Šeštadienis, 2023.03.25
Reklama

Parengta donorinio kraujo infekuotumo analizė

Šaltinis: vlmedicina | 2019-06-13 14:03:52

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai parengė kraujo ir kraujo komponentų donorų infekuotumo transfuzijų keliu perduodamomis infekcijomis analizę. Šios analizės duomenimis, pernai tiriant donorų kraują rasti 48 sifilio, 7 ŽIV, 67 hepatito B, 71 hepatito C infekcijų sukėlėjų laboratoriniai žymenys. Lyginant 2018 m. rodiklius su 2017 m., visų minėtų infekcijų, išskyrus ŽIV, paplitimo 1000 donacijų rodiklis sumažėjo, o ŽIV infekcijos nepakito (žr. paveikslas).

Visas kraujas, ar jo komponentai, aptikus infekcinių ligų žymenis, toliau nenaudojamas, o kraujo donorystė infekuotiems asmenims uždraudžiama.

Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, siekiant užtikrinti donorinio kraujo saugumą, visų donorų kraujas yra privalomai tiriamas dėl infekcijų (ŽIV, hepatitų B ir C virusų, sifilio) ir kitų rodiklių.

Vertinant situaciją pagal nustatytą infekcinių žymenų skaičių, pernai pageidaujančių tapti donorais asmenų infekuotumas sifilio bei virusinių hepatitų B ir C infekcijomis buvo aukštesnis nei pastovių donorų – atitinkamai hepatito B infekcijos (HbsAg) – 66 kartus, hepatito C infekcijos (antiHCV) – 3,4 karto bei sifiliu – 3,8 karto. ŽIV infekcijos laboratorinių žymenų 2018 metais nustatyta daugiau tarp pastovių nei pageidaujančių tapti donorais: atitinkamai 5 ir 2 atvejai (2017 m. – 6 ir 1), kas galimai rodo rizikingos elgsenos buvimą tarp šių donorų.

"Galima konstatuoti, jog pastaraisiais metais donorinio kraujo infekuotumas sumažėjo ir tai galima sieti su neatlygintinos donorystės išplėtojimu, tačiau dar nemaža dalis žmonių, galbūt patys to nežinodami, jog yra užsikrėtę kokia nors infekcija, dalyvauja kraujo donacijose ir tai yra problema", - pažymėjo ULAC ŽIV ir hepatitų priežiūros skyriaus vedėja, gydytoja Irma Čaplinskienė. Pasak jos, tai, kad užsikrėtę infekcijomis ir galimai patys to nežinantys žmonės dalyvauja donacijose gali turėti įvairias priežastis, iš kurių, pavyzdžiui, nepakankamas tyrimų dėl hepatitų ir ŽIV prieinamumas pas šeimos gydytojus, todėl chroninės infekcinės ligos laikų nediagnozuojamos. Gydytojos teigimu, žmonių infekuotumas hepatito B virusu, gali būti siejamas su nesiskiepijimu nuo hepatito B, kuriuo dažniausiai nepasiskiepiję asmenys gali užsikrėsti per nesaugias intervencines grožio ar medicinines procedūras bei per lytinius santykius.

Gydytoja primena, kad Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, asmenys, duodantys kraujo ar jo sudėtinių dalių ne dėl piniginės kompensacijos, neturi motyvacijos slėpti savo gyvenimo būdo, sveikatos rizikos faktorių, persirgtų ligų, todėl taip sudaromos prielaidos saugiai donorystei. Neatlygintinos kraujo donorystės įgyvendinimas siejamas su pirkimo-pardavimo santykių donorystėje pašalinimu, taip sudarant prielaidas natūraliai saugių donorų atrankai.

Pasaulio sveikatos organizacijos dokumentuose nurodyta, kad visose šalyse nuo 2020 m. kraujo komponentai būtų ruošiami tik iš neatlygintinų donorų kraujo.

Oficialiais duomenimis, pernai Lietuvoje buvo atliktos 102487 donacijos, iš kurių atlygintinų buvo 816. Prieš penkerius metus (2014) donacijų už atlygį buvo reikšmingai daugiau - beveik kas antra donacija (49 proc.) buvo atlygintina - kas neabejotinai lėmė ir žymiai didesnį kraujo donorų infekuotumą užkrečiamomis ligomis, - pažymėjo gyd. I.Čaplinskienė. Pavyzdžiui, prieš penketą metų (2014) sifilio ir hepatito B tarp donorų buvo nustatyta dvigubai, o hepatito C beveik keturis kartus daugiau. Toks kraujas yra išbrokuojamas, o kraujo donorystė tokiems asmenims uždraudžiama.

Informacija apie donorinio kraujo infekuotumą susisteminta Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro parengtoje analizėje "Kraujo ir kraujo komponentų donorų infekuotumas transfuzijų keliu perduodamomis infekcijomis", kuri kasmet pateikiama SAM ir suinteresuotoms institucijoms.

Birželio 14 - oji Pasaulinė kraujo donorų diena.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pakartotinai skelbiamas Klaipėdos universiteto ligoninės vadovo konkursas
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia konkursą Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) vadovo pareigoms eiti. Vado...
Tuberkuliozė yra išgydoma, jei laikomasi gydymo režimo
Pagrindinė tuberkuliozės gydymo problema – nutrauktas gydymas ir dėl to besivystanti vaistams atspari liga. Tuberk...
Oro drėkintuvai: ar jums reikia drėkintuvo namuose?
Per dieną įkvepiame daugiau nei 14 000 litrų oro. Palyginkime: dauguma žmonių kasdien išgeria tik apie du litrus vandens...
Kur pirkti dantų irigatorius?
Jeigu norite, kad jūsų šypsena būtų graži – tuomet pirmiausia ji turi būti sveika. Daugeliui atrodo, kad sveiki be...
Gydytojai perspėja tėvus: baterijos gali sukelti itin sunkias komplikacijas
Baterijos, iš pirmo žvilgsnio atrodančios nekenksmingai, yra pats pavojingiausias svetimkūnis vaikams, galintis sukelti...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų