Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Kodėl kas rytą turėtume valgyti pusryčius. Keptos košės receptas

Šaltinis: vlmedicina | 2021-03-28 00:31:15

Pusryčiai ne veltui yra vadinami svarbiausiu dienos patiekalu. Maistas ryte suteikia energijos, kuri mus lydi pirmąją dienos dalį.

Blyneliai su avietėmis
Blyneliai / Pixabay.com

„Daugelis tyrimų įrodė pusryčių valgymo naudą sveikatai. Anot specialistų, maistas ryte padidina jūsų energijos lygį, darbingumą, gebėjimą susikoncentruoti, taip pat sumažina širdies ligų, diabeto riziką. Subalansuotų pusryčių valgymas ilgainiui padeda reguliuoti svorį, bendrą savijautą ir netgi pagerina nuotaiką. Atsižvelgiant į fizinį aktyvumą ir asmeninius duomenis, per pusryčius derėtų suvartoti apie 20–25 proc. visos dienos kalorijų normos“, – pasakoja Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė.

Kiekvienos pasaulio šalies gyventojai per pusryčius mėgaujasi skirtingais patiekalais: Lietuvoje pusryčiams žmonės paprastai valgo įvairias košes, kiaušinius arba sumuštinius. Prancūzijoje rytais populiaru valgyti skrudintą duoną su džemu, sviestu ir kava. Australijoje žmonės mėgsta avokado skrebučius su įvairiais priedais: pomidorais, feta ar kiaušiniais, amerikiečiai mėgsta įvairius blynus su saldžiais arba sūriais priedais, anglai – kiaušinius su pupelėmis.

V. Juodkazienė teigia, kad patiekalai, kuriuos vartojame ryte, nebūtinai turi būti sudėtingai paruošiami. Anot jos, pusryčiams puikiai tiks švieži vaisiai, avižų košė su priedais, įvairiais būdais ruošti kiaušiniai ar viso grūdo duonos sumuštiniai – šiuos patiekalus nėra sunku paruošti, jie yra sveiki bei maistingi. Tačiau tiems, kurie mano, kad pusryčių pavalgyti rytais nespės – V. Juodkazienė pataria maistą pasiruošti iš vakaro.

„Prieš naktį galite užmerkti avižas ar brinkinti grikius, taip pat iš vakaro galite pasiruošti ir chia sėklų pudingą į kurį ryte teliks prisipjaustyti vaisių arba išsivirti kiaušinių. Iš anksto paruoštus pusryčius galite nusivežti ir į darbą. Tačiau labiausiai rekomenduojama įprasti ryte atsikelti 10–15 minučių anksčiau ir neskubant maistą suvalgyti namuose, taip susikuriant šiokį tokį ritualą“, – sako maisto ekspertė.

Kodėl turėtume valgyti pusryčius

Mažina tikimybę persivalgyti ir kontroliuoja svorį. Valgymas ryte mažina tikimybę stipriai išalkti dienos metu ir per daug persivalgyti ar nuolat užkandžiauti. Pastebėta, kad tie, kurie atsisako pusryčių, dažniau dienos metu valgo saldumynų, geria gazuotų gėrimų ir pan.

Suteikia energijos. Valgant pusryčius padidėja energijos lygis ir atkuriamas glikogeno kiekis, kurį praradome per naktį. Tyrimai rodo, kad tie, kurie valgo pusryčius pirmoje dienos pusėje būna fiziškai aktyvesni nei tie, kurie jų nevalgo. Be to, pusryčius valgantys žmonės dažniausiai būna geresnės nuotaikos.

Aprūpina organizmą maistinėmis medžiagomis ir vitaminais. Subalansuotų pusryčių maiste turėtų būti gausu pagrindinių maistinių medžiagų, tokių kaip kalcis, geležis, B grupės vitaminai ir skaidulos. Anot specialistų, žmonės, kurie valgo pusryčius, yra labiau linkę pasiekti rekomenduojamą vitaminų ir mineralų kiekį per dieną nei žmonės, kurie to nedaro.

Pagerina smegenų veiklą. Jei nepusryčiaujate, galite jaustis šiek tiek vangus. Taip yra todėl, kad jūsų smegenys negavo energijos (gliukozės), reikalingos norint dieną pradėti kupiniems jėgų. Tyrimai rodo, kad pusryčiavimas įtaką daro ir jūsų protinei veiklai, įskaitant dėmesio sukoncentravimą, gebėjimui susikaupti ir atminčiai.

V. Juodkazienė taip pat siūlo avižinės košės receptą, kuris puikiai tiks lengvai ir skaniai pradėti dieną.

Kepta avižinė košė su obuoliais ir migdolais

Jums reikės:

2 stiklinių avižinių dribsnių;

1 banano;

1 kiaušinio;

2 obuolių;

1 valg. šaukštas agavų sirupo;

1 arbat. šaukštelis cinamono;

0,5 stiklinės migdolų pieno;

70 g migdolų

Gaminimas:

Obuolius nuplaukite, nulupkite, išpjaukite sėklytes ir supjaustykite nedideliais kubeliais. Bananą sutrinkite šakute, įmuškite kiaušinį, supilkite avižinius dribsnius ir agavų sirupą, viską gerai išmaišykite. Į masę įmaišykite paruoštus obuolius, cinamoną, migdolų pieną. Riešutus susmulkinkite peiliu ir suberkite į masę. Kepkite iki 180 laipsnių įkaitintoje temperatūroje apie 20–30 minučių.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų