Ketvirtadienis, 2025.01.23
Reklama

PVM mažinimas pienui, miltams ir mėsai – pagalba vargšams ar tautos genocidas?(2)

Ligita Sinušienė | 2011-12-14 23:45:42

Seimas prabilo apie lengvatinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą būtiniausiems maisto produktams: duonai ir džiūvėsiams, miltams, makaronams, kruopoms, pieno produktams, aliejui, taukams, mėsos ir žuvies produktams, paukštienai, druskai, cukrui. Tačiau gydytojai pasigenda šiame sąraše daržovių ir vaisių, o vegetarai tai vadina tautos genocidu.

Tarp būtiniausiems priskirtų maisto produktų daržovių nei vaisių nėra. Redakcijos archyvo nuotr.

Tautos genocidas

„Tai jau beveik mūsų tautos genocidas, - išgirdusi, kokius maisto produktus žada padaryti labiau įperkamus, sakė Lietuvos vegetarų draugijos pirmininkė Ksavera Vaištarienė. – Kuo daugiau žmonės valgys mėsos, kiaušinių ir pieno, tuo ilgesnės eilės nusities poliklinikose prie gydytojų. Baltyminio maisto apskritai per parą pakanka tik 100 g, o žmonės valgo jo tris kartus per dieną. Šiame sąraše visai nėra daržovių ir vaisių, kurie neužteršia žmogaus organizmo, šarmina kraują, neleidžia veistis mikrobams. O baltymai, miltai, makaronai tirština kraują, sulipdo limfą, pakerta inkstus. Tad taip maitindamiesi žmonės tiesiog greičiau išmirs“.

Vegetarė pabrėžė, kad pienas apskritai nereikalingas žmogaus organizmui. „Jis turi labai daug baltymų, bet smegenims neduoda jokios naudos, juk veršiukui smegenys nereikalingi. Tad ir užaugs mūsų jaunuoliai raumeningi, stiprių kaulų, gražiai įmitę, bet žemo intelekto, - savo mintimis dalijosi K. Vaištarienė. – Aš Kubiliui tik padėkočiau, jei tie produktai ir liktų brangūs. Aš netgi dar pakelčiau PVM tarifą mėsai, kiaušiniams, pieno produktams, o sumažinčiau daržovėms ir vaisiams“.

Tik badui išvengti?

„Kad žmonės nenumirtų iš bado, - taip būtiniausių maisto produktų sąrašą įvertino Sondros Kulikauskienės bendrosios praktikos gydymo centro Palangoje vadovė. – Tačiau apie jokią sveiką, taisyklingą mitybą tokiame produktų sąraše negali būti nė kalbos“.

Šeimos gydytoja šiame sąraše taip pat pasigenda daržovių ir vaisių, o kai kurių įrašytų produktų visai atsisakytų: „Išbraukčiau taukus, riebalus – tai menkaverčiai produktai. Cukraus apskritai neturėtų būti. Apskritai valstybės politika sveikos gyvensenos, sveikos mitybos atžvilgiu yra nulinė. Aišku, duona, grūdai turėtų būti šiame sąraše, bet rekomenduodama dietas pacientams į maisto racioną daugiausiai įtraukti daržovių, vaisių ir baltyminių produktų. Visiškai atsisakoma miltinių produktų“.

Ar turėdama galimybę gydytoja pritartų tokiam būtiniausių maisto produktų sąrašui, kad būtent šiems produktams būtų sumažintas PVM? „Kaip gydytoja – tikrai ne, bet kaip valstybės tarnautoja, turbūt turėčiau“, - sakė S. Kulikauskienė.

Vegetarų maisto pasirinkimo piramidė.

Pavojingiausiems sveikatai produktams didinti PVM minčių turėjo ir Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Visuomenės sveikatos departamentas. Tiesa, kiek kitiems, nei minėjo Vegetarų draugijos pirmininkė. „Taukai - siaubas! Kas juos dar perka šiais laikais? Jiems PVM būtume tik didinę, – emocijų nesuvaldė departamento Sveikatos stiprinimo ir kurortologijos skyriaus vedėjas Almantas Kranauskas. – Šis sąrašas – pagalbos ekonominės krizės metu gelbėjimo ratas, skirtas vargšų vargšams. Čia visiškai nesiremiama sveikatos kriterijais, o einama iš skurdo. Suprasčiau, kad miltai įtraukti, bet tuomet į tai įeina ir tortai, visokie saldūs kepiniai. O kam tie džiūvėsiai? Net badaujantys jų neperka. Šis sąrašas labai žalias“.

Valdininkas  pasibaisėjo ir į sąrašą įtraukta druska bei cukrumi. „Kam to reikia? – klausė vedėjas. – O daržovės, vaisiai visai užmiršti, nors lietuviai ir taip jų labai mažai valgo, per dieną nesuvalgo net rekomenduojamų 400 g, todėl ir labai serga. Europos Sąjungoje pagal gyvenimo trukmę esame tik dvidešimt penktoje vietoje iš 27. Mokyklose įdiegėme sveiką mitybą, ir mokiniai didžiosios dalies visų tų nesąmonių negauna. Pirmoje vietoje PVM aš mažinčiau daržovėms ir vaisiams, kad jų būtų skatinama daugiau vartoti, o mėsos tegu mažiau suvalgoma“.

Naujoji Lietuvoje galiojanti maisto piramidė.

Pagirtina

Tačiau ne visi taip kategoriškai vertina minimą būtiniausių produktų sąrašą. Vilniaus universitetinės ligoninės Santariškių klinikos gydytoja dietologė Žana Antonova į jį žiūri labai palankiai. Jos manymu, tik pagirtina, kad Seimas, atsižvelgdamas į ekonominę situaciją, ryžtasi mažinti PVM tarifą būtiniausiems maisto produktams. Gydytoja neįžvelgia didelės problemos , kad į sąrašą neįtraukti vaisiai bei daržovės. „Žinoma, gerai būtų, jei PVM būtų sumažintas ir daržovėms, kurių į dienos racioną turi būti įtraukta apie 500 g. O vaisių dienai pakanka iki dviejų porcijų, tai yra iki dviejų vienetų, - kalbėjo Ž. Antonova. – Anksčiau maisto piramidės pagrindą sudarė duona, makaronai, grūdai, ir tik pernai į jį įtraukti vaisiai ir daržovės. Tad, manau, kad po kurio laiko gal bus nuspręsta sumažinti PVM ir daržovėms“.

"Vakarų Lietuvos medicina" pasidomėjo, kaip dietologė vertina į šį sąrašą įtrauktus riebalus, miltus ir cukrui? „Mes, dietologai, atsižvelgiame į  Sveikatos apsaugos ministerijos rekomenduojamas sveikos mitybos taisykles. Be to, tokių pačių rekomendacijų laikosi ir Pasaulio sveikatos organizacija. Riebalai žmogui taip pat reikalingi, juk augaliniai riebalai – tas pats aliejus. Riebalai dalyvauja žmogaus medžiagų apykaitos procese. Makaronai – irgi visavertis maisto produktas, ir duona juk kepama iš grūdų. Dėl nutukimo negalima kaltinti riebalų ar angliavandenių, priežastis – suvalgomo maisto kiekis“, - savo nuomonę dėstė gydytoja.

Dar tobulins

Iki šių metų pradžios galiojusi maisto pasirinkimo piramidė.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė Dangutė Mikutienė atsisakė komentuoti pasiūlymą. „Jo iniciatorius – Vytautas Gabšys, todėl man ir neetiška būtų jį komentuoti“, - sakė moteris.

Seimo narys V. Gabšys, kalbėdamas su „Vakarų Lietuvos medicina“, pirmiausia pabrėžė, kad projektas dar tobulinamas, ir į būtiniausių maisto produktų sąrašą planuojama įtraukti ir vaisius bei daržoves. „Tačiau dabar, teikiant projektą Seimui, jis neturėjo būti per daug išplėstas, ir mums buvo svarbiausia, kad apskritai jam būtų pritarta, - kalbėjo politikas. – O dabar jis bus svarstomas komitetuose“.

Projekto iniciatorius paaiškino, kad sudarant sąrašą buvo atsižvelgiama ir į įstatyminius aktus, apibrėžiančius būtinuosius maisto produktus, ir prekybininkų informaciją apie perkamiausias maisto prekes. „Gal kai kurių produktų ir atsisakysime, - kalbėjo V. Gabšys. – Pavyzdžiui, svarstėme, ar tikrai druską verta įtraukti į šį sąrašą, nes jos nesuvartojama daug, ir ekonomiškai tai turbūt nebūtų naudinga. O miltai, taukai – ne paslaptis, kad yra vieni labiausiai perkamų produktų, todėl ir juos įtraukėme“.

Ką politikas atsakytų vegetarams, teigiantiems, jog toks sąrašas tolygus tautos genocidui ir kad mėsai PVM net vertėtų padidinti? „Turiu nemažai pažįstamų vegetarų ir bendraudami tarpusavyje esame sutarę, kad turime gerbti vieni kitus. Nežinau, ar atsirastų medikas, kuris paneigtų mėsos vertę mitybai. Tačiau, kaip jau sakiau, sąrašą dar tobulinsime, kad jis neskriaustų nei vegetarų, nei valgančių mėsą“.

V. Gabšys atkreipė dėmesį, kad projektas rengiamas, atsižvelgiant į kitų Europos Sąjungos šalių patirtį, net ir tų, kuriose aukštas pragyvenimo lygis. „PVM sumažinimas padės ir gamintojams, ir pirkėjams, nes už produktą reiks mokėti mažiau, bet kadangi maistas nėra prabangos prekė, nesitikime, kad jo bus tiesiog nuperkama daugiau“, - aiškino Seimo narys.

Ligita Sinušienė

 ligita@vlmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Mityba, Maistas
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (2)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žąsies oda – liga, apie kurią ne visi drįsta šnekėti: kaip ją gydyti?
Keratosis pilaris, dar kitaip vadinama žąsies oda, yra lėtinė odos būklė, pasireiškianti mažais, šiurkščiais gumbeliais,...
Kirmėlės saldainių dėžutėje: biologas paaiškina, iš kur jos atsiranda
Kasmet Lietuvoje pagaminama tūkstančiai tonų šokolado produktų. Tai rodo, kad šokoladas yra dažna gyventojų kasdienio gy...
Ar būtina kartu su vitaminu D vartoti vitaminą K?
Klausimas. Anksčiau daug buvo rašoma ir kalbama apie būtinumą vartoti vitaminą D, nes esą daugeliui randamas jo stygius....
Santaros klinikose – proveržis gydant širdies nepakankamumą
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos tapo pirmuoju centru Lietuvoje, kuriame pradėta taikyti moderni širdie...
Tiesiog paauglystė ar depresija? Neapsirikime
„Palikit mane ramybėje“, „atsikniskit“, – teškia paauglys ir užsidaro savo kambaryje. &bdq...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų