Sekmadienis, 2023.12.10
Reklama

Po vasaros atostogų – vizitas pas odontologą gali nustebinti

Šaltinis: vlmedicina | 2019-07-29 14:00:09

Nekalti pasilepinimai ledais ar aplaidus vaikų požiūris į dantų valymąsi per atostogas gali sukelti sveikatos bėdų ateityje. Pasak vaikų odontologės Dianos Jurevičienės, vos kelis kartus praleidus šį kasdienį ritualą, patiems kokybiškai to padaryti nebepavyks ir gali tekti kreiptis pagalbos į specialistą. Ji papasakojo, kaip vasarą tinkamai prižiūrėti atžalų dantis ir pasiruošti, kad artėjančiais mokslo metais nereikėtų sukti galvos dėl padažnėjusių apsilankymų pas odontologą.

© Fotolia.com

Vasarą apie burnos higieną pamiršta

„Clinic DPC“ dirbančios vaikų odontologės Dianos Jurevičienės teigimu, šiltuoju metų laiku vaikų burnos higiena išties rūpinamasi mažiau. „Vasara – atostogų metas ne tik mokykloje, bet ir burnos higienoje“, – juokavo gydytoja, atkreipusi dėmesį, kad bėdų sukelia padažnėjęs saldžių užkandžių, vaisių, saldintų gėrimų vartojimas. Pastarieji lemia padidėjusį burnos ertmės seilių rūgštingumą, dėl kurio ir atsiranda dantų ėduonis.

Kita bėda – aplaidus požiūris į burnos higienos režimą, kuris neretai išnyksta vaikams apsilankius pas senelius. „Atsiminkime savo vaikystės vasaras ir iš atminties išlįs visi neteisingi įpročiai, kurie lemia prastą burnos higieną, – pasakoja gydytoja. – Neišsivalius dantų vieną kartą, kitą juos reikia valyti dvigubai ilgiau, neišsivaliusdantų kelis kartus, jų patiems kokybiškai išsivalyti nebepavyks visai, tam prireiks odontologo ar higienisto pagalbos.“

Pasak D. Jurevičienės, dėl prastos dantų priežiūros, praktikoje jai yra tekę pastebėti atvejų, kai 5–6 metų vaikai jau turi gingivito – dantenų uždegimo – požymių: dantenos apie dantukus būna ryškiai raudonos, su minkšto apnašo plėvele, kartais jautrios. „Tokiu atveju vaikai visai nenoriai valosi dantis, nes ši procedūra tampa skausminga“, – apie ligos požymius kalbėjo specialistė.

Paprastai dantenų uždegimas kamuoja paauglius: šypsantis matosi paraudusios, kartais ir padidėjusios dantenos, dantų spalva gelsva nuo įsisenėjusio apnašo. „Paauglys gali skųstis, kad valant dantis kraujuoja dantenos, jas skauda. Dantys tampa jautrūs saldžiam, šaltam maistui. Labai retais atvejais dantenos pradeda pūliuoti, matosi atviros žaizdos gleivinėje. Pamačius visus šiuos simptomus, nereikia delsti ir atvykti pas odontologą ar burnos higienistą“, – perspėjo vaikų odontologė.

Norint apsaugoti vaikų dantis vasarą, taip pat reikėtų papildomai pasirūpinti suaktyvėjusių atžalų saugumu. „Labai svarbu važinėjant dviračiu, riedučiais ar paspirtuku dėvėti apsaugos priemones“, – akcentavo D. Jurevičienė.

Dantis saugančias kapas galima įsigyti sporto prekių parduotuvėse. Individualias, būtent jūsų vaikui pritaikytas kapas taip pat galima užsakyti pagaminti klinikoje.

Kaip atpažinti „buteliuko kariesą“?

Odontologė D. Jurevičienė pastebėjo, kad dėl prastos dantų priežiūros vos 1,5 m. sulaukę vaikai jau gali kentėti nuo „buteliuko karieso“, dar vadinamo daugybiniu ėduonimi. Šiam atsiradus, paruduoja, išlūžta priekiniai pieniniai dantys.

„Didesnio laipsnio pažeidimų atveju būna ėduonies pažeisti ir visi krūminiai pieniniai dantys. Ši liga jau būna pastebima nuo 1,5 metų, kartais ir anksčiau. Tėvai pastebi, kad neseniai išdygę dantukai pradeda trupėti. Vaikas gali nebenorėti valgyti kietesnio maisto, skųstis, kad skauda dantukus, ligai progresuojant atsiranda savaiminis dantų skausmas, ypač naktį. Tik pamačius pirmus dantų ėduonies požymius priekinių dantų srityje, reikia kreiptis į gydytoją odontologą. Laiku atpažinus „buteliuko ėduonį“, šiai ligai galima užkirsti kelią“, – tėvelius ramino vaikų odontologė.

Pagrindinė dantų priežiūros taisyklė

Jei norite, kad jūsų vaikas turėtų sveikus dantis reikėtų atsiminti, kad tai priklauso nuo keturių pagrindinių faktorių – teisingos burnos higienos rutinos, mitybos, žalingų įpročių ir fizinės veiklos. Taip pat svarbu pas odontologą apsilankyti bent du kartus per metus profilaktinės apžiūros. Vis dėlto, pasak gydytojos, pirma ir pagrindinė, jau daug metų nesikeičianti taisyklė – dantis valyti reguliariai, dukart per dieną, ryte ir vakare prieš miegą, po dvi minutes.

„Dantų pastų rinkoje šiuo metu yra įvairių. Jos suskirstytos pagal amžiaus grupes. Taip pat yra specialių dantų pastų ar kremų, jei sergama tam tikromis dantų ar dantenų ligomis. Nuo 4 metų jau galima vaikams į higienos rutiną įvesti ir dantų siūlą bei skalavimo skystį“, – apie priemones, tinkamas vaikų burnos higienai, pasakojo D. Jurevičienė.

Pasak specialistės, kad dantys būtų sveiki, svarbu ir tinkamai maitintis, pavyzdžiui, kuo mažiau užkandžiauti dieną.

„Turi būti trys pagrindiniai valgymai, tarp jų galimi priešpiečiai ir pavakariai. Geriausia, kad tai būtų vaisiai, įvairūs sveiki vaisių ir daržovių kokteiliai. Reikia vartoti kuo mažiau saldžių, lipnių maisto produktų“, – pataria gydytoja. Ji taip pat pastebėjo, kad norint išvengti dantų sveikatos problemų, dieną reikėtų įprasti po valgio išskalauti burną, kūdikiams derėtų neduoti saldžių gėrimų iš buteliuko.

D. Jurevičienės teigimu, rūpintis vaikų dantimis mama gali pradėti dar besilaukdama – reikėtų užtikrinti, kad moteris gauna pakankamai mineralinių medžiagų, ypač kalcio. Jau metų sulaukusiems vaikams galima duoti ir jiems skirtų kalcio preparatų – kalcis naudingas ne tik dantų, bet ir kaulų bei raumenų vystymuisi.

Vienas mėnuo gali lemti rimtesnes sveikatos problemas

Nereikėtų pamiršti ir kone kiekvienam žinomos, tačiau dažnai pamirštamos tiesos: tam, kad atžalų dantys būtų sveiki, svarbu ir reguliariai lankytis pas odontologą. Jei vaikui mažau nei šešeri, nuo pirmojo pieninio danties išdygimo rekomenduojama pas specialistą atvykti kas keturis mėnesius.

„Pieninių dantų būklė greitai keičiasi, todėl tėveliai gali ir nepastebėti dantų gedimo, ypač jeigu dantis genda iš tarpdančio pusės. Vos mėnuo ar du gali lemti, kad danties gedimas pasieks jo pulpą“, – įspėjo gydytoja.

Apie dažnesnius susitikimus su specialistais reikėtų nepamiršti ir išdygus pirmiesiems krūminiams dantims – rekomenduojama juos užlieti silantais. Pasak D. Jurevičienės, mišrų sąkandį turintiems vyresniems vaikams apsilankyti odontologo kabinete reikėtų porą kartų per metus, tačiau šių susitikimų dažnumas priklauso ir nuo individualios burnos ertmės būklės.

Tėveliai taip pat turėtų nepamiršti nuvesti vaikų pas odontologą ir vasarą, mokslo metams artėjant, nes mokymosi įstaigai reikės pateikti pažymą apie vaiko sveikatos būklę.

Ką daryti, jei vaikas odontologo labai bijo?

Tai, kad jūsų pastangos pripratinti vaiką reguliariai lankytis pas odontologą yra bevaisės, tikrai nereiškia, jog stengiatės per mažai. Pasak D. Jurevičienės, kiekvienas vaikas yra individualus, turi savo charakterio tipą ir kartais tėvams įkalbėti vaikus pamiršti baimes paprasčiausiai per sudėtinga.

„Tikrai yra tėvelių, kurie nuoširdžiai dirba su vaikais namuose, aiškina sveikų dantų privalumus, rodo jiems įvairius įrašus apie sveikus dantukus ir kas gali būti jų nesusigydžius, netgi perka įvairius odontologinius žaidimus, bet tai būna neveiksminga“, – pripažino specialistė.

Jos teigimu, geriausia, kad pirmieji vizitai pas odontologą būtų pažintiniai ir prasidėtų vos išdygus pirmiesiems dantims, vyktų reguliariai. Specialistės teigimu, jei vaiko baimių išsklaidyti nepavyksta, galima kreiptis ir į profesionalius psichologus.

D. Jurevičienė ragina nepamiršti, kad viena geriausių vaikų mokymo priemonių yra tėvų pavyzdys.

„Jeigu patys laikysimės teisingų burnos higienos įpročių, tai jau bus pusė darbo, kaip to išmokyti vaikus. Jie juk viską mokosi daryti stebėdami savo aplinką. O paskui yra kantrybė, nuoseklumas ir ryžtas išmokyti vaiką teisingos burnos priežiūros. Dėl to tėvai patys turi kreiptis į odontologus ar burnos higienistus, kad išmoktų teisingos asmeninės burnos higienos“, – apie tai, kaip vaikus išmokyti burnos higienos, kalbėjo gydytoja.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Burna ir dantys
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Respublikinės Šiaulių ligoninės 180 metų jubiliejus – lyg vienos šeimos šventė
Nuoširdžiais padėkos bei pagarbos žodžiais ir laiškų fragmentais, lydinčiais medikus kasdienybėje, prasidėjusi Respublik...
Meningokokinė infekcija itin pavojinga vaikams: jos galima išvengti pasiskiepijus
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, kad daugeliui infekcinių ligų, tarp jų ir meningok...
Ištartas "Taip" suteikė viltį pasveikti net 23 sunkiai sergantiesiems
Pritarimas organų donorystei nieko nekainuoja, tačiau gali padovanoti neįkainojamą dovaną – išsaugoti gyvybę ar pa...
Dažnas aukštakulnių avėjimas ir stovimas darbas gali atnešti bėdų
Melsva spalva išryškėjusios ar net iššokusios venos blauzdose, patinusios pėdos ar kulkšnys, kojų tirpimas, dažnas mėšlu...
Neteisėtai paimtą iš paciento priemoką už operaciją įpareigojo grąžinti teismas
Gruodžio 10-ąją minima Tarptautinė žmogaus teisių diena, primenanti, kad visiems turi būti suteiktos vienodos galimybės,...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų