Antradienis, 2024.12.10
Reklama

Pusryčių kovos: ką geriausia valgyti rytais?

Šaltinis: vlmedicina | 2020-10-10 00:41:29

Spalio 10-ąją minima Pasaulinė košės diena. Šis patiekalas – dažnas pasirinkimas pusryčiams, nes košės gamyba neatima daug laiko ir dera su daugeliu ingredientų. Žinome, kad pusryčiai – vienas svarbiausių dienos valgių, tačiau nemažai žmonių skubėdami juos praleidžia arba jaučiasi dar sotūs, nes vėlai vakarieniavo. Gydytoja dietologė Lina Barauskienė pranešime žiniasklaidai atskleidė, kodėl pusryčius valgyti būtina ir kokius maisto produktus rinktis, kad gautume visų reikalingų maistinių medžiagų energingai dienos pradžiai.

Tinklaraščio „Zuikio receptai“ autorės nuotr.

Pusryčiai – energijai atgauti

Dietologės teigimu, pusryčiai iš tiesų yra svarbūs, nes tai yra maistas, kurį valgome po vadinamojo „ilgesnio bado“ naktį.

„Miegodami mes išnaudojame visus maistinių medžiagų resursus, todėl turime juos papildyti, kad galėtume gerai jaustis ir dirbti dieną. Tai tarsi energijos užtaisas naujai dienai“, – sako L. Barauskienė.

Pirmas dienos valgis taip pat padeda suplanuoti būsimus valgymus per dieną. Pusryčiaujantys lengviau sutelkia ir išlaiko dėmesį, jų pastovesnė nuotaika, mažesnė rizika sirgti virškinamojo trakto ligomis, lengviau palaikyti pastovų kūno svorį.

„Suvalgę pusryčius mes jau maždaug žinosime, kada turėtume išalkti pietums, kada planuoti vakarienę, todėl nebelieka chaoso ir galima lengviau suplanuoti mitybos režimą. Praleidus pusryčius, padidėja tikimybė persivalgyti vakare“, – pusryčių svarbą atskleidžia specialistė.

Kaip turi atrodyti pusryčių lėkštė?

Renkantis produktus rytui dietologė rekomenduoja nepamiršti valgymo malonumo ir maistinių medžiagų įvairovės.

„Noriu pabrėžti, kad pusryčiai turi būti skanūs. Žinoma, akcentuoju sveikatai palankų maistą, bet nereikia užmiršti ir valgymo malonumo. Valgymas susijęs su geromis emocijomis, taigi skaniai pusryčiaujant automatiškai pakelsite sau nuotaiką visai dienai. Taip pat svarbu rinktis produktus, kurie turi įvairesnių maistinių medžiagų. Lėkštėje turėtų būti angliavandenių, kurie yra greičiausiai virškinami, todėl greičiausiai suteikia energijos. Toliau – baltymai – „statybinė medžiaga“ bei riebalai, kurie virškinami ilgiausiai, tačiau jie padeda ilgiau jaustis sočiai. Be pagrindinių maistinių medžiagų, patiekalai turėtų būti praturtinti vitaminais, mineralais, maistinėmis skaidulomis. Svarbiausia – įvairovė“, – pasakoja Lina Barauskienė.

Pusryčių kovos: tradiciniai patiekalai prieš avižų dribsnius

Vertina gydytoja dietologė Lina Barauskienė

1 kova: avižų dribsnių košė su bananu ir riešutų sviestu prieš sumuštinius su balta duona, majonezu, kumpiu ir fermentiniu sūriu

Geriausias būdas paruošti avižų košę – laikyti per naktį pamerktą pienę arba vandenyje. Neverdant košės išsaugome tirpiąsias maistines skaidulas – beta glukaną, kuris itin praturtina avižas. Bananas labai puikiai papildo avižas vitaminais, suteikdamas ir saldumo iš sudėtyje esančios fruktozės, ir vitaminų bei mineralų – kalio, magnio, vitamino C, B. Šis vaisius žemo glikeminio indekso, todėl leis ilgiau palaikyti sotumo jausmą. Na, o riešutų sviestas suteiks baltymų, mononesočiųjų ir polinesočiųjų rūgščių „rinkinį“, antioksidantų bei mineralų: kalio, kalcio, magnio, cinko. Taigi tai puikus pasirinkimas pusryčiams.

Sumuštinis su balta duona tikrai nusileidžia. Baltos duonos sudėtyje rasime kvietinius miltus, kurie jau yra išvalyti ir praradę vertingąsias medžiagas. Jeigu avižų košė išsiskiria žemu glikeminiu indeksu, kuris sąlygoja pastovesnį gliukozės kiekį kraujyje, tai balta duona yra labai aukšto glikeminio indekso. Majonezas yra riebalų šaltinis, tačiau jo sudėtyje galime rasti ir sveikatai žalingų transriebalų, ir sočiųjų riebalų, kurie didina cholesterolio kiekį kraujyje bei sukelia širdies ir kraujagyslių ligas. Kumpis dažniausiai bus perdirbtas mėsos gaminys, sudėtyje turintis daug druskos ir maisto priedų, todėl jis taip pat nebus vertingas, nebent jį gaminsite patys, ekologišką mėsą kepdami orkaitėje. Na, o sūrio maistinė vertė gali labai skirtis nuo jo kokybės, bet dažniausiai sumuštiniams naudojami fermentiniai sūriai nėra pačios geriausios kokybės. Sūris taip pat sočiųjų riebalų šaltinis, tačiau savo sudėtyje turi ir vitamino D, kalcio bei vertingų amino rūgščių.

Gydytojos dietologės verdiktas – pusryčiams tikrai rekomenduotų valgyti avižų dribsnių košę su bananu ir riešutų svietu, o aptartus sumuštinius rinktis kuo rečiau.

2 kova: avižų dribsnių blynai prieš kviečių miltų blynus.

Avižų dribsnių blynai turės avižoms būdingas maistines savybes: turtingi sudėtiniais angliavandeniais, tirpiomis ir netirpiomis maistinėmis skaidulomis, vitaminu B, cinku, fosforu, antioksidantais, galbūt jų šiek tiek sumažės, nes avižos bus malamos ir kepamos. Kviečių miltų blynus, L. Barauskienė priskirtų desertui, kurį valgyti siūloma retai. Tokie blynai gaminami iš rafinuotų kviečių miltų ir juose, taip pat kaip ir baltoje duonoje, yra tik angliavandeniai, sudėtyje nelieka vertingų maistinių medžiagų, vitaminų, skaidulų, kas labai padidina kviečių glikeminį indeksą.

Norint pusryčiams pasigaminti blynus, svarbu ne tik miltai, bet ir kaip kepsime blynus. Pasak specialistės, gerą produktą lengva sugadinti gamybos būdu. Kepant blynus turi būti nenaudojama arba naudojama kuo mažiau riebalų – tik tiek, kad jie padengtų keptuvės paviršių. Jeigu naudojate riebalus, rekomenduojama juos paįvairinti: vieną kartą naudoti sviestą, kitą kartą – rapsų ar kitą kepimui skirtą aliejų.

Gydytojos dietologės verdiktas – blynai bus maistingesni ir sveikatai palankesni, jeigu rinksitės avižų dribsnių miltus.

3 kova: sausi pusryčiai prieš avižų dribsnių košę su uogomis

Avižų dribsnių košė, ypač jeigu ji nėra verdama, o yra užpilama pienu ar vandeniu ir laikoma per naktį yra labai maistinga, palanki sveikatai ir lyderiauja tarp košių, o uogos papildomai prideda vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Taigi gausime tikrą superproduktą.

Užpilami, paruošti greitam vartojimui, pusryčių dribsniai su įvairiais priedais nėra sveikatai naudingi. Visų pirma, šie dribsniai yra labai stipriai apdirbti, todėl juose jau beveik nelieka naudingųjų medžiagų. Taip pat jų sudėtyje rasime daug pridėtinio cukraus, kartais maisto priedų, sintetinių dažiklių – šie komponentai nėra sveikatai palankūs.

Gydytojos dietologės verdiktas – avižų dribsnių košės pergalė.

Receptai su avižų dribsniais

Skanus ir maistingas užkandis – avižų dribsnių, riešutų sviesto ir datulių sausainiai

Reikės:

90 g visų grūdo avižų dribsnių;

140 g datulių be kauliukų;

140 g riešutų sviesto;

90 g juodojo šokolado;

jei norisi – riešutų, džiovintų vaisių.

Gaminimas

Maisto smulkintuvu avižas sumalkite iki miltų. Sudėkite datules, riešutų sviestą ir dar kartą viską sutrinkite iki vientisos masės. Iš gautos masės formuokite sausainius. Tuomet išlydykite šokoladą ir juo apliekite sausainius. Įdėkite į šaldymo kamerą ir palaikykite 20 minučių, kad sustingtų.

Tinklaraščio „Zuikio receptai“ autorės receptas

Žalieji pusryčiai – avižų ir špinatų blyneliai

Reikės:

stiklinės maltų visų grūdo dalių avižų dribsnių;

2 bananų;

2 kiaušinių;

2 v. š. graikiško jogurto;

šiek tiek vanilinio cukraus ir kepimo miltelių;

didelės saujos špinatų;

1 a.š. chia sėklų.

Gaminimas

Visus ingredientus susmulkinkite maisto smulkintuvu, išmaišykite ir kepkite keptuvėje ant silpnos ugnies. Kepant galite naudoti kokosų aliejų ar kitą mėgstamą augalinį aliejų. Pagardinti galite klevų sirupu ar uogiene.

Tinklaraščio „Spalvota lėkštė“ autorės receptas

Vitaminų bomba – avižų dribsnių košė su avietėmis

Reikės:

pusės stiklinės visų grūdo dalių avižų dribsnių;

1 v.š. riešutų sviesto;

100 ml vandens;

2 v.š. avižų pieno;

2 v.š. klevų sirupo;

2 v.š. chia sėklų;

pusės v.š. kokoso drožlių.

Gaminimas

Šaukštą riešutų sviesto sumaišykite su 100 ml vandens ir keliais šaukštais avižų pieno. Tuomet įpilkite klevų sirupo, įberkite pusę stiklinės avižų dribsnių, du šaukštus chia sėklų ir pusę šaukšto kokoso drožlių. Viską gerai sumaišykite ir palikite šaldytuve per naktį. Ryte pagardinkite šviežiomis avietėmis ir skanaukite.

Tinklaraščio „Skanumynas“ autorės receptas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl masažo svarba sveikatos priežiūroje nuolat auga?
"Tai, kas kadaise buvo laikoma tik alternatyvia praktika, šiandien tampa neatsiejama šiuolaikinės medicinos dalimi,...
Auganti vyrų vaisingumo krizė vis dar lieka šešėlyje
Nevaisingumas – opi tema, kuri vis dar dažnai klaidingai suvokiama kaip moters sveikatos iššūkis. Tačiau naujausiu...
Kardiologai: Lietuva vis dar atsilieka ES gydant širdies ir kraujagyslių ligas
Gruodžio 6-10 dienomis minint Miokardo infarkto savaitę, šalies kardiologai ragina atkreipti dėmesį į širdies ir kraujag...
Greitosios medicinos pagalbos tarnybai pradeda vadovauti D. Paliulionis
Nuo pirmadienio, gruodžio 9 d., nacionalinei Greitosios medicinos pagalbos tarnybai (GMPT) pradeda vadovauti Donatas Pal...
Endoskopinės ausų operacijos: otochirurgo veiksmai tikslesni, gydymas efektyvesnis
„Jau beveik metus ligoninėje atliekame pilnai endoskopines ausų operacijas. Naudojant endoskopinę techniką ta...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų