie kurią ne visi drįsta šnekėti: kaip ją gydyti?
Keratosis pilaris, dar kitaip vadinama žąsies oda, yra lėtinė odos būklė, pasireiškianti mažais, šiurkščiais gumbeliais,...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų