Ketvirtadienis, 2025.05.01
Reklama

Sumažėjus kraujo donorų aktyvumui, sparčiai senka kraujo atsargos

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-02-27 11:40:17

Šaltuoju metų laikotarpiu, gerokai išaugus sergamumui gripu ar ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, ženkliai sumažėjo kraujo donorų aktyvumas. Jeigu ir toliau per dieną stacionarius punktus aplankys mažas skaičius donorų, gali būti sunaudotos visos sukauptos atsargos, tad Nacionalinis kraujo centras (NKC) kreipiasi į šalies gyventojus – esant galimybei ir jau pasveikus nuo peršalimo ligų, prašoma kuo skubiau atvykti į artimiausius kraujo donorystės padalinius visoje šalyje bei paaukoti kraujo.

Kraujas
Kraujo donorystė / VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

NKC duomenimis, šiuo metu labiausiai trūksta 0-, A-, A+, 0+ grupių kraujo. Sumažėjęs kraujo donorų aktyvumas labiausiai pastebimas pajūrio regione.

Šių kraujo grupių atsargų turėtų užtekti dviem dienoms, teikiant kraujo komponentus įprastu režimu gydymo įstaigoms.

NKC direktoriaus Daumanto Gutausko teigimu, nors kasmet tenka pasidžiaugti didėjančiu kraujo donorų aktyvumu, viena pagrindinių priežasčių, kodėl šiuo metu yra ženkliai sumažėjęs kraujo donorų aktyvumas, gali būti ta, kad nemaža dalis jų yra persirgę arba šiuo metu serga įvairiomis peršalimo ligomis. Kraujo donoru būti galima tik praėjus ne mažiau kaip dviem savaitėms po visiško pasveikimo.

Kaip pabrėžia NKC direktorius, kiekvieno donoro pagalba yra neįkainojama – vienas apsilankymas artimiausiame kraujo donorystės padalinyje trunka tik 20-30 minučių, o vieno donoro paaukotas kraujas gali prisidėti prie trijų pacientų gyvybių išgelbėjimo.

NKC primena, kad kraujo aukoti gali visi šalies gyventojai nuo 18 iki 65 metų: vyrai per metus gali duoti kraujo šešis kartus, moterys – keturis. Tiesa, gali būti taikomi tam tikri apribojimai dėl sveikatos būklės ar neseniai įvykusios operacijos.

Po tatuiruotės pasidarymo, įsivėrus auskarą į kurią nors kūno vietą, po akupunktūros ar grožio procedūrų, pvz., injekcinės odos atkūrimo procedūros, po sunkios chirurginės operacijos su nejautra bei po to, kai pacientui yra atliekami invaziniai tyrimai, pvz., kolonoskopija ar endoskopija, būtina daryti keturių mėnesių pertrauką iki donorystės.

Tuo tarpu po kraujo sudėtinių dalių perpylimo, po gimdymo, nutrūkusio nėštumo būtina daryti šešių mėnesių pertrauką.

Kraujo donorais negali būti žmonės, sirgę ar sergantys onkologinėmis ligomis, hepatitu B ir C, sifiliu, žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV), taip pat kita sunkia lėtine ar pasikartojančia kraujotakos ar imuninės sistemos liga.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų